Trump hol enged Erdoğannak, hol odacsapna Törökországnak
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Gyors egymásutánban váltja a külpolitikai kanyarokat Donald Trump Szíria kapcsán. Az Egyesült Államok elnöke hétfőn a török elnökkel megegyezve lényegében zöld utat adott Recep Tayyip Erdoğan török elnöknek az észak-szíriai behatolásra, majd egy Trump-kompatibilis Twitter-üzenetben fenyegette meg Ankarát.
Az első lépés azért volt váratlan, mert azzal, hogy az északi határ környékéről Trump visszavonja az ott lévő néhány tucat amerikai katonát – az egész országban összesen ezren vannak –, és hozzájárult a török hadsereg bevonulásához, lényegében módot adott arra, hogy Erdoğan beteljesítse tervét, és fellépjen a kurdokkal szemben, akik az északi határvidéket uralják, és fontos szolgálatokat tettek az Egyesült Államoknak az Iszlám Állam elleni küzdelemben.
Trump ezt azzal magyarázza, hogy így végre a kurdoknak, Szíriának, Törökországnak és Európának Iránnak, Iraknak és Oroszországnak maguknak kell kidolgozniuk a rendezést – írta a BBC.
Erdoğannak azért fontos Észak-Szíria ellenőrzése, mert az ott kiépült kurd irányítás Ankara szerint a törökországi kurdok szeparatista törekvéseit erősítené. (A 80 milliós Törökország legalább ötöde kurd nemzetiségű. Ankara évtizedes fegyveres küzdelmet folytat a kurdokat képviselő Munkapárttal.)
A telefonbeszélgetés után kiadott, a BBC által hétfő reggel ismertetett közlemény szerint Törökország „napokon belül“ egymaga fog bele a vezető kurd milícia által ellenőrzött határ „biztonsági zónává“ alakításába. A hétfői hírek szerint Törökország élt is a Trump adta lehetőséggel, és légitámadást indított a kurd erők ellen.
Trumpot az Egyesült Államokban, republikánus körökben is kritika érte az Erdoğannak tett engedmény miatt, amellyel nemcsak hogy felrúgta a kurdokkal kötött megállapodást, de a kurd erőket össze is hozhatja az orosz támogatást élvező Bassár Aszad szíriai elnök hadseregével, hiszen a török benyomulás megállítása közös érdekük.
Az Egyesült Államok semmilyen szinten nem vesz részt, és nem is támogatja a török biztonsági zóna kialakítását, ám ez a megállapodás után már keveset nyom a latba.
Nyilvánvaló volt, hogy Erdoğan erre fogja felhasználni a megállapodást, ám Trump közvetve utólag mintha beismerte volna tévedését, miután a Twitteren közölte: tönkreteszi a török gazdaságot, amennyiben az Egyesült Államok szándékaival ellentétes lépésre szánná el magát Erdoğan.