- Külföld
- franciaország
- németország
- koronavírus a világban
- határzár
- csehország
- koronavírus
- utazás
- határ
- határellenőrzés
A németek több ezer embert fordítottak vissza a cseh határon
További Külföld cikkek
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
A mai napon több ezer embert visszafordítottak Németországban a Csehországgal és az ausztriai Tirol tartománnyal közös határszakaszon a koronavírus-járvány miatt elrendelt új beutazási korlátozásokra hivatkozva. Hétfői kormányzati adatok szerint nagyjából minden második utazótól megtagadják a belépést.
Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) fokozottan fertőzőképes mutációinak feltartóztatására elrendelt beutazási korlátozások első bő 24 órája alatt, hétfő reggelig hozzávetőleg tízezer ellenőrzést hajtottak végre a határigazgatásért felelős szövetségi rendőrség egységei a csehországi és a tiroli átkelőknél.
A belépésre jelentkezők nagyjából fele, vagyis ötezer ember nem felelt meg a feltételeknek, ezért őket mind vissza kellett fordítani – ismertette a berlini kormányszóvivői tájékoztatón Steve Alter, a szövetségi belügyminisztérium szóvivője. Mint mondta, a Németországban dolgozó külföldiek közül csak az úgynevezett rendszerszintű fontosságú munkakörben dolgozókat engedik be. Az ilyen munkakörök listáját az Európai Bizottság állította össze, a német átkelőkön is ezt használják.
Steffen Seibert kormányszóvivő a hétfői berlini tájékoztatón hangsúlyozta, hogy nem volt más választásuk, mint a beutazás szigorú korlátozása, mert az érintett területeken, Németország közvetlen szomszédságában rohamosan terjednek a SARS-CoV-2 fokozottan fertőzőképes változatai. A schengeni belső határok szabad átjárhatóságát közös európai érdeknek nevezte, ezért a korlátozásokat a járványhelyzet alakulásától függően a lehető leghamarabb visszavonják.
A német kormány vasárnaptól rendelt el beutazási korlátozást Csehországra, Tirolra, valamint Szlovákiára vonatkozóan is. Szlovákiával és Csehországgal kapcsolatban a B.1.1.7. jelzésű, úgynevezett brit vírusvariáns terjedése, Tirollal kapcsolatban a B.1.351 jelzésű, először Dél-Afrikában azonosított vírusváltozat által okozott fertőződések okoznak aggodalmat Németországban.
Bajorországba csak az egészségügyben dolgozó külföldi vendégmunkásokat engedték be, míg Szászországba a mezőgazdasági vendégmunkásokat is. Minden esetben feltétel volt a friss negatív vírusteszt. A határállomások cseh oldalán ezért már vasárnap mozgó tesztelőállomásokat állítottak fel a hatóságok.
Inkább felhagynak az ingázással a csehek
Több ezer cseh vendégmunkás, aki nem az egészségügyben, hanem más területeken dolgozik, már vasárnap este átment Németországba, ahol munkaadójuk ideiglenes szálláshelyet biztosított nekik – jelentette a cseh közszolgálati hírtelevízió. Ez az intézkedés nem váltott ki egyöntetű pozitív fogadtatást a csehek körében, a többség azonban azt mondja, nem akarja elveszíteni munkáját, ezért inkább vállalja az ideiglenes németországi tartózkodást. A napi ingázás lehetősége ugyanis, amely több tízezer cseh állampolgárt érintett, hétfőn a szigorú határellenőrzések bevezetésével megszűnt.
Csehország és Németország között hétfőn ideiglenesen megszűnt a vasúti és autóbusz-összeköttetés. A csehek bejelentették, hogy Prágából nem indulnak sem személyszállító vasúti szerelvények, sem autóbuszok Németországba.
A franciák nem kérnek a határzárból
Párizs nem szeretné, ha Németország Franciaország felé is lezárná a határait az újabb koronavírus-variánsok terjedésének megfékezése céljából – jelezte hétfőn Clément Beaune francia Európa-ügyi államtitkár, miután a német hatóságok szigorították a belépést a cseh és az osztrák határszakaszon.
A francia diplomácia szerint Németország hasonló lépésre készül a következő napokban a francia határszakaszon is, miután a kelet-franciaországi Moselle megyében erősen romlik az egészségügyi helyzet a dél-afrikai variáns terjedése miatt.
A keleti régióban a járvány gyorsabban terjed, mint Franciaország más részein, itt százezer lakosra csaknem 300 fertőzött jut. Az országos átlag jelenleg 205.
Nem szeretném, ha Németország teljesen lezárná a határát Franciaországgal
– mondta az államtitkár a France Info hírrádióban, jelezve, hogy egyeztetéseket kezdeményezett Németországgal ennek elkerülésére.
Amennyiben Németország csökkenteni kényszerül a forgalmat Franciaország felé, azt szeretném, ha együtt határoznánk meg a lehető legszélesebb körben a kivételeket. Két nagy aggodalmunk van: a teherforgalom és a határmenti ingázók. Számukra a munkaképesség és a pénzkereseti lehetőség a tét
– hangsúlyozta a francia kormánytag.