Moszkvának fájhat igazán Navalnij visszatérése
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
„Hozz egy vodkát, fiú! Repülünk haza!”
– így búcsúzott az Instán követőitől Alekszej Navalnij felesége, Julia Navalnaja a Berlinből Moszkvába induló repülőgép fedélzetén. Az orosz kultfilm, a Brat 2 zárójelenetéből vett idézet feltette a koronát az ellenzéki házaspár látványos távozására. Az augusztusban, feltehetően novicsok idegméreggel kórházba került, majd Berlinbe távozott Navalnij és felesége vasárnap este indult vissza Oroszországba, az eseményt az egész világsajtó közvetítette. A repülőgép tömve volt újságírókkal, aktivisták kísérték őket a berlini repülőtérre is.
A moszkvai hatóságok fogadtatása már kevéssé volt szívélyes. A Pobeda légitársaság gépének a menetrend szerint Vnukovóban kellett volna leszállnia, de azt a repteret a moszkvai hatóságok lezárták. Vnukovóban százak gyűltek össze a politikus fogadására, a rendőrség közülük több tucatot őrizetbe vett. A Moszkvába vezető autópályát is lezárták a hatóságok, megakadályozva, hogy Navalnij követői és a reptéren összegyűlt tévéstábok elinduljanak Seremetyjevo felé.
Később, a repülőgép landolása után Navalnijt azonnal őrizetbe vették a hatóságok.
A letartóztatás ürügyeként egy 2014-es eljárás szolgált: Navalnijt és öccsét, Oleget 2014-ben, az úgynevezett Yves Rocher-ügyben ítélték el csalás és pénzmosás címén. Alekszejre öt év felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki a bíróság, a vád szerint a fivérek 26,8 millió rubel kárt okoztak az Yves Rocher cég oroszországi leányvállalatának, további 4,5 milliót egy másik cégnek. Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat közölte: hiába a letöltendő börtönbüntetés, a politikus a bíróság ítéletéig, de legalább harminc napig őrizetben marad.
A nyugati világ azonban politikai ügyként kezeli Navalnij őrizetbe vételét. Számos európai ország, közöttük a ruszofóbiával aligha vádolható magyar kormány is elítélte őrizetbevételét, még az Oroszországban menedékjogot kapott nagy amerikai szivárogtató, Edward Snowden is csatlakozott a tiltakozókhoz. Közben kisebb tüntetésekre került sor Moszkvában is.
Navalnij pontosan tudta: ha visszamegy Oroszországba, letartóztatják. Rászállt Putyinra és az orosz titkosszolgálatra, az FSZB-re is
– mondta el az Indexnek Bendarzsevszkij Anton, a Danube Institute geopolitikai kutatócsoportjának vezetője. A szakértő szerint az ellenzéki politikus visszatérése mégis Moszkvának okozza a legnagyobb gondot. A Kreml lépéskényszerbe került, miközben kezelnie kell az erődemonstráció nemzetközi következményeit. Bendarzsevszkij Anton szerint Navalnij ezzel is tisztában volt, a nemzetközi hírnév miatt kockáztathatta meg hazatérését.
„Az egyik eshetőség az, hogy garanciákat kapott nyugati, feltehetően német politikusoktól. Berlinbe szállítását követően Angela Merkel kancellár meglátogatta a kórházban, ami arra utal, hogy legalábbis Merkel szeptemberi távozásáig élvezi a német kormány védelmét. A másik lehetőség, hogy az ellenzéki politikus szerint nemzetközi hírneve elég nagy ahhoz, hogy ne essen komolyabb bántódása” – folytatta a szakértő. De ráérzett Navalnij a Németországot Oroszországgal összekötő, Északi Áramlat 2 gázvezetékben rejlő zsarolási potenciálra is. Augusztusban, megmérgezését követően Merkel kilátásba helyezte, hogy visszalép a projekttől. Bár tavaly decemberben a munkálatok folytatódtak, Berlin bármikor ismét összekötheti a Navalnij-ügyet a Moszkva számára kiemelten fontos energetikai beruházással. Putyin ellenfele ezért hosszabb börtönbüntetésre aligha számíthat, Bendarzsevszkij szerint valószínűbb, hogy Moszkva megpróbálja kiűzni Oroszországból a kellemetlenkedő ellenzéki politikust.
Az orosz oligarcha, Mihail Hodorkovszkij esete precedensként szolgálhat. Putyin ellenfeleként 13 és fél év büntetést szabott ki rá a bíróság, végül azonban 2013-ban elnöki kegyelembe részesült. Cserébe Németországba távozott
– idézte fel a szakértő.
Navalnij most az egyetlen ellenzéki politikus, aki hosszú távon veszélyt jelenthet Putyin hatalmára. Országosan a lakosság 15-20 százaléka támogatja, ami Bendarzsevszkij szerint magas szám, tekintettel arra, hogy az ellenzéki politikusnak gyakorlatilag nincs felülete az orosz médiában.
„Nyilvánvalóan az a célja, hogy ő legyen Oroszország következő elnöke. Bár ez jelenleg nem reális elképzelés, tény, hogy az ellenzékben nincs más alternatíva” – folytatta a szakértő. Ha Navalnij nem is jelent pillanatnyi fenyegetést Putyin hatalmára nézve, időzítése sürgős cselekvésre ösztönzi Moszkvát. Bendarzsevszkij elmondta, szeptemberben Oroszországban parlamenti választások lesznek, és a kormány biztosan nem akarja, hogy az ellenzéki politikus szabadon agitálhasson az országban.
Borítókép: Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus egyik támogatóját őrizetbe veszik a rendőrök a moszkvai vnukovói nemzetközi repülőtéren 2021. január 17-én. MTI/EPA/Jurij Kocsetkov