További Külföld cikkek
- Ma már a karácsonyi filmek is a hatalomról szólnak
- A Toszkánát idéző lengyel várkastély, a Stobnica titka
- Börtönbüntetésre ítélték az összeomlott szálloda tulajdonosát és építészét Törökországban
- Csaknem 250 év után nyíivánították védett állatnak Amerika szimbólumát
- Európa egyik legrégebbi karácsonyi vásárában jártunk
Az üzenet szerint a négy amerikai külügyi alkalmazott életét követelő, szeptember 11-i támadásért a líbiai Anszár as-Saría elnevezésű iszlamista szervezet vállalta magára a felelősséget a Facebookon és a Twitteren közzétett posztjaiban. Ezt az Egyesült Államok tripoli nagykövetsége jelentette. A bengázi amerikai konzulátus ellen elkövetett merényletben az Egyesült Államok líbiai nagykövete és három másik amerikai állampolgár halt meg.
Az e-mail, amelyet egy külügyminisztériumi címről küldtek szét amerikai kormányzati hivatalokba, újabb kérdést vet fel azzal kapcsolatban, hogy Washington a támadást követő napokban hivatalosan miként kommunikálta a történteket.
"Egy Facebook-bejegyzés önmagában még nem bizonyíték. Azt hiszem, ez (az e-mail) csak még jobban rávilágít arra, hogy milyen képlékenyek voltak akkor és még jó ideig a jelentések" – jelentette ki szerdán Washingtonban Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, aki az ügy alapos kivizsgálását ígérte.
Jay Carney fehér házi szóvivő szerint a Facebook-posztról szóló e-mail nem volt titkos. Egyúttal felhívta rá a figyelmet, hogy az Anszár as-Saria néhány órán belül elhatárolódott a támadástól.
"Egyik közlést sem lehetett tényként elfogadni, ezért folytatunk vizsgálatot" – hangsúlyozta Carney.
A téma élesen vetődött fel az amerikai elnökjelöltek október 16-i, második televíziós vitáján is, amikor a republikánus kihívó, Mitt Romney azt kívánta rábizonyítani Barack Obama elnökre, hogy két héten át nem terrortámadásként kezelte az ügyet.
Az elnök ugyan már a támadás másnapján arról beszélt, hogy egyetlen terrorcselekmény sem ingatja meg Amerika eltökéltségét, ám Jay Carney fehér házi szóvivő és kormányzati illetékesek egészen szeptember 19-ig vártak azzal, hogy terrortámadásnak minősítsék a konkrét esetet. Mindaddig arról beszéltek: nincs bizonyíték arra, hogy a támadás előre kitervelt cselekmény lett volna, és a Bengáziban egy spontán tiltakozás fajult el, amelyet a Mohamedet kigúnyoló film váltott ki.
Szerdán a tunéziai kormány azt közölte, őrizetbe vettek egy 28 éves férfit, akinek a gyanú szerint köze lehet a líbiai Bengáziban lévő amerikai konzulátus ellen szeptemberben elkövetett merénylethez. A belügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Ali Harzit a tunéziai fővárosban tartják fogva, és ügye az igazságszolgáltatás kezében van. A szóvivő további részleteket nem közölt.
Az amerikai külügyminisztérium nem kommentálta a tunéziai bejelentést. Törökországban korábban már őrizetbe vettek két tunéziai állampolgárt a bengázi merénylettel kapcsolatban.