A krími választási bizottság a szavazatok felének összeszámolása után bejelentette, hogy az eddigi adatok szerint 95,5 százalék szavazott az Oroszországhoz csatlakozás mellett. (BBC)
Egy megegyezés biztosítja, hogy nem fogják blokkolni Ukrajna krími bázisait az oroszpárti erők, legalábbis március 21-ig – közölte az ukrán védelmi miniszter. Igor Tenyuh szerint így fel tudják a készültségben lévő bázisok készleteit tölteni. A védelmi miniszter közölte: tart attól, hogy Ukrajnát több oldalról érheti orosz provokáció, amelyek célja a „krími forgatókönyv” megvalósítása az ország déli és keleti részén is.
„Akkora nyomást gyakorlunk Oroszországra, amekkorát csak lehetséges, hogy rábírjuk a helyes döntésre” – idézte a Reuters Dan Pfeiffer. A Fehér Ház tanácsadója szerint Moszkva súlyos szankciókkal és elszigeteltséggel lesz lénytelen szembenézni a Krím bekebelezésére tett lépések miatt.
Elfoglalták a Donyeck megye központi adminisztrációjának épületét az oroszpárti tüntetők. A rendőrség nem avatkozott közbe. Ezután elfoglalták az ügyészséget is és a megyei főügyészt kötelezték, hogy tegyen esküt a Doni-medence népére.
A donyecki tüntetők – akik délután az Ukrán Biztonsági Szolgálat helyi épületét is megszerezték – azt követelik, hogy engedjék szabadon a megye őrizetbe vett kormányzóját Pavel Gubarjovot, akit az új kijevi vezetés szeparatista akciók támogatásával vádol.
A krími referendum illegitim, nem fogják elismerni az eredményt, hangsúlyozta ismét José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman van Rompuy az Európa Tanács elnöke. Az EU-országok külügyminiszterei hétfőn további intézkedésekről döntenek.
John Kerry amerikai külügyminiszter szintén jelezte Szergej Lavrovnak, orosz kollégájának, hogy az Egyesült Államok nem fogadja el az eredményét. (Reuters)
A választóhelyiségekben nyitottsággal fogadják az újságírót. Tudtunk például fotózni. Két helyiségben is 70 százalék feletti részvételről számoltak be. A városban nagy orosz zászlókkal díszített, dudálós autókat látni, ők nem egy esküvőt, hanem az orosz csatlakozást ünneplik.
Ukrajna legkeletibb megyéjének székhelyén, Luganszkban oroszbarát aktivisták állítólag feltartóztattak egy ukrán katonai vonatszerelvényt. Azt állítják, hogy ezer kijevi rendőr érkezett a városba, és három csoportra osztva az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU), a megyei adminisztráció és a belügyminisztérium megyei épülete tetején foglaltak el állásokat. Az oroszbarátok szerint a radikális Pravij (Jobb) Szektor 200 fegyverese is a városban van. (MTI)
Hekkertámadás érte az Unian ukrán hírügynökség honlapját. Közleményük szerint erős a gyanújuk, hogy ez összefüggésben áll a krími népszavazással és az Ukrajna elleni orosz agresszióval. A honlap most nem elérhető.
Zászlókkal járják a várost az oroszbarát tüntetők Donyeckben, ahogy arról a BBC tudósítója is beszámolt a Twitteren:
#Donetsk evening. Protestors still on streets, marching to patriotic pop song: 'March March March! Russian March!' pic.twitter.com/7voAJBOYQt
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) 2014. március 16.
Az Ukrayinska Pravda szerint oroszbarát tüntetők feldúlták Harkovban a Prosvita, az ukrán kultúrát támogató civil szervezet irodáit.
Szergej Akszjonov, a krími miniszterelnök azt írta a Twitteren, hogy két órával a szavazóhelyiségek zárása előtt 73,4 százalékos a részvétel a népszavazáson. Egy választási megfigyelő pedig azt mondta a BBC-nek, hogy Szevasztopolban, az ő körzetében már ebédig leszavazott a választók 80 százaléka. (Guardian)
Véget ért a paralimpia Szocsiban. Putyin ott van a záróünnepségen, korábban megköszönte a sportvezetőknek, hogy „különválasztották a paralimpiát a politikától". (AFP)
A korábban már törvényileg létrehozott nemzeti gárda 10 ezer emberrel állna fel a következő két hétben, jelezte Arszen Avakov ukrán belügyminiszter. A törvény alapján a gárda létszáma végül majd 60 ezer fős lenne. Szerinte Kelet-Ukrajnába „hivatásos provokátorok érkeztek egy szomszédos országból." (Guardian)
Ukrajna dél-nyugati részén, Odesszában is oroszbarát tüntetők vonultak utcára. A város lakosságának nagyjából 60 százaléka oroszajkú. (BBC)
A Financial Times tudósítója fotózta a szavazásra buzdító plakátot, ami megálljt parancsolna „a fasisztáknak".
On the road from Sevastopol to Yalta: "STOP. Don't let the fascists come! Everyone to the referendum!" pic.twitter.com/n9yKuQHBN1
— Courtney Weaver (@courtneymoscow) 2014. március 16.
Christopher Miller, a Kyiv Post szerkesztője posztolt a Twitteren hivatalosan közzétett részvételi adatokat egyes városokra lebontva. Este hatig Szevasztopolban 83 százalék, Kercsben 88 százalék, Szimferopolban 78 százalék, Bakcsiszarajban 56 százalék, Kirovban pedig 53 százalék volt a részvétel.
A részvétel a hivatalos adatok szerint nagyjából 80 százalékos lehetett.
Miközben nyomasztó hírek érkeznek a környező nagyvárosokból, Szimferopolban nyugalom van, köszönhetően valószínűleg annak, hogy a várost túlnyomó részt oroszok lakják, nincs ki ellen hangulatot kelteni.
A tettrekész önkéntesek orosz nemzeti színű szalagokkal, vagy terepruhában járják a várost, de ez eddig csak olyan helyzeteket eredményezett, mint ami a képen látható: a vicces terepruhás páros, akik a főutca pizzériájában, Hello Kitty-s lufik közt fogyasztották el harci elemózsiájukat.
Az angolnyelvű orosz adó, az RT.com szerint az exit pollok alapján a krími szavazók 93 százaléka az elszakadás mellett döntött.
Ahogy várható volt, bejelentették, hogy elutasítják a referendum eredményét, Oroszország lépéseit pedig veszélyesnek és bomlasztónak nevezték közleményükben. Szerintük Moszkva egyre nagyobb árat fog fizetni a történtekért.
Tanulnunk kéne Oroszországtól az érdekérvényesítő képesség terén – mondta a parlament külügyi bizottságának Jobbikos alelnöke. Gyöngyösi Márton szerint a krími népszavazás precedensérvényű eredmény lehet, amely nyomán Magyarországnak is aktívan ki kellene állnia Kárpátalja területi autonómiája mellett.
Szergej Akszjonov krími miniszterelnök azt mondta, hogy a Krím a lehető legrövidebb időn belül Oroszország része lesz. Ami az időpontot illeti, az elmúlt napokban több mindent is mondott: néhány hónapot és egy évet is. Erről az orosz dumának is szavaznia kell. (BBC)
Az ITAR-TASZSZ szerint a donyecki tüntetésen háromezernél többen vettek részt, és az önjelölt kormányzó elengedése mellett többek között azt követelték, hogy az ukrán parlament távolítsa el a hatalomból az illegitim kormányt, helyezze hatályon kívül döntéseit, és a néppel egyeztetve hozzon létre új koalíciós kabinetet.
A tüntetők egy határozatot is megfogalmaztak, amelyben azt is követelik, hogy Ukrajnában rendezzenek népszavazást az ország állami berendezkedéséről, és államnyelvi státust akarnak az orosz nyelvnek. (MTI)
William Hague brit külügyminiszter is jelezte, nem fogadják el a referendum eredményét, mivel az megsértette az ukrán alkotmányt. Egyben arra sürgette Oroszországot, hogy kezdjen párbeszédet Ukrajnával a válság megoldásához. (BBC)
A Kryminform hírügynökség szerint a félszigeten 80 százalék felett volt a részvételi arány, Szevasztopolban viszont a 85 százalékot is meghaladta. (Interfax-Ukraine)
Több ezren ünnepelnek Szevasztopol főterén, „Szev-asz-to-pol", „Oroszország, Oroszország!" skandálják, számol be róla Katherine Haddon, az AFP tudósítója a Twitteren. Szimferopolban is nagy a tömeg a Lenin téren.
Angela Merkel német kancellár napközben telefonon beszélt Putyinnal, akinek javasolta, hogy az EBESZ megfigyelőcsoportját küldjék Kelet-Ukrajnába, és növeljék a csoport létszámát is. A németek szerint Putyin kedvezően fogadta a felvetést, ugyanakkor a Kreml csak annyit közölt, hogy építő jellegű eszmecserét folytattak a témában Merkellel. A magyar alezredes által vezetett EBESZ-megfigyelők korábban négyszer is sikertelenül próbáltak bejutni a Krím félszigetre, végül Dél- és Kelet-Ukrajnába küldték őket.
Szergej Akszjonov krími miniszterelnök azt mondta, hogy a krími parlament hétfői ülésén kérvényezni fogja Putyintól, hogy a Krím az Orosz Föderáció része lehessen. Egy krími delegáció pedig Moszkvába repül tárgyalni. (Interfax)
Plamen Oresarszki bolgár kormányfő szerint Bulgária vonakodik, nem áll érdekében, hogy az Európai Unió szankciókat léptessen életbe Oroszországgal szemben. Szerinte ha európai szankciókat vezetnek be Oroszország ellen, annak „a legnagyobb vesztesei kelet-európai országok lesznek". (MTI)
Laurent Fabius francia külügyminiszter is közleményt adott ki, eszerint a krími népszavazást jogtalanul tartották meg, és szembemegy az ukrán alkotmánnyal. Oroszországot pedig felszólította, hogy tegyen lépéseket az értelmetlen és veszélyes feszültség csökkentéséért. (Reuters)