Az egész világot megrázta az új-zélandi mészárlás
További Külföld cikkek
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
- Több mint harmincan meghaltak és száznál többen eltűntek egy kongói kompbalesetben
- Európa újabb szíriai menekülteket nem fogad be – vajon hazatérnek a korábban érkezettek?
- Még a sör is szikrázó luxuscikk Kim Dzsongun uralma alatt
- Nyolc embert ítéltek el egy tanár lefejezése miatt Párizsban
Részvétüket fejezték ki a világ vezetői az új-zélandi mészárlás miatt: mások mellett Donald Trump és Erzsébet királynő, magyar részről pedig Áder János is megszólalt a terrortámadással kapcsolatban, több országban pedig megerősítették a mecsetek védelmét.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök és Jacinda Ardern új-zélandi kormányfő már a rendőri intézkedés közben megszólaltak. Morrison arról írt, hogy elítéli a szélsőjobboldali terrortámadást, ami ártatlanok életét oltotta ki, később pedig az is kiderült, hogy szombaton félárbócra eresztik az ausztrál zászlókat, Melbourne nevezetességei pedig új-zélandi színekben fognak játszani.
Like Melbourne, Christchurch has been strengthened over generations by its proud multicultural communities. It came together to rebuild after an unprecedented earthquake. And it will come together again. To our NZ family who will be feeling shaken and shocked – arohanui.
— Dan Andrews (@DanielAndrewsMP) March 15, 2019
Ardern pedig elképesztően erőszakos cselekedetként írta le a történteket, és arról beszélt, hogy sem ennek, sem az ezt elkövetőknek nincs helye az országban. A politikus később a sajtónak azt nyilatkozta, hogy a támadást a körülmények miatt csak terrorcselekményként lehet értelmezni, és azt mondta, azért Új-Zélandot választották egy ilyen támadás célpontjául, mert az ország a multikulturalizmus, a sokszínűség és az elfogadás mintapéldája.
A miniszterelnök a lehető leghatározottabban elítélte azt az ideológiát, ami a támadás mögött áll, és kiemelte, hogy
ez Új-Zéland történetének legsötétebb napja.
A muszlim országok vezetői is hamar reagáltak a történtekre, Törökország, Malajzia és Pakisztán is elítélte a támadást.
Országom nevében részvétemet fejezem ki az iszlám világ és Új-Zéland felé, akiknek ezt a támadást el kellett szenvednie – ez az egyre növekvő rasszizmus és iszlamofóbia újabb példája.
– írta Twitterén Recep Tayyip Erdogan török elnök, Imran Khan pakisztáni miniszterelnök szerint pedig ismét megerősítést nyert, hogy a terrorizmus nem kötődik valláshoz.
A maláj kormány kiemelte, két maláj állampolgár is megsérült a támadás során, és remélik, hogy a tetteseket felelősségre vonják majd. A muszlim kormányok mellett muszlim szervezetek is részvétüket fejezték ki, az amerikai Muslim Adovcates nevű csoport pedig arról írt, hogy ez az elmúlt évek legsúlyosabb iszlamofób terrortámadása.
Később Erzsébet királynő – aki Nagy-Britannia mellett egyébként hivatalosan Új-Zéland uralkodója is – megszólalt, aki rendkívül elszomorítónak tartotta a történteket, és a sérülteket gyorsan ellátó mentősöket és önkénteseket méltatta. Donald Trump amerikai elnök szimpátiáját és jókívánságait fejezte ki Új-Zéland népe felé, és kiemelte, hogy az Egyesült Államok mindenben támogatja az országot.
My warmest sympathy and best wishes goes out to the people of New Zealand after the horrible massacre in the Mosques. 49 innocent people have so senselessly died, with so many more seriously injured. The U.S. stands by New Zealand for anything we can do. God bless all!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 15, 2019
A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója egyébként egyetértett az új-zélandi miniszterelnökkel abban, hogy terrortámadás történt: John Bolton újságíróknak azt nyilatkozta, hogy teljesen letaglózta őket a gyűlölet által vezérelt támadás, és folyamatos kapcsolatban vannak az ottani nagykövetségükkel.
A kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau szintén kinyilvánította a részvétét, nyilatkozatában pedig azt hangsúlyozta, hogy fel kell lépnünk az erőszakos extrémizmus ellen,
a sokszínűséget pedig erőforrásként és nem fenyegetésként kell felfogni.
A CNN élő közvetítése szerint a 2020-as elnökválasztáson demokrata színekben induló jelöltek közül is sokan fejezték ki részvétüket, így tett többek közt Bernie Sanders is, aki kiemelte, hogy senkinek nem lenne szabad az életét féltenie a vallása miatt. Az előző amerikai elnök, Barack Obama is megszólalt, ő Twitteren azt írta, hogy együtt kell felvennünk a harcot a gyűlölet minden formájával szemben.
Michelle and I send our condolences to the people of New Zealand. We grieve with you and the Muslim community. All of us must stand against hatred in all its forms.
— Barack Obama (@BarackObama) March 15, 2019
Magyar részről Áder János fejezte ki részvétét a támadás miatt. Az államfő részvéttáviratot küldött Új-Zéland főkormányzójának, amiben azt írta, Magyarország népe nevében és a magam részéről is ezúton szeretne őszinte részvétet nyilvánítani az áldozatok családtagjainak és barátainak, Új-Zéland valamennyi polgárának.
A támadás miatt megnövelték a rendőri jelenlétet a mecsetek körül többek közt
- New York Cityben,
- Franciaországban
- és Londonban is.
Sadiq Khan, London muszlim polgármestere részvétét fejezte ki az áldozatoknak, a londoni muszlimoknak pedig azt ígérte, hogy egész nap több rendőr lesz a mecsetek körül. Londonban egyébként két évvel ezelőtt történt már támadtak mecsetből távozó muszlimokra: akkor egy férfi hajtott az emberek közé egy furgonnal.
(Borítókép: Jeremy Corbyn beszél a médiának az új-zélandi terror támadásról 2019. március 15-én, Londonban. Fotó: Henry Nicholls / Reuters)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.