A Fidesz EP-képviselői a szakbizottsági pozícióiktól is elbúcsúzhatnak
További Külföld cikkek
- Késes támadás történt Olaszországban szilveszterkor
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
- Majdnem teljes sötétségbe borult Puerto Rico szilveszterkor
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
- Oroszország elzárta a gázcsapokat, nem érkezik több földgáz Ukrajnán keresztül
Arra számítanak a Fidesz EP-képviselői, hogy az uniós törvényhozó testületben semmilyen pozíciójuk nem lesz az Európai Néppártból (EPP) való kilépésük miatt – írja a Népszava.
A lapnak Deutsch Tamás, a fideszes képviselők delegációjának vezetője úgy nyilatkozott:
Arra készülünk, hogy a fideszes képviselőknek, a többi független képviselővel szemben, diszkriminatív módon nem lesznek parlamenti szakbizottsági helyeik
Hozzátette: véleménye szerint ennek érdekében fog tevékenykedni az Európai Néppárt, illetve „más baloldali frakciók" is.
Miután a Fidesz március elején kilépett a Néppártból, az összes parlamenti bizottságban meglévő tagságukat is elvesztették. Egyedül Járóka Lívia őrizhette meg EP-alelnöki tisztségét, mivel őt a plenáris ülésen választották meg.
A fideszesek összesen 12 pozíciót hagytak hátra, amelyeket a Néppárt tagjai tölthetnek majd be.
Legalábbis akkor, ha az erőviszonyok változására való tekintettel egyik politikai csoport sem kezdeményezi a tisztségek újraosztását.
A Népszava szerint ez egyelőre nem történt meg, és időközben már meg is kezdődött az új tagok jelölésének folyamata is.
A személyi javaslatokat várhatóan David Sassoli EP-elnök fogja bejelenteni az európai parlament szerdán kezdődő plenáris ülésen.
Deutsch Tamás viszont azt is közölte, hogy ezzel egy időben a Fidesz európai parlamenti delegációja kezdeményezni fogja az elnöknél, hogy „módosítsák a frakciók között a bizottsági helyek elosztására vonatkozó megállapodást, hogy ezzel a 12 fideszes EP-képviselő is rendelkezzen függetlenként bizottsági tagsággal”.
Az indítványról első körben a frakcióknak kell dönteniük, ha ők nem jutnak megegyezésre, akkor pedig a házbizottság szerepét betöltő Elnökök Konferenciájának kell döntést hoznia, amelynek a parlamenti elnökön kívül a frakcióvezetők a tagjai.
A független képviselőknek az Európai Parlament házszabálya szerint nem kötelező szakbizottsági helyet biztosítani. Ennek ellenére a legtöbb esetben mégis részt vesznek valamely parlamenti bizottság munkájában. Ez alól a jelenlegi képviselők közül csak egy ember, a litván Viktor Uspaskich volt kivétel eddig.
Ennek fényében meglepő lenne, ha a TÁVOZÓ képviselők semmilyen pozíciót nem kapnának a tisztújítás révén.
A Népszavának egy néppárti forrás azt nyilatkozta, hogy akár az egyes szakbizottságok létszámát is növelhetnék annak érdekében, hogy a kilépő képviselők se maradjanak pozíciók nélkül. A többi frakció még nem nyilvánított véleményt a kérdésben, azonban a szakértők szerint valószínűtlen, hogy belemennének egy ilyen alkuba.
A parlamenti testületek vezetőségét és tagjait egyébként két és fél évre, a parlamenti ciklusok felére választják meg, ami azt is jelenti, hogy kilenc hónap múlva az egész testületen belül tisztséget kell újítani.
Így ha a fideszes képviselők most tisztség nélkül maradnak is, kilenc hónap múlva újabb pozíciókat kaphatnak, ha addig egy frakcióhoz sem csatlakoznak.