Kínai lap Pompeónak: Ha van bizonyítéka, mutassa be
További Külföld cikkek
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
- Irán is reagált az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetre
A Global Times című nacionalista kínai lap hétfői vezércikkében arról írt, hogy alaptalanul rágalmazta Pekinget Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, amikor előző nap ismételten úgy nyilatkozott, hogy egy kínai laboratóriumból szabadult el a világjárványt okozó új koronavírus.
A Global Times blöffnek nevezte Pompeónak az ABC amerikai televíziós csatornának adott interjújában tett kijelentését, miszerint „több jelentős bizonyíték” van arra, hogy a vírus a közép-kínai Vuhanban található laboratóriumból ered. „Ebben az esetben be kellene mutatnia ezeket a bizonyítékokat a világnak, és különösen az amerikaiaknak, akiket folyamatosan megpróbál átverni” – olvasható a cikkben.
A Global Times szerint a vuhani laboratóriummal kapcsolatos teóriáknak nincsen tudományos hátterük, ezeket csupán amerikai és más nyugati politikusok használják arra, hogy a Kínával szembeni ideológiai alapú ellenérzéseiket népszerűsítsék, és ezáltal manipulálják a közvéleményt. A lap szerint Pompeo ráadásul mindent elkövet azért, hogy biztosítsa a győzelmet Donald Trump amerikai elnök és a Republikánus Párt számára a novemberi elnökválasztáson.
Trump maga is azt mondta korábban, hogy látott arról szóló bizonyítékot, hogy a vírus egy kínai laborból szabadult el. Az elnök április végén Kínára és a WHO-ra küldte az amerikai titkosszolgálatokat, hogy bizonyosodjanak meg róla, hogy az új típusú koronavírus természetes módon alakult-e ki, vagy egy kínai laborból szabadult-e rá a világra.
Az amerikai hírszerzési akció bejelentése után, május elsején a WHO részéről Dr. Michael Ryan, a WHO egészségügyi vészhelyzeti programjának vezetője azt mondta, hogy újra és újra megvizsgálták a vírust elemző tudósok megállapításait, a vírusról szóló mindenféle dokumentációkat, és arra jutottak, hogy a vírus természetes eredetű.
Pompeo viszont a vasárnapi interjújában ismét hangot adott azon álláspontjának, hogy a kínai kormányzat „mindent megtett annak érdekében, hogy a világ ne szerezzen tudomást időben” az új koronavírusról. Az amerikai külügyminiszter interjújára hivatalosan még nem reagált Peking, feltehetően azért, mert Kínában hétfőn még tartott a május 1-je miatti ötnapos munkaszünet.
A Hszinhua kínai állami hírügynökség pedig a múlt héten egy Lego-figurákat felvonultató animációt tett közzé, amelyben egy Kínát jelképező, védőmaszkot viselő agyagkatona szól az Egyesült Államokat szimbolizáló Szabadság-szobor figurának arról, hogy egy új vírust fedeztek fel. A Szabadság-szobor válasza azonban, hogy ez „csak egy megfázás”. Az animáció felidézi Kína járvány elleni küzdelmének alakulását, miközben újra és újra bemutatja, hogy az amerikai fél nem vett tudomást a helyzet súlyosságáról.
A koronavírus-járvány mentén az Egyesült Államok és Kína között megkezdődött diplomáciai odaszólogatásokról itt írtunk bővebben>>>