Nemzeti megmentési kormány megalakítását javasolta Antonisz Szamarasz, az Új Demokrácia párt vezetője annak érdekében, hogy benn tudják tartani Görögországot az euróövezetben, és felszólította az Európa-barát pártokat, hogy csatlakozzanak hozzá. A PASZOK vezetője, Evangelosz Venizelosz is nemzeti egységkormány megalakítását javasolta ma este. (MTI)
Médiahírek szerint megérkezett az Örmény Köztársaság párt főhadiszállásához Szerzs Szargszján államfő, ahol a miniszterelnök Tigran Szargszján (nyugalom, nem nepotizmus, csak névrokonok), a parlament vezetője Szamvel Nikojan és a főváros polgármestere Taron Margarjan várt rá. Minden valószínűség szerint győzelmi beszédének elmondására készül Szargszján államfő.
Vagyis "továbbra sem ismered be, hogy vesztettél" – énekelte Oliver Mandić az 1981-es Probaj me (durva fordításban: Szavazz rám!) című dalban.
Az Új Demokrácia mellett a PASZOK is jelezte a Skai televíziónak, hogy nem szeretnének új választási kört, hiába vált immár szinte bizonyossá, hogy egyedül semelyik párt nem lesz képes kormányt alakítani. Az Új Demokráciánál jelezték, hogy kihasználják a választások utáni kooperáció minden lehetőségét, hogy biztosítsák az ország helyét Európában - ez azonban nem lesz könnyű, mivel rajtuk kívül csak a PASZOK támogatja az uniós mentőcsomag feltételéül szabott megszorítások folytatását, azonban várhatóan ketten együtt sem szereznek többséget a Parlamentben.
A következő eredmények születtek a francia elnökválasztások második fordulóiban az V. Köztársaság történetében:
2012: François Hollande 52 százalék - Nicolas Sarkozy 48 százalék
2007: Nicolas Sarkozy 53,06 százalék - Ségolène Royal 46,94 százalék
2002: Jacques Chirac 82,11 százalék - Jean-Marie Le Pen 17,79 százalék
1995: Jacques Chirac 52,64 százalék - Lionel Jospin 47,36 százalék
1988: François Mitterand 54,02 százalék - Jacques Chirac 45,98 százalék
1981: François Mitterand 51,76 százalék - Valéry Giscard d'Estaing 48,24 százalék
1974: Valéry Giscard d'Estaing 50,81 százalék - François Mitterand 49,19 százalék
1969: Georges Pompidou 58,21 százalék - Alain Poher 41,79 százalék
1965: Charles de Gaulle 55,2 százalék - François Mitterand 44,8 százalék
Schleswig-Holstein Németország legészakibb szövetségi tartománya Dániával határos. Lakossága 2,8 millió. 16 000 négyzetkilométernyi területe csaknem teljesen sík. Fővárosa a 230 ezer lakosú Kiel. A külföldiek talán jobban ismerik a másik, hasonló méretű várost, Lübecket, ha máshonnan nem, hát Thomas Mann Buddenbrook-ház című családregényéből. Itt állomásozik a német halászati flotta kétharmada és a mezőkön sok szélerőműpark üzemel.
Kardinális kérdés, hogy milyen aláfestés mellett jelenti be pártja győzelmét Szerzs Szargszján elnök. Azerbajdzsán felé politikai hadüzenettel érne fel, ha a 2011-es Euróvíziós Dalfesztivál örmény dala szólna a háttérben, ha már az idei versenyen nem lesz örmény szereplő a rossz szomszédság miatt, de egy aktuális örmény sláger se lenne rossz választás. Sajnos valószínű, hogy Szargszján inkább a hagyományos örmény himnusznál marad, bármennyire átlagos döntés is lenne ez.
Vesna Pešić szociológus katasztrofálisnak nevezte a szerbiai választási törvényt egy mai vitán. Szerinte az országban nem léteznek demokratikus és becsületes választások. Vladimir Pavićević, a belgrádi politikai tudományok karának tanára a szerbiai demokrácia legfőbb hiányosságának a redukált választást, a politikai társulásra és tevékenységre való jog veszélyeztetettségét és a jog uralmának teljes semmibe vételét nevezte meg. (Vajdaság Ma)
Dobó István lett a polgármester 135 szavazattal. A választáson négy független jelölt mérettette meg magát, köztük az elhunyt polgármester fia és a korábbi alpolgármester is.
"Fontosabb a görög emberek túlélése, mint az eurózóna-tagság" - közölte a BBC tudósítója szerint a Radikális Baloldali Szövetség egyik tisztségviselője. Az előrejelzések szerint másodikként befutó párttal nem zárta ki az együttműködés lehetőségét Pannosz Kammenosz, a 10 százalékos eredményre számító Független Görögök vezetője, aki szerint az Új Demokrácia és a PASZOK vezetői "bizonyos érdekeket szolgálnak", amit ők elleneznek - itt vélhetően az ország hitelezőire célzott.
Az elnökválasztás első fordulójában 18 százalékkal harmadik Marine Le Pen szerint az új elnök, „ahogy Nicolas Sarkozy, hamar csalódást okoz majd, először a saját táborának, majd Franciaországnak". Sarkozy veresége kedvez a Nemzeti Front elnökének, mivel ezzel meggyengülhet a jobboldali UMP párt is a júniusi parlamenti választások előtt. Az első fordulóban negyedik szélsőbaloldali jelölt, Jean-Luc Mélenchon szerint Sarkozy bukása egyben a szélsőjobboldalra fordulásának a veresége is. (Le Figaro)
Vajon van-e köze e két magyar ember számára is ismert fogalomnak Schleswig-Holsteinhez? A Holsten sör Holsteinből származik. 1879-ben egy Altona nevű városkában alapították a sörfőzdét, amely ma már Hamburg Észak-Altona nevű városrésze.
Az egyik legjobban tejelő tehénfajtát, a holstein frízt eredetileg a tartomány déli területéről (Holstein), illetve Frízlandról kivándorolt gazdák honosították meg Észak-Amerikában. Akkor még nem így hívták, a fajta a nevét csak azután kapta, hogy a tengerentúlról visszakerült Európába.
Boris Tadić Demokrata Pártja 24,7, Tomislav Nikolić Haladó Pártja 23,5 százalékon áll a parlamenti választáson. Ez nem hivatalos részeredmény. (B92)
Szörnyű választási csalásra derített fényt az Örmény Nemzeti Kongresszus néhány megfigyelője. A 11/36-os szavazókörben egy idősebb hölgy esetében az unokája írta alá a választási jelenléti ívet helyette. A csaló unoka még arra is képes volt, hogy a rossz látású nagymama helyett saját maga töltse ki a szavazói lapokat. Az örmény rendőrség nem nyilatkozott milyen büntetés várható az ügyben, ők a maguk részéről avval a 26 kissé komolyabb bejelentéssel vannak elfoglalva, amit a választásokra felállított speciális telefonvonalon keresztül kaptak.
az elnökválasztási versenyben 36,3 százalékos feldolgozottságnál. Pásztor István, a VMSZ jelöltje 1,7 százalékon áll, ez 64 300 ezer szavazatot jelent. (B92)
A Spiegel frappáns összefoglalója a schleswig-holsteini tartományi választásról: Északon választottak, és az egyértelmű, hogy semmi sem egyértelmű. A csalódott szociáldemokraták abban reménykednek, hogy a Zöldekkel és a dán kisebbség választási szövetségével együtt kormányozni tudnak. A kereszténydemokraták a szociáldemokratákkal közös nagykoalícióról spekulálnak, mert csak így maradhatnának kormányon. A liberálisok, a Zöldek és a Kalózpárt élvezik ámulatba ejtő eredményüket.
Stratégiai sikert ért el az Örmény Köztársaság párt az interneten szavazók körében. A központi választási bizottság adatai alapján a szavazatát a neten leadó 195 választó közül 174 az RPA-ra szavazott, ami 89 százalékos arányt jelent. Ilyen jó eredményt csak Fehéroroszországban vagy Zimbabwében remélhetne egy kormánypárt, de még ott is meg kellene küzdeni érte.
Abonyi Géza, az egyik vesztes jelölt csalódott. A képviselői munkában - minthogy nem indult - nem vesz részt, de a közéletben biztosan. Elmondta: most Félegyháziéké a pálya, de úgy látja, hogy ez a múlt továbbélése. A következő választáson is elindul, mert "soha sem adja fel".
Az eddigi eredmények alapján az Új Demokrácia 20,6, a Radikális Baloldali Szövetség 15,5, a PASZOK pedig 14,3 százalékon áll. A Független Görögök 10,3, a Kommunista Párt 8,3, az Arany Hajnal 6,8, a Demokratikus Baloldal pedig 5,9 százalékot szerzett a mostani állás szerint.
„A franciák a változásra szavaztak" – mondta François Hollande az ünneplő tömeg előtt Tulle-ben, ahol korábban évekig polgármester volt. Gratulált Sarkozynek, aki az elmúlt öt évben irányította Franciaországot. Azt mondta, hogy mindenkit egyenlően kezel majd, a döntéseinél pedig azt tartja majd szem előtt, hogy igazságosak-e, és a fiatalok érdekét szolgálják-e.
Már csak alig negyedóra, és nézhetik az örmény politikusok, hogy kik jutottak be közülük a pártlistákról a parlamentbe. A központi választási bizottság helyi idő szerint éjfélre ígért előzetes eredményt a képviselői helyek megoszlásáról, de mivel már a részvételi exit poll közlésével is késtek, nem lehet percre pontos eredményekre számítani.
Hollande azt mondta, bízik Franciaországban. A haladást nevezte a francia álomnak, amelyet be akar teljesíteni. „Tisztában vagyok vele, hogy Európa ránk figyel" – mondta, és május 6-át egy új kezdetnek nevezte Európának, új reménynek a világnak. Tulle-ben mondott beszéde után Hollande repülővel Párizsba érkezik, ahol már ünneplő hívei várják.
A CeSID előzetes eredményei szerint Boris Tadić 26,8 százalékot, Tomislav Nikolić 25,6 százalékot szerzett a szerb elnökválasztás első fordulójában, így ők jutottak a második fordulóba. Pásztor István a szavazatok 2,1 százalékát kapta. (Tanjug)
Görögországban megerősödtek a megszorításokat ellenző kis pártok, és a két nagy párt, az Új Demokrácia és a PASZOK együtt csak a szavazatok 35 százalékára számíthat. Ugyanakkor abban bízhatnak, hogy a görög választási rendszer sajátossága miatt a legtöbb szavazatot szerző párt kap plusz 50 képviselői helyet a 300 fős törvényhozásban. Ezzel jelen állás szerint az Új Demokráciának 113, míg a PASZOK-nak 47 képviselője lenne, vagyis az országban az elmúlt hónapokban bevezetett megszorításokat támogató nagykoalíciónak meglenne a szűken vett többsége.
9 százalékos feldolgozottság mellett 74,55 százalékos részvételi arányról számolt be az örmény központi választási bizottság, ami jóval meghaladná az exit pollok becsléseit és a saját korábbi számításaikat is. Az adatok torzulását mutatja, hogy az Örmény Köztársaság párt a mostani számok alapján 74,55 százalékot kapna, míg a Prosperáló Örményország párt (PAP) 14,96 százalékot, a többi csoportosulás pedig nem tudná átlépni az öt százalékos parlamenti küszöböt. Természetesen ez a végeredmény se lehetetlen, csak rendkívül valószínűtlen.
Hollande már úton van Párizsba, ahol a rendőrség kétszázezer embert vár a Bastille téren. A tömeg hatalmas kivetítőn nézte végig az V. Köztársaság második szocialista elnökének beszédét. (Le Figaro)
Ez a neonáci párt jelképe:
Fergeteges és felejthetetlen koncertet adott az Omega Szabadka főterén pénteken este, írja a Magyar Szó. A közönség teli torokból énekelte a nagy slágereket, felcsendült a Petróleumlámpa, a Régi csibészek, a Gyöngyhajú lány és a Tízezer lépés is.
Már mozgolódik az örmény ellenzék. Az ANC párt koordinátora Levon Zurabjan szerint "ez a választás bekerülhet a Guiness-rekordok könyvébe a résztvevők száma miatt. Ezek a számok egyszerűen a fantasztikus mesék kategóriájába tartoznak". Zurabjan egyik kollégája hozzátette, hogy egész éjjel fent lesz a választásokat ellenőrző közös bizottság, mert az ő tapasztalataik alapján "abban a valóságban", ahol ők élnek, fontos a szavazás, de még fontosabb a szavazatszámlálás. A jelenlegi becslések szerint a szavazók 62,33 százaléka járulhatott az urnákhoz, ami valóban rekord lenne az ország történetében.
Az első fordulóban az ötödik helyen végző centrista jelölt, François Bayrou végül az eredeti terveivel ellentétben nem tartott nagy beszédet, csak egy közleményt adott ki, amelyben nemzeti egység építésére kérte Hollande-ot. (Le Monde)
Minimális előnnyel a konzervatív CDU győzött a németországi Schleswig-Hoolstein tartományban tartott vasárnapi helyi törvényhozási választáson, a párt azonban elveszítheti a hatalmat. A tartományi választási iroda előzetes, becsült adatai szerint a CDU a szavazatok 30,5 százalékával végzett az első helyen. A szociáldemokrata párt (SPD) 30,4 százalékkal a második.
A Zöldek 13,2 százalékkal a harmadik helyen végeztek. A liberális FDP 8,2 százalékkal negyedik, a kieli tartományi gyűlésbe (Landtag) újoncként bekerülő Német Kalózpárt pedig 7,8 százalékkal az ötödik. A Baloldal 2,3 százalékot szerzett és így kiesett a Landtagból. A helyi dán és fríz kisebbséget képviselő SSW 5 százalékot ért el. A tartományt 2009 óta a CDU és az FDP koalíciója kormányozta. A CDU az SPD-vel nagykoalíciót kötve hatalom maradhatna, de a szociáldemokraták közölték, hogy a Zöldekkel és az SSW-vel kívánnak kormányt alakítani. (MTI)