Kim Dzsongun átverhette a világot

2018.11.12. 22:20

Észak-Korea nem állította le ballisztikusrakéta-programját, amelyet 16 titkos bázison folytat, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) tanulmánya szerint, adta hírül az MTI. A program vezetője az a Victor Cha, akinek dél-koreai nagykövetté történő  kinevezését a Trump-kormányzat tavaly fontolóra vette, de aztán elvetette, miután Cha bírálta a kormányzat Észak-Koreával kapcsolatos politikáját. 

A tanulmány műholdas fotókkal igazolja, hogy Észak-Koreában nem semmisítették meg a rakétabázisokat.

Háromféle rakétabázis szolgálja Phenjan atomfegyverkezését. Ezeken több típusú atomfegyver is található:

  • Rövid hatótávolságú, taktikai atomfegyverek
  • A Dél-Koreát, Japánt és az Egyesült Államok csendes-óceáni bázisait is elérni képes, közepes hatótávolságú rakéták
  • Az Egyesült Államok partvidékét is elérő interkontinentális, stratégiai rakéták

A CSIS kutatói külön kitértek a Sakkanmol rakétabázisra, amely a két Koreát elválasztó demilitarizált övezettől mintegy 50 mérföldnyire, azaz a dél-koreai fővárostól, Szöultól és az amerikai csapatoktól mintegy 80 mérföldnyire esik. A kutatóközpont által közzétett fotókon a szakemberek pontosan megjelölték nem csupán a rakétabázis elhelyezkedését, hanem még a különböző épületeket, a raktárakat, a mozgatható rakétákat rejtő földalatti folyosókhoz vezető lejáratok helyeit is.

A Sakkanmol-bázis hét hosszú földalatti alagutat rejt, ezekben 18 darab rakétaszállító járművet helyezhetnek el. A rakéták mindegyikének egy robbanófeje van. 

Válság idején a rakétákat gyorsan átszállíthatják a kilövő állomásokra, ahonnan egy órán belül felbocsáthatják. 

A stratégiai rakétabázisok olyan interkontinentális ballisztikus rakétákat rejtenek, amilyet Észak-Korea 2017-ben bocsátott fel, megrémítve a világot. Az amerikai kutatók ugyanakkor úgy vélik: bár Phenjan jelentős haladást ért el az atomfegyver-kísérletekben, de bizonyos műszaki problémákat egyelőre nem sikerült megoldania.

CSIS jelentését észak-koreai disszidensekkel és a világ sok kormányzatának tisztségviselőivel készített interjúkkal egészítette ki. Ezekből a többi között kirajzolódik, hogy az észak-koreai rakétabázisok - kevés kivételtől eltekintve - hegyvidékes területeken vannak, vagy olyan völgyekben, amelyeknek nincs két kijáratuk. Victor Cha szerint "a bázisok egyértelműen aktívak, nem úgy tűnik, hogy tevékenységüket befagyasztották, vagy csökkentették volna". 

Elemzők szerint a CSIS jelentése nagyon határozottan ellentmond Donald Trump amerikai elnök azon álláspontjának, miszerint az amerikai diplomáciának köszönhetően Phenjan megkezdte atomfegyver-, és rakétaprogramjának felszámolását. Múlt szerdán, a félidős választások után tartott sajtóértekezletén Donald Trump azt mondta:

"a szankciók érvényben vannak, a rakéták felbocsátása leállt, a túszok itthon vannak."