Hollande és Merkel szankciókkal fenyeget
- Moldova lehet a következő Ukrajna
- A meghódított Krímben ünnepel Putyin
- Donyeck a kijevi nácik ellen készül
- Nem lesz népszavazás, mert nem egyeztek meg a szakadárok
- Putyin ravasz trükkel állt elő
- Új-Oroszország lehet Kelet-Ukrajnából
- Putyin már békítene Ukrajnában
- Nem lesz népszavazás az ukrán egységről
További Külföld cikkek
- Nyolc embert ítéltek el egy tanár lefejezése miatt Párizsban
- Saját vadászgépét lőtte le véletlenül Jemen partjainál az Egyesült Államok
- Donald Trump azzal fenyegetőzik, hogy visszaveszi a Panama-csatornát
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
A francia államfő kétnapos németországi látogatása végén szombaton kiadott nyilatkozatban Angela Merkel és Francois Hollande arra tett utalást, hogy ha május 25-én nem kerül sor elnökválasztásra Ukrajnában, akkor Oroszországnak valószínűleg további gazdasági szankciókkal kell szembenéznie – írja az MTI.
Amennyiben nem kerül sor "nemzetközileg elismert elnökválasztásra", Ukrajna stabilitása elkerülhetetlenül tovább gyengül. Németország és Franciaország egyetért abban, hogy ebben az esetben az uniós állam- és kormányfők március elején összeállított terve alapján "le kell vonni a megfelelő következtetéseket" – áll a nyilatkozatban, amely az uniós szankciók gazdasági büntetőintézkedéseket előirányzó harmadik szakaszának megindítását jelzi arra az esetre, ha nem sikerül megfelelően lebonyolítani az ukrán államfőválasztást.
A nyilatkozatban egyúttal felszólították Oroszországot, hogy csökkentse az ukrán határ térségében állomásozó csapatainak készültségi szintjét. A BBC szerint május 15-ig mindkét félnek be kell szüntetnie az erőszakot, és vissza kell hívnia az irreguláris hadi erejét. Ezt a folyamatot az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ellenőrzi.
Népszavazásra készülődnek
Merkel és Hollande a Kelet-Ukrajnában vasárnapra tervezett függetlenségi népszavazásokat is törvénytelennek nevezte.Pénteken arról írtunk, hogy a Harkiv megyei szakadárok nem tartják meg vasárnap a népszavazást a megye státusáról, mert nem tudtak megegyezni a donyecki és luhanszki szakadárokkal abban, milyen kérdést tegyenek fel a választóknak.
A CNN szerint ugyanakkor az oroszpárti aktivisták annak ellenére is kitartanak a népszavazás mellett, hogy Kijev és Moszkva is arra szólította fel őket, hogy a helyzet feszültségre tekintettel halasszák el a referendumot. A népszavazási bizottság elnöke, Borisz Litvinov azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy "kilencven százalékban készen állnak" a népszavazás lebonyolítására, és 70 százalékos részvételre számítanak.
Turcsinov tárgyalna
Az MTI szerint Olekszandr Turcsinov ukrán házelnök, ügyvivő államfő szombaton az ukrán állami televízióban arról beszélt, hogy katasztrófát jelentene, ha a kelet-ukrajnaiak igennel szavaznának a vasárnapi népszavazáson. Turcsinov szerint azok, akik a kelet-ukrajnai régiók önállósága mellett foglalnak állást, nem értik, hogy ez a gazdaság, a szociális program, a megélhetési lehetőségek teljes megsemmisítését jelenti e területek lakosainak többsége számára.
Turcsinov kifejezte aggodalmát amiatt, hogy egyes szeparatisták Donyeck és Luhanszk megyéket "az állandó harci cselekmények színterévé igyekezne tenni, olyan területté, ahol nincs semmiféle perspektíva, ahol elpusztult a gazdaság".
Hangsúlyozta, hogy Ukrajna a decentralizáció irányába indult el, a valódi helyi önkormányzás, a régiók pénzügyi és politikai önrendelkezésének bővítése útján. "Gyenge régiókkal nem lehet erős Ukrajna" - hangoztatta, hozzátéve, hogy ezt azonban nem lehet "fegyverrel a kézben" elérni, és arról is beszélt, hogy a kijevi vezetés hajlandó tárgyalni a régiók vezetőivel.