Obama: Ebben az országban folyton kényelmetlen helyzetbe kell hoznunk a fennálló rendet
További Külföld cikkek
- Videón, ahogy másodpercek alatt elönt a víz egy teljes városrészt Spanyolországban
- Irán ismét megfenyegetett mindenkit, napokon belül megtámadhatják Izraelt
- Kitoloncolással fenyegetett, hosszú börtönbüntetést kapott, de nem Donald Trumpnak hívják
- Lelőttek a rendőrök egy késes támadót Németországban
- Szakértő az újvidéki tragédiáról: a közlekedési miniszter hazudik, le kell mondania
Ígéretéhez híven valóban aktivizálta magát Barack Obama volt elnök, aki három napon belül már másodszor szólalt meg a Floyd-gyilkosság miatt kitört országos tiltakozó akciókkal kapcsolatban. Az USA első és mindmáig egyetlen fekete származású elnöke saját alapítványának rendőrségi reformról tartott online konferenciáján intézett üzenetet a nyilvánossághoz.
A volt elnök részvétét nyilvánította az elmúlt hónapok rasszista támadásainak áldozatul esett feketéknek; George Floyd mellett a Georgia államban csakúgyból lelőtt fekete futó, Ahmaud Arbery (akinek gyilkosait futni hagyta a helyi rendőrség) és Breonna Taylor mentős-ápoló, akit Louisville-ben három nyomozó egy rajtaütésszerű házkutatás során (miközben a vádlottat már a házkutatás előtt elfogták) kirobban tűzharcban lőtt le.
Obama a rasszizmust „az amerikai társadalom eredendő bűné”-nek nevezte, és erre vezette vissza azt a tényt, hogy a koronavírus mind a konkrét fertőzések és halálozások, mind pedig a gazdasági következmények területén aránytalanul jobban sújtja a fekete közösségeket.
A demokrata politikus elsősorban a fekete fiataloknak üzent, méghozzá azt, hogy ő is ugyanannyira fel van háborodva, mint azok, akik az utcákra vonultak, de azt üzenete nekik, hogy biztató jeleket lát abban, hogy
- több helyen a tüntetések biztosítására vezényelt rendőrök is szolidárisak a tiltakozókkal,
- a hatvanas évekkel szemben a mostani mozgalom sokkal jobban összehozza a különböző etnikumokat és vallási közösségeket,
- és a tiltakozások mögött nagyobb az össztársadalmi támogatottság.
Obama (és az utána beszélő igazságügy-minisztere, Eric Holder) saját kormányzatának ajánlásait ajánlotta egy lehetséges átfogó rendőrségi reform pillérének, de felhívta rá a figyelmet, hogy a változást csak helyben lehet végrehajtani, és ezért minden polgármestert felszólított arra, hogy vizsgálja felül a rendőrség erőszakos fellépését szabályzó irányelveket.
Az elnök megemlítette, hogy az interneten eljutott hozzá az a vita, hogy a jelenlegi helyzetben a tiltakozásokban való részvétel vagy a novemberi választásokon (melyeken az elnökön kívül a kongresszusi helyek többségéről is szavaznak) való részvétel az etikusabb, felelősebb döntés. Obama szerint ez nem vagy-vagy kérdés, hanem egy is-is választás.
President Obama calls for people to VOTE: "I've been hearing a little bit of chatter in the Internet about 'voting vs. protest'... This is not an either-or. This is a both-and." pic.twitter.com/TZwV1LPHfV
— The Hill (@thehill) June 3, 2020
Obama azzal zárta beszédét, hogy
Ezt az országot egy tiltakozó mozgalom hozta létre. Úgy hívják, hogy Amerikai Függetlenségi Háború. Ebben az országban minden egyes előremutató lépésért, a szabadságjogok megvalósításáért, legmélyebb erkölcsi elveink kifejezéséért kényelmetlen helyzetbe kellett hoznunk a fennálló rendet.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!