Továbbterjedtek az ukrajnai tüntetések
További Külföld cikkek
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
Szombaton még arról szóltak az ukrajnai hírek, hogy az ellenzék habár feltételekhez kötve, de elfogadja Viktor Janukovics államfő új kormány alakítására vonatkozó ajánlatát, vasárnapra változott a helyzet. A kormány alakítására felkért Arszenyij Javenyjuk, a Julija Timosenko mögött álló Batykivscsina irányítója ugyanis bejelentette: nem vállalja a miniszterelnöki posztot – írta a BBC.
A hétvégén több jelentős fordulat is bekövetkezett az ukrajnai helyzetben, ezeket az alábbi pontokban foglalhatjuk össze:
Visszadobott labda, betiltott kormánypárt
- Javenyjuk bejelentette, hogy a tüntetések annak ellenére is folytatódnak, hogy ő nem vállalta a miniszterelnökséget. Szerinte az ellenzék általában kész a vezetői szerep elfogadására, de ehhez több feltételnek meg kell valósulnia, többek között új választások kiírására van szükség.
- Mint arról korábban mi is írtunk, két nyugat-ukrajnai megye, Ternopil és Ivano-Frankivszk betiltotta a Viktor Janukovics elnök mögött álló Régiók Pártja és a kommunista párt működését a területén. A két egymással szomszédos megyében a hétvégén tartott rendkívüli megyei tanácsüléseken fogadták el a képviselők azon előterjesztést, amely szerint a kormánypárt, és az őket kívülről támogató kommunisták tevékenysége ellentmondásban van a nemzeti érdekekkel, valamint sérti az ukrán állampolgárok jogait és szabadságát.
Lassan az egész ország tüntet
- Az MTI által idézett helyi jelenések szerint jelenleg a tüntetők kezén van a megyei adminisztráció Lvivben (Lembergben), Rivnében, Ternopilban, Ivano-Frankivszkban, Csernyivciben és Hmelnickijben. Zsitomirban és Poltavában is kísérletet tettek az ottani kormányépületek elfoglalására, sikertelenül.
Mindenki aggódik, mindenki békít
- A magyar külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára, Takács Szabolcs aggódik amiatt, hogy a hírek szerint ultraradikális csoportok indultak Nyugat-Ukrajnatöbb megyéjéből Kárpátaljára. „Egyelőre ott még nem tartunk, hogy a magyar közösséget közvetlen támadás érte volna vagy érné, de úgy gondoljuk, amennyiben a fejlemények Kárpátalján is erőszakos fordulatot vesznek, mindenképpen megvan az esélye annak, hogy olyan irányban eszkalálódik a helyzet, amelyben a magyar kisebbség is céltáblává fog válni” – mondta Takács Szabolcs az MTI-nek.
- A német külügyminiszter szerint továbbra is lehetséges az ukrajnai válság poltikai megoldása. Frank-Walter Steinmeier szerint még nem merítettek ki minden lehetőséget, és a politikai megoldásra akkor is törekedni kell, „ha a helyzet nagyon bonyolult”.
- William Hague brit külügyminiszter aggasztónak nevezte az ukrajnai helyzetet, és elmondta, hogy nem szabad azt a Kelet-Nyugat csatájaként értelmezni. Hozzátette, hogy egy szabadkereskedelmi egyezmény Ukrajna és az Európai Unió között Oroszországnak is hasznára válna, emellett sürgette az ukrán kormányerőket, hogy tanúsítsanak önmérsékletet a Nyugat-barát tüntetőkkel szemben.
- Az EU közben a tüntetők által követelt szankciók életbe léptetése helyett közvetíteni próbál a felek között, elsősorban azzal a céllal, hogy megakadályozza az erőszak további elharapózását. Ennek szellemében ment Kijevben Stefan Füle bővítési biztos, jövő kedden pedig Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is az ukrán fővárosba utazik.
UPDATE: A tüntetők elfoglalták az igazságügyi minisztérium egyik épületét
Mindez vasárnap este történt – írja az MTI az UNIAN hírügynökségre hivatkozva.
A kijevi rendőrség közölte, hogy a minisztérium illetékesei késő éjszaka értesítették a rendőrséget a segélyhívó vonalon arról, hogy ismeretlenek megkísérelték hatalmukba keríteni az épületet. A rendőrség megerősítette, hogy helytálló az információ, és a behatolók „egyelőre” ellenőrzésük alatt tartják a négyszintes épületet. Egy tüntető azt mondta, hogy az épület három őre nem tanúsított ellenállást. Hozzátette, hogy a minisztérium dolgozói hétfőn elvihetik a szükséges dokumentumokat, de nem állhatnak munkába.
Az ukrajnai tüntetésekkel kapcsolatos korábbi írásainkat ezen a linken olvashatja.