WHO: Európában elfogadhatatlanul lassú az oltási kampány

2021.04.01. 13:33

A koronavírus elleni oltási kampány lassúságát vetette az európai országok szemére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodájának a vezetője, kiemelve, hogy az elhúzódó vakcinálás tovább súlyosbítja a járványhelyzetet.

Az oltás a járvány elleni küzdelem leghatékonyabb módja

– szögezte le Hans Kluge, és arra is figyelmeztetett, hogy a kontinensen az elmúlt öt hétben jelentősen megnőtt az igazolt fertőzöttek száma.

A térség helyzete hónapok óta most a legaggasztóbb

– áll a közleményben, amely a vakcináció felgyorsítása mellett a gyártókapacitás növelését is sürgette.

A WHO adatai szerint a múlt héten 1,6 millió új fertőzöttet regisztráltak az európai regionális irodájának felügyelete alá tartozó országokban, a Covid–19-be pedig közel 24 ezren haltak bele. A világszervezet kiemeli, hogy minden korcsoportból tudnak áldozatokról, kivéve a 80 év felettieket, akiknél a világszervezet véleménye szerint már megmutatkozik az oltás eredménye.

A térségből már 50 ország jelezte, hogy az igazolt fertőzésekben B.1.1.7 jelzésű, úgynevezett brit mutáns a meghatározó. Ez a vírusvariáns a kutatások szerint az eddigieknél fertőzőképesebb, és nagyobb valószínűséggel okoz súlyos lefolyású megbetegedést.

Sok országban új járványügyi rendelkezéseket vezettek be. Ezek szükségesek, mindenkinek követnie kell őket

– jelentette ki Dorit Nitzan, az iroda egészségügyi koordinátora.

Az unió már számos kritikával szembesült az oltási program kezdete óta, elsősorban az oltások jóváhagyása, másrészt a vakcinák elosztásának lassúsága miatt. 

Mint azt megírtuk, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a nehézségek miatt az Európai Unió, amely az egyik legnagyobb oltóanyag-exportőr, szigorításokat rendel el. Megakadályozhatják például, hogy az Európai Unió területén készített vakcinákhoz más országok is hozzáférjenek.

Az Európai Gyógyszerügynökség is adott ki ajánlást a vakcinaellátás javítására, és a március 23-án kezdődött uniós tanácskozáson is ez volt a fő téma.