Magyar szál az osztrák korrupciós perben?
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
A Profil nyomtatásban majd csak hétfőn megjelenő száma többek közt vitatja a lobbista osztrák gróf feleségének, Maria Rauch-Kallat volt egészségügyi miniszternek az állítását, miszerint Mensdorff nem profitált az ő politikai tevékenységéből. A Profil az előző héten közölt információi szerint Mensdorff-Puilly 2006-ban a Drägerwerk AG orvostechnikai eszközöket gyártó német cégtől kétszázezer eurós honoráriumot kapott, és ugyanebben az évben a tárca a Drägert bízta meg kilencmillió védőmaszk szállításával kiskereskedelmi üzletekhez. A lap újabb cikkében a birtokába került dokumentumok alapján azt állítja, hogy Rauch-Kallatnak, az Osztrák Néppárt volt miniszterének az állításával ellentétben a tárca nem csupán kezdeményezte a tárgyalásokat, hanem aktívan közreműködött a gyártó kiválasztásában. Rauch-Kallat az előző heti cikk miatt pert helyezett kilátásba a lap ellen.
A Profil értesülése szerint Mensdorff egy volt munkatársa az osztrák ügyészségnek azt mondta, a lobbistának a Drägerwerknek végzett tanácsadói tevékenysége alatt több millió eurós kenőpénzt osztottak szét magyarországi kórházak altatógép-beszerzéseivel összefüggésben. A lobbista ügyvédje a lapnak nyilatkozva kijelentette: más tanúk állításai cáfolják a volt munkatárs vallomását.
Gripen-botrányok
Mensdorff-Pouilly ügyei 2008 óta folyamatosan napirenden vannak az osztrák sajtóban. A British Aero Space fegyvergyártó komszern egykori kelet-közép-európai ügynöke ellen nyomozás folyik többek között a 2000-es évek eleji, az Osztrák Néppárt vezette kormány alatt végrehajtott vadászrepülők beszerzésével kapcsolatban, de 2007 vége óta nyomoznak utána a brit és svéd hatóságok is. A gyanú szerint megbízója, a BAE érdekében politikusokat vesztegetett meg Csehországban és Ausztriában, ahol a Gripenek és a Eurofighterek ügyét egyengette. Az osztrák és a svéd sajtó a magyar Gripen-szálat is emlegette.
A hivatalos vádemelés szerint Mensdorff-Pouilly 2002. január 1. és 2008. december 31. között "összeesküdött másokkal" egyes közép- és kelet-európai kormányok, köztük Csehország, Magyarország és Ausztria "ismeretlen tisztviselőinek és más ügynökeinek" korrupciós kifizetések folyósítására, vagy ilyen kifizetésekről szóló egyezségekre. Ezekkel ösztönözte volna a SAAB/Gripen harci repülőgépek szállításáról szóló szerződések elnyerését a kormányoktól, vagy jutalmazta a már elnyert szerződéseket.
Az osztrákok mellett a brit hatóságok is vádat emeltek Mensdorff-Pouilly ellen, de a BAE Systems hadiipari cégcsoport, ahol az osztrág gróf lobbitevékenységet folytatott, vádalkut kötött, így megszüntették az eljárást. A vádalku alapján a BAE Systems Nagy-Britanniában harmincmillió font, Amerikában további 250 millió font pénzbírság befizetését vállalta. Mensdorff-Pouilly 377 ezer fontnyi kártérítést kapott a brit hatóságoktól, amiért egy hetet vizsgálati fogságban töltött egy később megszüntetett eljárás keretében.
Telekom-korrupció
A vadászgépvásárlás mellett vizsgálják Mensdorff tanácsadói tevékenységét a részben állami tulajdonú Telekom Austriánál és más telekommunikációs cégeknél is. A nyomozás a Telekom Austria gazdálkodása körüli visszásságok, illetve a rendőrség és mentőszolgálatok közös egységes rádióbeszerzésére kiírt 2001-es pályázathoz kötődő korrupciós gyanú ügyében folyik.