Izrael tűzszünet után is bombázza a Hamász állásait
További Külföld cikkek
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
- Az elmúlt évek legnagyobb támadását indították a szíriai kormány ellen, az orosz légierő segít visszaverni a lázadókat
Az izraeli hadsereg hétfőn megkezdte a radikális palesztin szervezet, a Hamász állásainak bombázását a Gázai övezetben.
Az Aljazeera szerint a gázai övezet északi részét érték a találatok. Több helyi lakos is robbanásokról számolt be hétfőn a kora esti órákban. A támadás válasz egy hétfői rakétatámadásra, ami Izrael központi részét érte, és amiben 7 ember sebesült meg.
Benjamin Netanjahu a Fehér Házban, Donald Trump oldalán nyilatkozott a támadásról.
Az államfő szerint Izrael erőteljesen válaszol egy erősen agresszív támadásra, és mindent meg fognak tenni, hogy megvédjék az államot és állampolgáraikat. Netanjahu a támadás miatt lerövidíti amerikai látogatását, hogy mihamarabb visszatérjen Izraelbe.
Donald Trump amerikai elnök is megszólalt, aki megvetendőnek nevezete a támadást, és kihangsúlyozta, hogy minden joga megvan Izraelnek, hogy válaszoljon a támadásra.
Közben az iszlamista Hamász terrorszervezet újabb rakétákkal felelt az izraeli visszatámadásra.
Egy izraeli rakéta a Hamász politikai vezetőjének, Iszmáil Haníjének az irodáját vette célba, amely után a Hamász is rakétaesőt zúdított először csak a környező izraeli településekre, majd a Negev sivatag távolabbi területeire is.
A tévé szakértői szerint a szervezet vezetői civilek közé vegyültek és illegalitásba vonultak. Izrael korábban romba döntött egy háromszintes épületet, a mely a hadsereg szerint a Hamász katonai hírszerzését szolgálta.
Egy gázai rakéta eltalált egy épületet Szderót városban az övezet közvetlen közelében, de a lakük időben eljutottak az óvóhelye, és csak anyagi károk érték a házat.
Később egyiptomi közvetítéssel meglehetősen egyoldalú tűzszünet jött létre közép-európai idő szerint este 9-kor. Izrael hivatalosan nem erősítette meg a tűzszünetről szóló egyezményt, és a Hamász a megadott időpont után nem lőtt több rakétát izraeli területre. Az izraeli légierő végül újabb bombázást hajtott végre az övezet déli részén, Khan Junisznál, a haditengerészet egysége a tenger felől Gáza városát is lőtte.
A Hamász még a rövid és felemás tűzszünet alatt bejelentette, hogy már kedd este újrakezdi a határkerítésnél az éjszakai tüntetéseket, amellyel néhány napja lehetetlenné teszik az övezet szomszédságában élő izraeliek éjszakai pihenését. A határ melletti izraeli települések lakói elégedetlenek az egyre gyakrabban ismétlődő, de egyre rövidebb ideig tartó rakétacsaták miatt, valamint a korábban péntekenként, de újabban naponta visszatérő tömeges határmenti zavargások, és az Izraelbe irányított léggömbös robbanószerkezetek miatt. Olyan megoldást szeretnének, amely hosszú távra biztosítja nyugalmukat.
Az izraeli szakértők szerint a Hamász 2014-es Erős Szikla hadművelet után három és fél éven át nem lőtte Izraelt, azonban később a hadműveletben kialakult elrettentő hatás megszűnt, s egy évvel ezelőtt újrakezdődött az ellenségeskedés a Hamász rendszeressé vált határ menti tüntetéseivel.