Vérfürdőt mentegetne? Tony Blair segít!
További Külföld cikkek
- Búcsú a magyarországi luxustól: kirúgták a botrányt kavaró orosz ortodox egyházi vezetőt
- Újabb uniós lista, Magyarország a végén áll, de ez kivételesen nem baj
- Hogyan tudtak Aszadék és az alaviták 50 évig rátelepedni Szíriára?
- A szenátus szerint „valószínűtlen”, hogy külföldi támadás okozta az amerikai diplomaták rejtélyes megbetegedését
- Kiszivárgott, mikor futnak neki újra a románok az elnökválasztásnak
Ugyan elég tragikus, hogy meghalt 14 ember, de azért ennek nem lenne szabad elfeledtetnie, mekkora haladást ért el az ország
– írja Tony Blair volt brit miniszterelnök 2012-ben Nurszultan Nazarbajev kazah elnöknek, majd azt javasolta neki, nyugodtan álljon ki a fegyvertelen tüntetők lemészárlása mellett a következő cambridge-i beszédében. A Telegraph által megszerzett iratokból újabb részletek derülnek ki, hogy egész pontosan milyen tanácsokat adott a brit miniszterelnök a kazah diktátornak.
A fenti tanácsot a 2011 végi kazah zavargások után adta Blair. Akkor az ország délnyugati, olajban gazdag részében tüntettek emberek az országban dúló korrupció és diktatúra ellen, mire a rendőrök legalább 14 embert megöltek. Emberi jogi szervezetek kínzásokról is beszámoltak.
Blair kézírással írt levélben adott klasszikus spin doctorra valló ötleteket a kazah diktátornak a brit beszédéhez, sőt, konkrét bekezdéseket is megírt neki, amelyeket később valóban el is mondott szóban Nazarbajev. Ezekben olyan gondolatokat adott a nem sokkal korábban éles lőszerrel lövető kazah elnök szájába, miszerint "figyelnek a nyugati kritikákra", "törekednek a haladásra az emberi jogok terén" és hasonlók.
Tony Blair tanácsadócége, a Tony Blair Associates (TBA) olyan jó munkakapcsolatban volt a kazah diktatúrával, hogy több minisztériumban is dolgoztak munkatársai.
Korábbi botrányokból már ismert, kiknek adott még tanácsot a PR-specialistává változott volt brit miniszterelnök, amikor épp nem Bonóval pacsizik valamelyik "filantróp" eseményen. Néhány példa:
- Kadhafi ezredes, az azóta meglincselt líbiai diktátor.
- Az egyiptomi katonai junta.
- A kuvati kormány, illetve több, a térségbeli elnyomó olajmonarchia által támogatott projekt.
- Ilham Alijev azerbajzsdáni elnök.
- Viktor Pincsuk ukrán acélmágnás.
- Magáncégeknél sem a legjobban válogat: a két igazi botrányhős-vállalat, a JP Morgan és a BP is elég jövedelmező szerződéseket adott neki.
(Annyi megjegyzés még a cikkhez, hogy a brit sajtóban most klasszikus botrány van, miután újabb részletek derültek ki arról, milyen szalonképtelen forrásokból szedi össze fontmillióit a volt brit miniszterelnök. Magyarországon eközben a hatalmon lévő kormány teljes erőből próbál külfönféle eszközökkel barátkozni a kazah diktatúrával.)