Dübörög a konzervatív boogie, mozgásban az európai jobboldal

D MTI20201015008
2021.04.20. 20:33
Nagy változás előtt áll az Európai Unió, a járványkezelés kudarca a politikai törésvonalakat is átrajzolhatja. A jobboldal már látványosan készül, a nyüzsgés középpontjába pedig a Fidesz került. Orbán Viktor régóta dédelgetett terve, az egységes európai konzervatív erőtér létrehozása azonban kötéltáncot követel meg: az európai jobboldalon lehetnek ellenérdekeltek.

Aligha lehet vitatkozni azon, hogy az Európai Unió történelmi mélypontra süllyedt. Kezdve a közösséget máig megosztó, tünetileg is gyengén kezelt bevándorlási válságtól a legmocskosabb válópert idéző Brexitig, van miből válogatnunk az elmúlt évek drámáiból. Majd jött a koronavírus, és a rendszerhibák több százezer európai család személyes tragédiájában csapódtak le. Az egymillió főt meghaladó halálozási szám nem minden, a közös járványkezelés kudarca súlyos geopolitikai következményeket vonhat maga után.

A vírustól megroskadt Nyugati világot látványosan kóstolgatják a válságot eredményesen kezelő, keleti hatalmak. Oroszország például egyre nagyobb haderőt mozgósít Ukrajna határaihoz.

Pezsgő konzervatívok

Küszöbön a vita a politikai felelősségrevonásról, hamarosan valamennyi európai kormánynak és Brüsszelnek is számot kell vetnie a mulasztásokkal. A folyamat akár földcsuszamlást is előidézhet az uniós politikában, érdemes ismerkedni az eddig kevéssé ismert szereplőkkel. Aktuálisan az európai jobboldallal, hiszen ezen a fronton már elindult a változás. A Fidesz kiválása az Európai Néppártból nem csak Orbán Viktor fantáziáját mozgatta meg, Matteo Salvini, az olasz Liga vezetője és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő is részt venne a nagy európai jobboldal megvalósításában. A három politikus erről március végén beszélt Budapesten.

Kapcsolódó
Orbán Viktor európai reneszánszt akar lengyel és olasz szövetségeseivel

Orbán Viktor európai reneszánszt akar lengyel és olasz szövetségeseivel

A miniszterelnök Mateusz Morawiecki lengyel kormányfővel és Matteo Salvini volt olasz belügyminiszterrel tárgyalt Budapesten.

Hétfőn pedig kiderült, hogy a Fidesz által az Európa Tanács parlamenti közgyűlésébe delegált országgyűlési képviselők az Európai Konzervatívok-Demokratikus Szövetség (EC/DA) jobboldali képviselőcsoporthoz csatlakoztak. Fontos megjegyezni, hogy az Európai Parlamentben a Néppártból kilépett fideszes képviselők továbbra is függetlenekként dolgoznak, így változatlanul a levegőben lóg a kérdés: milyen frakcióban folytathatják a munkát? Az EC/DA-hoz való csatlakozással ugyanakkor a magyar kormánypárt az Európai Parlament mindkét jobboldali pártcsaládjának gesztust tett. Az Európa Tanácsban működő konzervatív szövetség ugyanis az Európai Konzervatívok és Demokraták (ECR), és az Identitás és Demokrácia (ID) pártcsaládhoz egyaránt köthető.

Libertáriusok között a Fidesz?

Egyelőre nem tudni, hogy milyen fordulatot vesz a két párt sorsa, ahogyan az sem kizárt, hogy a Fidesz egy teljesen új formációban gondolkodik. A hétfői bejelentés viszont arra mutat, hogy a háttértárgyalások gőzerővel zajlanak, a nagy jobboldali egységtervhez pedig a két konzervatív csoport adja majd a nyersanyagot. 

Az ECR képviseli a könnyedebb műfajt. Létrejötte egy EPP-n belüli konfliktushoz köthető, 2005-ben a néppárttal egy frakcióban ülő brit konzervatívok gondolták úgy, hogy nem közösködnek a liberális tendenciákat mutató jobboldali pártcsaláddal.

Érdekes mellékszál, hogy a Horn-kormány egykori pénzügyminisztere, Bokros Lajos 2009-ben a Magyar Demokrata Fórum EP-listavezetőjeként is ebben a csoportban politizált.

A közösség a 2019-es parlamenti választásokat követően tolódott jobbra a politikai spekturmon. Akkor több radikális csoport, például a holland Fórum a Demokráciáért, a spanyol Vox és a Svéd Demokraták is csatolakoztak hozzá.

Az ECR jelenleg a magyar kormány elgondolásaival csak részben azonos elveket képvisel: bár kiállnak a nemzetállamokra épülő unió mellett, és a föderális tendenciákat elutasítják, kevéssé lehet ugyanakkor a Fidesz ínyére, hogy az egyén szabadságát deklaráltan szembeállítják az államhatalommal. A párt alapelveit az úgynevezett Rejkjavik Nyilatkozatban rögzítik, a dokumentum alapján az ECR:

  • Független nemzetállamok együttműködésében képzeli el az Európai Unió jövőjét.
  • Valamennyi európai demokráciát egyenlőnek tekint, függetlenül a tagország méretétől, nemzetközi kapcsolataitól.
  • A lehető legkisebb hatalomgyakorlás elvét tartja követendőnek. Ezzel részben a nemzetállamok elsőbbségét hirdeti a nemzetek feletti szervezettekkel (vagyis Brüsszellel) szemben.
  • Kiáll a nyitott társadalmak, az egyén méltósága és önállósága mellett, egyben a lehető legnagyobb szabadságot képviseli az állammal szemben is. Az általános szabadságjogok mellett az elnyomó, büntető adóztatást is elítéli.
  • Elítéli a szélsőségesség, az önkényuralom és rasszizmus minden formáját, a törvény előtti egyenlőséget hirdeti.
  • Méltatja a civil szervezetek és családok szerepét a társadalomban, ezek szerepe, hogy kitöltse az egyén és a kormány közötti űrt.
  • Hangsúlyt helyez a nemzetállamok egyedi demokratikus legitimitására.
  • Európában és globálisan is a szabadversenyt, a kereskedelem szabadságát támogatja.

Persze nem a Fidesz lenne az első párt a közösségben, amely az ECR hagyományos konzervatív, libertárius elveivel hadilábon állna. Csatlakozása esetén ugyanakkor a magyar kormánypártnak a keleti partnereknek is magyarázkodnia kellene. Az ECR ugyanis az elmúlt időszakban kemény Kína- és Oroszországellenes programokat hirdetett.

Az ujgur kisebbséget ért atrocitások miatt például kiáll a 2022-es, Pekingben esedékes téli olimpia bojkottja mellett, illetve keményebb féllépést sürget Moszkva ellen, a Kírm-félsziget 2014-es annektálása miatt.

Nemzeti, radikális, szkeptikus

Eggyel jobbra áll az ECR-től az Identitás és Demokrácia (ID) csoport. A formáció 2019-ben jött létre, a Dán Néppárt, a Finnek Pártja, a német AfD és az olasz Liga megállapodásával. Jelenleg tíz párt tagja, az Európai Parlamentben mintegy 76 mandátummal rendelkeznek. Alapelveik egyszerűbbek és keményebbek az ECR-nél, a Fidesz retorikája alapján közelebb állnak a magyar kormánypárt által képviselt alapelvekhez:

  • Az ID szerint az Európai Unió demokráciadeficittel küzd, mivel a nemzetállamok beleszólása a közügyekbe a brüsszeli bürokraták javára csökkent. Ennek visszafordítása elsődleges céljuk.
  • Kiáll a nemzeti identitás elsőbbsége mellett. A pártcsalád szerint ennek megtartása kiemelten fontos, ezért ellenzik a tömeges bevándorlást, és nem támogatják az olyan nem-európai országok felvételét, mint például Törökország.
  • Az ID kiáll a szuverenitás mellett, álláspontjuk szerint minden területen a nemzetállamok döntési jogkörébe tartoznak a szakpolitikai kérdések.
  • Ellenzik az uniós szintű adók kivetését és az eurozónában tervezett pénzügyi alap létrehozását.
  • Illetve sürgetik az EU külső határainak erősebb védelmet, egyben leszögezik: minden tagállam maga dönt határainak véldeméről.

Vélhetően hamarosan kiderül, hogy az ideológiailag az ECR és az ID között billegő Fidesznek milyen tervei vannak az Európai Parlamentben. Ahogyan arról már korábban írtunk, az AfD például nyitott lenne egy új formációra, s magukkal hoznák a francia keményvonalasokat, a Marine Le Pen-féle Nemzeti Gyűlés pártját is. Az Európai Unióban várható változások meglovagolásához azonban a magyar kormánypártnak óvatosnak kell lennie. Az egységes európai jobboldal viziójába nehezen férne bele, ha az a két dominás konzervatív pártcsalád felrobbantásával járna.

(Borítókép:  Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülésére érkezik 2020. október 15-én.  Fotó: MTI /  Miniszterelnöki Sajtóiroda /  Fischer Zoltán)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval szemben

Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval szemben

Eljött a „felszabadulás napja”.

április 3., 00:35

  • Külföld
Beindult a konteógyártás, Brüsszelhez kötik, hogy Magyarországon és Szlovákiában terjed a száj- és körömfájás

Beindult a konteógyártás, Brüsszelhez kötik, hogy Magyarországon és Szlovákiában terjed a száj- és körömfájás

A szlovák kormánypárt egyik EP-képviselője szerint „nem szívlelnek minket”.

április 2., 18:00

  • Külföld
Az ukrajnai háború titkos története

Az ukrajnai háború titkos története

Sokkal nagyobb szerepe volt Amerikának a katonai műveletekben, mint ezt eddig bárki is gondolta volna.

április 2., 20:26

  • Külföld
Fokozottabb biztonsági intézkedéseket rendelt el a Tesla-kereskedéseknél az olasz belügyminisztérium

Fokozottabb biztonsági intézkedéseket rendelt el a Tesla-kereskedéseknél az olasz belügyminisztérium

Egy római tűzesetben a vállalat tizenhét elektromos járműve semmisült meg.

április 2., 19:56

  • Külföld
Egy Dublinból induló repülőgép felszállását leállították, mert részeg volt a pilóta

Egy Dublinból induló repülőgép felszállását leállították, mert részeg volt a pilóta

Jóval meghaladta a megengedett szintet a véralkoholszintje.

28 perce

  • Címlapon
Tarjányi Péter: A gazdasági háborúk után nagy az esélye, hogy valódi háborúk következzenek be

Tarjányi Péter: A gazdasági háborúk után nagy az esélye, hogy valódi háborúk következzenek be

A szakértő szerint az amerikai elnök vámháborúja szinte minden piacra drasztikusan hat. Ennek pedig komoly hatásai lesznek.

39 perce

  • Külföld
Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti

Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti

Az amerikai elnök már hetek óta azt ígéri, április 2-a felszabadulás napja lesz az Egyesült Államokban.

április 2., 15:42

  • Címlapon
Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Matolcsy György fiát is meghallgatná a Gazdasági Bizottság egyik tagja.

1 órája

  • Címlapon
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.

4 órája

  • Külföld
Így fog kinézni a NATO, ha Amerika rájuk csapja az ajtót

Így fog kinézni a NATO, ha Amerika rájuk csapja az ajtót

Három dologra van szüksége Európának a túléléséhez.

április 3., 06:13

  • Címlapon
Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Szijjártó Péter meglepő kijelentést tett.

10 órája

  • Címlapon
Amerika támadásba lendült: bombáztak a lopakodók

Amerika támadásba lendült: bombáztak a lopakodók

A B–2-es bombázók feltehetően egy föld alatti bunkert támadtak.

7 órája

  • Címlapon
Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a világgazdaság legfrissebb fejleményeiről.

2 órája

  • Külföld
Kilövési engedélyt adhatnak a medvékre Szlovákiában a halálos támadás után

Kilövési engedélyt adhatnak a medvékre Szlovákiában a halálos támadás után

A veszélyhelyzet kihirdetéséről is tárgyal a szlovák kormány.

április 2., 15:48

  • Külföld
Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben

Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben

A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.

április 2., 16:01

  • Külföld
Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától

Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától

A bosnyák politikus Moszkvát is megjárta.

április 3., 07:34

  • Címlapon
Kihívója akadt a Bridgertonnak, most mindenki ezt a sorozatot nézi

Kihívója akadt a Bridgertonnak, most mindenki ezt a sorozatot nézi

Tarol a Netflixen az Ifjú hölgyek kézikönyve.

2 órája

  • Címlapon
Nyoma veszett egy magyar turistának Indiában

Nyoma veszett egy magyar turistának Indiában

A férfit március vége óta nem találják.

1 órája

  • Külföld
Demokrata államok perlik be Donald Trump kormányát az egészségügyi megszorítások miatt

Demokrata államok perlik be Donald Trump kormányát az egészségügyi megszorítások miatt

11 milliárd dolláros szövetségi támogatást vonna vissza az amerikai kormány.

április 2., 08:06

  • Külföld
A kormány szerint erről szól majd a Magyarországról szóló vita az Európai Parlamentben

A kormány szerint erről szól majd a Magyarországról szóló vita az Európai Parlamentben

Bóka János szerint ez a lényeg, minden más politikai cirkusz.

április 2., 15:07

  • Külföld
Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket

Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket

Katonai pozíciókról és fegyverrendszerekről szóló információkat is megosztottak.

április 2., 09:45

  • Külföld
WC-re sem ment ki a demokrata szenátor, akinek 25 órán keresztül tartott a felszólalása

WC-re sem ment ki a demokrata szenátor, akinek 25 órán keresztül tartott a felszólalása

Donald Trump politikájával szemben tiltakozott.

április 2., 07:45

  • Külföld
Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú platformját, két magyar is érintett

Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú platformját, két magyar is érintett

Csaknem 2 millió felhasználója volt a pedofil tartalmú oldalnak.

április 2., 18:42

  • Külföld
Békés tiltakozást szerveznek Kolozsváron a magyar fiatalok bántalmazása miatt

Békés tiltakozást szerveznek Kolozsváron a magyar fiatalok bántalmazása miatt

Céljuk, hogy megmutassák, az összetartás erősebb a gyűlöletnél.

április 2., 21:04

  • Külföld
Fiatal magyar szurkolókra támadtak Kolozsváron, mert magyarul beszéltek

Fiatal magyar szurkolókra támadtak Kolozsváron, mert magyarul beszéltek

Egyikük arcát üveggel vagdosták össze.

április 2., 12:25

  • Külföld
Csődvédelmet kért a Hooters Texasban

Csődvédelmet kért a Hooters Texasban

Az étteremlánc főleg a testhezálló ruhákat viselő pincérérnőiről és csirkeszárnyairól ismert.

április 2., 15:09