Keletre csoportosította erőit az ukrán hadsereg, amely harckészültségben áll ľ közölte Igor Tenyuh. A védelmi miniszter szerint az egységek a Tavaszi áradat nevű hadgyakorlatnak megfelelően foglalják el helyeiket.
Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes gratulált a krímieknek, miután az exit pollok szerint 93 százaléknyian támogatták a csatlakozást Oroszországhoz. (BBC)
Az ukrajnai gáz- és olajvezetékek felrobbantását helyezte kilátásba Dmitro Jaros, a radikális Pravij (Jobb) Szektor vezetője abban az esetben, ha diplomáciai úton nem rendezhető a konfliktus Moszkvával. Szerinte Putyin „csatlósaival" a harmadik világháború szélére sodorta a világot. Mint mondta, Moszkva nem áll meg a Krím félsziget elfoglalásánál, hanem Ukrajna más területein is háborút fog szítani. (MTI)
Több tízezren lehetnek Szimferopolban a Lenin téren, ahol Oroszországból importált rockegyüttesek és kozákok adnak koncertet, sok zászlót látni a tömegben. Az utakon konvojban járnak a dudáló autók, olyan a hangulat, mintha szilveszter lenne, és közeledne az éjfél. A rendőrök lezárták a belvárost, állítólag tüzijáték is lesz. Volt egy kis fiaskó is, amikor terepruhásokat filmeztem, akkor elkapott egy civilruhás férfi, aki csak akkor engedett el vonakodva, amikor megmutattam a sajtóigazolványomat.
Mihajlo Malisev, a krími választási bizottság elnöke azt mondta, nem érkezett hozzájuk egyetlen panasz sem a szavazás alatt. (BBC)
A krími választási bizottság bejelentette, hogy 82,17 százalékos volt a részvételi arány a népszavazáson. (BBC)
A kijevi események alatt is nagyon aktív Carl Bildt svéd külügyminiszter kommentálta a történteket a Twitteren:
Az úgynevezett krími referendum szabálytalan és alkotmányellenes. Politikai színjáték, hogy legitimnek mutassa Oroszország katonai invázióját.
Federica Mogherini olasz külügyminiszter mély aggodalmának adott hangot a krími népszavazás miatt. Szerinte minden diplomáciai csatorna továbbra is nyitva áll a válság rendezéséhez, feltéve, ha Oroszország nem annektálja a területet.
Közben Traian Basescu román államfő is bejelentette, hogy Románia törvénytelennek tekinti a Krím félszigeten megrendezett népszavazást és nem ismeri el annak eredményét. (MTI)
Roland Oliphant, a Telegraph tudósítója szerint sokba kerül majd Moszkvának a krími népszavazás:
Sokan mondták ma nekem, hogy azért szavaztak igennel, mert a nyugdíjak, a fizetések is emelkednek, és az infrastruktúra is javulni fog.
Musztafa Dzsemiljev, a krímitatárok nem hivatalos kormány, a medzslisz korábbi elnöke azt mondta, hogy több szavazókörben is jártak, és szerinte a hivatalosan bejelentett 82,17 százalékkal ellentétben a részvételi arány valójában nem volt magasabb 30 százaléknál, csak néhány nagyvárosban lehetett esetleg 50 százalék. Mint mondta, azért is hihetetlenül magas a közzétett részvételi arány, mert a lakosság 12 százalékát kitevő krímitatárok bojkottálták a népszavazást. (MTI)
Oroszországnak történelmi pillanat a krími népszavazás, mondta Szergej Nariskin, az orosz parlament alsóházának elnöke az állami Egyes csatornának. Mint mondta, a magas részvételi arány önmagáért beszél, és szerinte az exit pollhoz hasonlóan meggyőző lesz a végeredmény is.
„Sokan, különösen az idősek könnyekkel a szemükben tették az urnába a szavazólapot, ezek az öröm könnyei voltak" – mondta kiküldött orosz parlamenti képviselőkre hivatkozva. Azt mondta, megértik, hogy a független Ukrajna létrejötte óta eltelt 23 év várakozással telt a krímieknek.
A krími választási bizottság a szavazatok felének összeszámolása után bejelentette, hogy az eddigi adatok szerint 95,5 százalék szavazott az Oroszországhoz csatlakozás mellett. (BBC)
Az orosz Egyes csatornán az egyik műsorvezető, Dmitrij Kiszeljov az ukrajnai eseményeket kommentálva arról beszélt, hogy „Oroszország az egyetlen olyan ország a világon, ami kész radioaktív hamuvá változtatni az Egyesült Államokat." (Guardian)
Az orosz elnök telefonon beszélt Barack Obama amerikai elnökkel, akinek azt mondta, a krími népszavazás megfelelt a nemzetközi jognak. A Kreml közleménye szerint egyetértettek abban, hogy a nézetkülönbségek ellenére is közösen kell módot találni az ukrajnai helyzet rendezésére. Obama gratulált Putyinnak a paralimpia sikeres megrendezéséhez. (Reuters)
Egy órán belül meglesz a végeredmény a népszavazáson, és az biztos, hogy 90 százalék felett lesz az igenek száma, írja Ben Brown, a BBC tudósítója Szimferopolból.
Az Európai Unió határozott választ ad a krími népszavazásra, mondta Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter a Bildnek. Szerinte ugyanakkor mindent meg kell tenni, hogy ne mélyüljön tovább a rendkívül veszélyes helyzetet előidéző válság. Ezért a következő helyes lépésnek egy megfigyelő misszió összeállítását nevezte az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) keretében. Erről beszélt napközben Angela Merkel kancellár is Vlagyimir Putyinnak.
Refat Csubarov, a krímitatárok vezetője azt mondta a BBC-nek, hogy attól félnek, deportálhatják őket a területről, ha a Krím Oroszországhoz kerül. Csubarov emlékeztetett rá, hogy 1944-ben rengeteg krímitatárt vittek Szibériába, mert Sztálin azzal vádolta őket, hogy együttműködtek a nácikkal. Itt olvashatja cikkünket arról, hogy sokan csomagolnak a krímitatárok közül, elhagyják a Krím félszigetet>>>
Shaun Walker, a Guardian tudósítója a Lenin téren figyeli a tűzijátékot, és a kivetített „Oroszországban vagyunk." feliratot:
Fireworks. Green hologram on the council of ministers: WE ARE IN RUSSIA. Insane cheering. pic.twitter.com/Ujsh5XUzCo
— Shaun Walker (@shaunwalker7) 2014. március 16.
A krími házelnök szerint Moszkva nagyon gyorsan lépni fog a referendum eredményének ismeretében. A dumának még szavaznia kell a kérdésben. (Reuters)
John McCain arizonai szenátor és 2008-as republikánus elnökjelölt, valamint más republikánus politikusok is úgy vélik, hogy Obama nem tett eleget Putyin megfékezéséhez. McCain szerint alapjaiban kell újragondolni az Egyesült Államok és Oroszország kapcsolatát. (CNN)
Nagy éljenzés fogadta Szimferopolban a színpadra érkező politikusokat.
Hazamegyünk!
– jelentette ki a tömegnek Szergej Akszjonov krími miniszterelnök a Lenin téren. (BBC)
A referendum csak az első lépés. Szerintem a második Kelet-Ukrajna lesz
– mondta Rusztam Temirgaljev, krími miniszterelnök-helyettes az NBC News-nak.
A Fehér Ház is kiadta a saját verzióját Obama és Putyin telefonbeszélgetéséről. Eszerint az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség soha nem fogadja el a krími referendumot. Obama azt mondta, hogy európai szövetségeseikkel együtt készek további szankciókra. Arra kérte Oroszországot, hogy támogassa nemzetközi megfigyelők azonnali kiküldését. Egyben úgy vélte, addig nem lehet diplomáciai megoldást elérni, amíg orosz katonák hatolnak be Ukrajna területére, de John Kerry külügyminiszter tovább dolgozik Szergej Lavrovval, orosz kollégájával, hogy diplomáciai megoldása legyen a válságnak. (Guardian)
A szavazatok 75 százalékának összeszámolása után a részeredmények szerint 95,7 százalék szavazott az Oroszországhoz csatlakozás mellett. (RT.com)
A krímitatárok bojkottot hirdettek, vezetőik szerint alig 1 százalékuk mehetett el mégis szavazni. Szergej Akszjonov krími miniszterelnök ugyanakkor azt állítja, hogy 40 százalékuk elment szavazni, írja az RT. Mivel a lakosság nagyjából 12 százaléka krímitatár, ez azt jelentené, hogy közülük is többen a nekik nagyon nem kedvező csatlakozás mellett szavaztak.
A japán kormány szóvivője kijelentette, hogy Tokió nem fogadja el az elszakadás 95 százalékos támogatását mutató népszavazás eredményét. Egyúttal arra szólította Oroszországot, hogy tartsa magát a nemzetközi jogszabályokhoz, és tartsa tiszteletben Ukrajna szuverenitását és területi egységét.
Kanada miniszterelnöke, Stephen Harper törvénytelennek minősítette a népszavazást. (MTI)
Moszkvában a lehető legrövidebb időn belül meghozzák azokat a döntéseket, amelyek lehetővé teszik a Krím Oroszországi Föderációhoz történő csatlakozását – közölte hétfőn reggel Szergej Nyeverov, az orosz alsóház, az állami duma alelnöke.
Nyeverov, aki egyben a hatalmon lévő Egységes Oroszország párt elnökségi titkára, újságíróknak nyilatkozva azt mondta: a vasárnap tartott krími népszavazás „eredményei világosan megmutatták, hogy a Krím lakosai kizárólag Oroszországon belül látják a jövőjüket, az emberek a nép újraegyesítésére szavaztak, amely mindig is együtt élt”. (MTI)