Több száz tisztviselőt világítanak át Kárpátalján, hogy kettős állampolgárok-e
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
Kárpátalján a hatóságok több száz állami tisztviselőt és önkormányzati képviselőt fognak átvilágítani kettős állampolgárság ügyében annak a több mint 300 fős listának az alapján, amit az ukrán nacionalista weboldal, a Mirotvorec (Béketeremtő) tett közzé hétfő este magyar útlevéllel rendelkező kárpátaljai lakosokról - közölte Jaroszlav Halasz, Kárpátalja humán ügyekért felelős helyettes kormányzójára hivatkozva az MTI.
Az Ukrinform ukrán hírügynökségnek kedden nyilatkozva Halasz elmondta, nem tudják, honnan vette a Mirotvorec az adatokat, és nem tudják ellenőrizni, hogy hiteles-e a listáján szereplő, állami tisztségeket betöltő, magyar útlevéllel rendelkező személyekre vonatkozó információ. Mindazonáltal ellenőrizni fogják a Mirotvorec listájának adatait, hiszen ez könnyen megtehető az ott közzétett nevek alapján. Szerinte más kérdés, hogy a Mirotvorec által listázott személyek nem mindegyike tölt be állami tisztséget, többen (helyi önkormányzati) képviselők, ám a törvény - mutatott rá - csak az állami tisztségviselők esetében tiltja a kettős állampolgárságot.
A helyettes kormányzó emlékeztetett arra, hogy a weboldal listáján szerepel Lengyel Lászlónak, a beregszászi járási közoktatási osztály korábbi vezetőjének a neve, akit Hennagyij Moszkal kárpátaljai kormányzó még 2016-ban mentett fel tisztségéből, mert magyar útlevelet találtak nála. Kárpátalján eddig ez volt az egyetlen eset, amikor valakit kettős állampolgárság miatt menesztettek állami hivatali állásából.
A Mirotvorec ukrán nacionalista szervezet olyan személyek adatait teszi fel nyilvános internetes adatbázisába, akik szerinte Ukrajna ellenségei, és veszélyeztetik az ország biztonságát. A szervezet szeptember 29-én felvette weboldalára Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert a többi között azzal az indokkal, hogy a tárcavezető megsérti Ukrajna szuverenitását és területi egységét, közvetlen fegyveres beavatkozással fenyegeti Ukrajnát.
A Mirotvorec szeptember 22-én kezdte adatbázisában rögzíteni azoknak a kárpátaljai lakosoknak - önkormányzati vezetőknek és képviselőknek - a személyi adatait, akik szerinte a második (magyar) állampolgárság megsértésével törvénysértést követtek el. Hétfőn a szervezet 313 kárpátaljai lakos nevét és adatait, születési helyét és dátumát, lakcímét, magyar útlevelének a számát és tisztségének a megnevezését tette közzé.
Az ügy előzménye, hogy az Ukrinform ukrán állami hírügynökség szeptember 19-én közzétett egy videofelvételt, amelyen kárpátaljai magyarok állampolgári esküt tesznek a beregszászi magyar konzulátuson. A videó nagy port kavart, Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter is kénytelen volt reagálni: kijelentette, hogy amennyiben Magyarország nem hívja vissza a beregszászi magyar konzult, akkor Ukrajna fogja kiutasítani. Magyarország szerint viszont nem történt semmilyen törvénysértés, ezért a külügyminisztérium nem látta megalapozottnak egyetlen Ukrajnában szolgálatot teljesítő magyar diplomata hazarendelését sem.
Múlt csütörtökön Csütörtökön az ukrán külügyminisztérium diplomáciai jegyzékben tudatta, hogy a beregszászi magyar konzulátus egyik konzulját nemkívánatos személynek minősítette, és 72 órát adott neki az ország elhagyására. Válaszul Budapest még aznap kiutasított egy ukrán konzult Magyarországról.