Obama: Mandela példakép volt
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
„Nem nagyon fogunk valaha is Nelson Mandelához hasonló államférfival találkozni" – mondta Barack Obama amerikai elnök a volt dél-afrikai elnök halálhírének bejelentése után. Obama visszaemlékezett rá, hogy első politikai szerepvállalása a dél-afrikai apartheid rendszer elleni tüntetésen volt.
Mint mondta, ő sem tudja elképzelni életét a Mandela által mutatott példa nélkül. „Egyike vagyok azoknak a számtalan millióknak, akik ihletet merítettek az életéből."
Kitűnő humora volt
A Nobel-békedíjjal kitüntetett politikus halálhírét Jacob Zuma dél-afrikai elnök jelentette be az állami tévében. Mandelának állami temetése lesz, és országszerte félárbocra engedik a nemzeti zászlókat. Mandelát jövő szombaton temetik majd el.
Nelson Mandela élete
A 95 éves korában meghalt Mandela életét itt követheti végig nagyképes összeállításunkban, itt a világra gyakorolt hatásáról, itt pedig a Dél-Afrikában betöltött szerepéről olvashat bővebben.Halálhírére Obamához hasonlóan sorra fejezik ki részvétüket a világ vezetői. A brit királynő is kifejezte részvétét: „Őfelségét mélyen elszomorította a hír, és meleg szívvel emlékszik vissza találkozásaikra. Fáradhatatlanul dolgozott országáért, öröksége az a békés Dél-Afrika, melyet ma látunk.″ Károly herceg szerint Mandela a bátorság és megbékélés megtestesülése volt. A herceg kiemelte azt is, hogy Mandelának kitűnő humora volt és tele volt lelkesedéssel.
Hős nélkül maradt
Ban Kimun ENSZ-főtitkár szerint Mandela példakép, az igazság pillére volt a világ előtt.
Mandela megváltoztatta a történelem menetét a népe, országa, Afrika és a világ számára is
– írta Twitteren Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
A brit miniszterelnök szerint Mandela már életében legendává vált, halálával pedig a világ igaz hőse lett, halálával kihunyt egy erős fény a világban. A brit miniszterelnök szerint Nelson Mandela a jóindulat megtestesítője volt. Mint mondta: számára élete egyik legmegtisztelőbb pillanata volt az, amikor találkozhatott vele.
Mandela halálával a Dél-afrikai köztársaság elveszítette atyját, a világ pedig egy hős nélkül maradt: Nelson Mandela egy harcos és egy vezető, illetve az ihlet forrása volt számos embernek szerte Afrikában, Európában és világon – írta közleményében Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.
Rajongott a fociért
Neves művészek és sportemberek is megszólaltak, köztük Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke és Pelé, minden idők egyik legsikeresebb labdarúgója is. Blatter emlékeztetett arra, hogy Mandela rajongott a futballért, megvalósult álma volt a dél-afrikai futball világbajnokság megrendezése. A 2010-es johannesburgi vb-döntőn az egész stadion üdvözölte az idős politikust.
Megszólaltak olyan hírességek is, mint Bono, a U2 frontembere, Aretha Franklin soulénekes, és a dél-afrikai születésű Charlize Theron is, aki ezt írta a twitterre:
Nyugodj békében, Madiba! Hiányozni fogsz, de a világra tett hatásod örökké megmarad.
Mandela törzsi neve Madiba volt, Dél-Afrikában sokan így emlékeznek meg róla.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.