Európának nem kell a kínai vakcina, de az orosz oltóanyagtól nem zárkózik el

2021.01.18. 11:52 Módosítva: 2021.01.18. 12:01

Interjút közölt a Népszava Peter Liesevel, az Európai Néppárt EP-képviselőcsoportjának egészségügyi kérdésekben illetékes szóvivőjével, aki a koronavírus -járvány idején orvosként is dolgozik.

Az oltási kampány lassúságáról szóló vádakra a politikus azt válaszolta, hogy

az összefogásnál minden csak rosszabb lenne. Újabb káosz keletkezne, ha a határellenőrzés nélküli Európai Unióban minden ország a saját stratégiáját követné. Különösen a kisebb tagállamok járnának rosszul, hiszen nem lenne erős érdekérvényesítő erejük a tárgyalásokon. Magyarország, Szlovákia vagy Észtország egymagában nem tudná elérni azt, amit együtt elértünk. A jelenlegi tudásunk birtokában tavaly nyilván több Pfizer–BioNTech vakcinát rendeltünk volna. De személyes meggyőződésem, hogy Orbán Viktor sem tudott volna jobb megállapodást kötni, mint az Európai Bizottság, sőt inkább rosszabbat.

Liesevel a kínai vakcináról azt nyilatkozta, hogy

kevésbé biztonságos, mint azok, amelyeket Európában engedélyeztek. A Pfizer–BioNTech- és a Moderna-oltóanyag 94–95 százalékban megbízható, az AstraZeneca pedig azt ígéri, hogy speciális eljárással 90 százalékos védettséget biztosít. Ehhez képest a kínai Sinovacé 50 százalék körüli, ami jobb a semminél, de az európai polgárok számára elérhető készítmények sokkal jobbak.

Arra az újságírói kérdésre, hogy nincs is szükségünk a kínai vakcinára, egy szóval válaszolt: nincs.

Az orosz oltóanyagról ezzel szemben azt mondta, hogy 

a Szputnyik V mögött komoly technológia áll, hasonló az AstraZeneca és a Johnson & Johnson készítményéhez. Putyin elnök azonban súlyos hibát vétett, amikor augusztusban bejelentette az engedélyezésének hírét. A jóváhagyás egy 100 főn elvégzett klinikai vizsgálatokon alapult, míg például a Pfizer–BioNTeché 44 ezer fős mintán. Ez nem nevezhető komoly tudományos eljárásnak.

Hozzátette, hogy ha a Szputnyik V-vel végigcsinálják a szükséges eljárást, és ugyanolyan eredményeket produkál, mint az AstaZeneca szere, akkor komoly oltóanyag lehet belőle. Az orosz tudósok kiemelkedők, az orosz politikusok azonban zűrzavart keltettek.

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!