Elhalasztott ítélethirdetés a Nyirő-ügyben
További Külföld cikkek
- Tovább nőtt a magdeburgi gázolás áldozatainak a száma
- Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki, provokációt feltételeznek a hátterében
- Nem vált be a mainstream pártok terve, a szélsőjobboldali Herbert Kickl próbálhat kormányt alakítani Ausztriában
- Késsel fenyegetőzött egy férfi a belga miniszterelnök irodája előtt
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
Június 27-ére halasztotta a Hargita Megyei Törvényszék az ítélethirdetést a Nyirő József hamvainak eltemetését engedélyező székelyudvarhelyi polgármesteri okmány ügyében.
A törvényszék illetékese elmondta: a törvényszék megtárgyalta az ügyet, az ítélet kihirdetését azonban egy héttel elhalasztotta. A tárgyaláson a felperes prefektusi hivatal képviselője nem jelent meg, csak az alperes székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal képviseltette magát.
Nyirő József nyilasnak látszó író hamvainak május 27-ére tervezett székelyudvarhelyi temetése azért hiúsult meg, mert a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által május 25-én kibocsátott temetési engedély formai hibát tartalmazott. Amint azt Augusta-Cristina Urzica prefektus közölte, az iratban egy 2012-ben kiállított dokumentumra (vélhetően a hamvasztás dokumentumára) hivatkoztak, és nem az 1953-ban kiállított halotti anyakönyvi kivonatra, amint azt a törvény előírja.
A prefektus a Hargita Megyei Törvényszék közigazgatási osztályán kérte az engedély érvénytelenítését. A román törvények értelmében a közigazgatási bíróságon megtámadott határozatok hatályát mindaddig felfüggesztik, míg ítélet nem születik azokról. A prefektusi intézkedés mintegy eleget tett a Nyirő József újratemetését ellenző kormánypárti román politikusok nyilatkozatainak.
Székelyudvarhelyen május 27-én nem temették el az író hamvait, csak ökumenikus áhítatot tartottak az emlékére.
Szőcs Géza az Emberi Erőforrások Minisztériumának – azóta lemondott – kulturális államtitkára akkor az Indexnek elmondta, hogy a hamvak Erdélyben vannak, és úgy tudja, két héten belül szűk családi körben eltemetik az írót, de a pontos időpont bírósági döntéstől függ, a temetést ugyanis a prefektúra megtámadta, a jogerős ítéletig a polgármesteri hivatal nem adhat ki engedélyt. Ezt a szűk körű újratemetést tolta el ismét az ítélethirdetés elhalasztása.
Az 1953-ban emigrációban elhunyt író madridi sírjának feltárását a magyar Országgyűlés kezdeményezte. Az újratemetést az Országgyűlés Hivatalának közreműködésével a Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke vezette Székelyudvarhelyért Alapítvány szervezte. Nyirő hamvait május 23-án ravatalozták fel a budapesti Fiumei úti Nemzeti Sírkertben.
Az újratemetés a románia magyarságot is megosztotta. Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere például nem járult hozzá, hogy az újratemetési szertartást Székelyudvarhely főterén tartsák meg. Mint mondta, az újratemetés egyes pártok választási kampányának részét képzi, átpolitizáltsága miatt mégy a kegyeletsértés veszélye is fennáll.
Az újratemetés ellen a román kormány is tiltakozott, még a bukaresti magyar nagykövetet is bekérték, de az újratemetésre tartó magyar rendszámú autókat, és az újratemetést intéző plébániát is ellenőrizték Székelyudvarhelyen a román hatóságok Nyírő József hamvai miatt.
Kövér László, az országgyűlés elnöke később a megemlékezésen azt mondta, hogy "győzelemre rendelt az a nép, amelynek olyan fia van, akinek a hamvaitól is félnek".