Trump: Kim Dzsongun várhat egy kicsit
További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
Az Egyesült Államok és Észak-Korea június 12-ére, Szingapúrba tervezte Donald Trump amerikai és Kim Dzsongun észak-koreai vezető történelmi találkozóját. Ugyanakkor a helyzet törékenységét jelzi, hogy szinte naponta felreppen valami hír a két vezető viszonyának alakulásáról, üzengetésekről, a találkozó csúszásáról, lefújásáról.
Talán kicsit később
Az MTI beszámolója szerint Donald Trump most a Mun Dzse In dél-koreai államfővel tartandó találkozója előtt, a Fehér Házban arról beszélt újságíróknak, hogy a találkozót érdemes esetleg elhalasztani:
Ha nem történik meg, akkor talán később kerül rá sor, lehet, hogy június 12-én nem sikerül megtartani" -
utalt Donald Trump a várható halasztásra.
Trump újságírói kérdésekre válaszolva kétszer is megismételte korábban hangoztatott álláspontját: Észak-Korea atomfegyver-mentesítésével Kim Dzsongun észak-koreai vezető nagyobb biztonságban, országa pedig nagyobb jólétben lenne.
Phenjan pár nappal ezelőtt jelezte: amennyiben a csúcstalálkozón csupán „egyoldalú atomfegyver-mentesítésről" lenne szó, a találkozót akár le is mondhatják. Trump erre így reagált az újságíróknak: senkit nem hibáztat, de nem boldog az észak-koreai álláspont megváltozásától. Megállapította, hogy ez a változás Kim Dzsongun és Hszi Csin-ping kínai elnök második találkozója után történt. Az amerikai elnök „világszínvonalú pókerjátékosnak" nevezte a kínai elnököt.
Vannak ellendrukkerek
Miközben ugyanis látszólag az egész világ annak drukkol, hogy a globális biztonság szempontjából oly fontos atommentesítő lépések megvalósuljanak, Kína és Oroszország attól tart, hogy Észak-Korea pacifikálásával az Egyesült Államok sokat erősödne a térségben. De valójában Japán és maga az Egyesült Államok gazdasága sem feltétlen híve a nagy barátkozásnak, mert sokan attól tartanak, hogy Dél-Korea a technológiai versenyben komoly előnyre tesz szert, ha az olcsó munkaerővel kecsegtető északiakkal nagyon összeborulna.
A dél-koreai elnök bizakodó
Trump szavainál jelen volt Mun Dzse In dél-koreai elnök is, aki megbeszélést folytatott Mike Pompeo amerikai külügyminiszterrel és John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadóval. Mun elnök az újságíróknak reményét fejezte ki, hogy a találkozó - amelyet történelminek nevezett - megtartható.
Azért, mert voltak a múltban kudarcaink, nem kell pesszimistáknak lennünk a jövőt illetően”
- fogalmazott, dicsérve egyúttal az amerikai elnök erőfeszítéseit. Mint mondta: Donald Trumpnak drámaian pozitív változásokat sikerült elérnie Észak-Koreával.
Közel az egység?
"Talán egy napon látogatást tehetek majd egy egységes Koreában" - mondta Trump, ugyanakkor leszögezte: pillanatnyilag „két sikeres Koreában” gondolkodik, Észak- és Dél-Korea szerinte két ország marad, és egy napon majd Phenjan és Szöul dönti el, hogy tárgyaljon-e a két ország egyesítéséről.