Putyin: A Krímet nem lehet visszaadni Ukrajnának
További Külföld cikkek
- Donald Trumpnak sikerült belopnia magát a brit királyi család szívébe
- Búcsú a magyarországi luxustól: kirúgták a botrányt kavaró orosz ortodox egyházi vezetőt
- Újabb uniós lista, Magyarország a végén áll, de ez kivételesen nem baj
- Hogyan tudtak Aszadék és az alaviták 50 évig rátelepedni Szíriára?
- A szenátus szerint „valószínűtlen”, hogy külföldi támadás okozta az amerikai diplomaták rejtélyes megbetegedését
„A Krímet semmilyen körülmények között nem lehet visszaadni Ukrajnának.”
– jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy róla készült, még be nem mutatott portréfilmben. A filmről vasárnap több orosz hírügynökség részletesen beszámolt.
Arra a kérdésre, hogy lehetnek-e olyan feltételek, amelyek mellett végbemehet az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt (moszkvai szóhasználattal: az anyaországgal újraegyesített) félsziget visszaadása, Putyin így válaszolt:
„Ön megőrült? Nem, ilyen körülmények soha sem lesznek.”
Putyin arról is beszélt, hogy a második csecsen háborúban elszenvedett véráldozatnál is szörnyűbb következményei lettek volna annak, ha Oroszország az 1990-es évek végén úgy hullott volna szét, mint Jugoszlávia. Szerinte a csecsenföldi pozitív változások a helyieknek köszönhetők.
Az elnök kitért a 2000-ben elsüllyedt Kurszk tengeralattjáró 118 fős legénységének tragédiájára is. A baleset röviddel Putyin első megválasztása után történt. Mint mondta, a baleset rávilágított az orosz fegyveres erők akkori siralmas állapotára. A védelmi témák kapcsán Putyin megerősítette, hogy Moszkva az ország biztonsága szempontjából fontosnak tartja az északi sarkkör régióját.
A történelmi és politikai témákon kívül Putyin a gyerekkoráról és a lányairól is beszélt. A közvetlen környezetéről azt mondta, hogy egyedül az árulást nem tudja megbocsátani, és olyanokból válogatta össze baráti körét, akik nem képesek ilyesmire.
A filmből az is kiderül, hogy
- Putyin egyik nagyapja Lenin és Sztálin szakácsa volt, a másik pedig az első világháborúban az osztrák fronton megsebesítette, majd bekötözte a monarchia egyik katonáját, aki kezet csókolt neki ezért;
- Angela Merkel német kancellár időnként Radeberger sört küld neki ajándékba;
- Gerhard Schöder német exkormányfő, a Rosznyefty igazgatótanácsának elnöke 2000-ben meghívta Putyint egy közös orosz szaunázásra, és az épület lángra kapott, de Schröder még kiürítette a korsóját, mielőtt kimenekült volna.
Kampányfilmtilalom? Oda se neki
A Putyinról szóló dokumentumfilmeket kampányidőszakban nem lehet levetíteni az országos tévéadókon. A Pervij Kanal állami tévé le is vette műsoráról Oliver Stone részletekben sugárzott Putyin-dokumentumfilmjének utolsó részét. Ennek ellenére a kormánypárt megtalálja a módját, hogy ezek minél több emberhez eljussanak:
- Még nem tudni, hogy Vlagyimir Szolovjov, az orosz állami televíziózás egyik kulcsfigurájának másfél órás filmje, a Világrend 2018 mikor kerül adásba, de szerdán felkerült az internetre, a tartalmát pedig részletesen ismertette az orosz média.
- A vasárnap bemutatott új portréfilm több mint kétórás első részét az állami Rosszija 1 televízió készítette. A film szerzője Andrej Kondrasov, Putyin választási stábjának sajtófőnöke. A filmet Dmitrij Kiszeljov osztotta meg az orosz közösségi oldalakon – ő a Rosszija Szegodnya hírügynökség vezérigazgatója, valamint az Összoroszországi Állami Televíziós és Rádiós Műsorszóró Társaság (VGTRK) vezérigazgató-helyettese.
- A Rosszija 24 hírcsatorna szombaton teljes terjedelmében és többször bemutatta Megyn Kelly csaknem egyórás, az amerikai NBC televízió számára készített Putyin-interjúját.
Az elnökválasztást jövő vasárnap tartják Oroszországban. A politikai erőpróba egyértelmű favoritja Putyin: a VCIOM állami közvélemény-kutató intézet vasárnap nyilvánosságra hozott felmérése szerint az elnök támogatottsága 69 százalékos.
(MTI)