Hat évet kaptak a tévedő olasz tudósok
További Külföld cikkek
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
- Az elmúlt évek legnagyobb támadását indították a szíriai kormány ellen, az orosz légierő segít visszaverni a lázadókat
- Még csak pár órája lépett életbe, de máris megsértették a tűzszüneti megállapodást Libanonban
- Mindenki menekül a fővárosból, rablóbandák vették át az uralmat Haitin
Gondatlanságból elkövetett emberölés címén egyenként hat év börtönre ítélte a l'aquilai bíróság hétfőn azt hat olasz tudóst, akiket azzal vádolnak, hogy alábecsülték a 2009. évi l'aquilai földrengés veszélyeit. Az ítélet nem jogerős.
A tudósokból álló bizottság hat nappal a földrengés előtt ülésezett, és semmilyen külön elővigyázatossági intézkedésről nem döntött.
Az ítélet kihirdetése előtt Fabio Picuti ügyész a 2001. szeptember 11. előtti egyesült államokbeli terrorfenyegetettség felméréséhez hasonlította a bizottság eljárását. "A jelentés, amely kimutatta, hogy szeptember 11. előtt nem megfelelően elemezték a merénylettel kapcsolatos veszélyeket, a CIA (Központi Hírszerző Szolgálat) vezetőjének és a helyettesének a lemondásával járt. Ez azt mutatja, hogy másutt is van hasonló érvelés" – hangsúlyozta.
Nem tudjuk előrejelezni a földrengéseket
A kutatók radongáz-anomáliákat, felhőket, állatok viselkedését vizsgálva próbálják megmondani, hol fog megmozdulni a föld, egy magyar villamosmérnök geomechanikai alapokon nyugvó elmélettel jósol. A szeizmológusok szerint azonban nem létezik tudományosan elfogadott földrengés-előrejelző módszer .
Az ügyészség szeptember végén négy év börtönbüntetés kiszabását kérte a szerencsétlenség előtt éppen hat nappal ülésező olasz katasztrófa-előrejelző bizottság hét tagjára: hat szeizmológusra és a polgári védelem igazgatóhelyettesére, Bernardo de Bernardinisre.
A katasztrófa-előrejelző bizottság felügyeleti szerve, az olasz kormány képviselője múlt szerdán a vádlottak felmentését kérte. "Nem bűnösek semmiben, a tényállás – a földrengés – senkinek sem a hibája" – hangsúlyozta védőbeszédében Carlo Sica ügyvéd. A védelem a felmentésüket kérte arra hivatkozva, hogy egyetlen tudós sem képes előre jelezni a földrengéseket.
A 2009. április 6-i földrengésnek a közép-olaszországi városban és a környékén 309 halálos áldozata volt. A nagy rengést kisebb "remegések" előzték meg, a tudósok ezek veszélyességét becsülték alá. A BBC idéz egy tanúvallomást, mely szerint egy férfi azt állítja, szülei elhagyták volna a házukat, ha a tudósok nem nyugtatják meg őket az első kisebb rengések után.
A per azért is váltott ki komoly sajtóvisszhangot, mert sokan úgy vélik, a szeizmológusokkal maga a tudomány került a vádlottak padjára. A vádlottak védelmében több mint ötezer olasz tudós nyílt levelet írt Giorgio Napolitano olasz államfőnek, mert boszorkánypernek tartják a történteket.
Tudósok világszerte nevetségesnek nevezték a pert, arra hivatkozva, hogy a tudomány nem képes a földrengések pontos előrejelzésére.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.