Szerdán legalább 24 indiai koronavírusos beteg halt meg, mert az őket életben tartó lélegeztetőgépek kifogytak az oxigénből. A mesterségesoxigén-ellátásból amúgy is hiányt szenved az ország, ami miatt rengeteg koronavírusos beteg nem kapja meg a megfelelő ellátást, írja a Reuters. Újdelhi fő minisztere, Arvind Kejriwal is megerősítette, hogy az utóbbi napokban több kórház is jelezte, hogy nincs elég oxigénpalackjuk a betegek ellátáshoz.
Újdelhi legfelsőbb bírósága pedig nyilvánosan kimondta, hogy az indiai kormányt tartja felelősnek az indiai állapotokért és az oxigénellátás hiányáért is.
India csütörtökön bejelentette a járvány kezdete óta legmagasabb napi fertőzésszámot: 314 835 – írja a Reuters. Ezzel megdöntötte az Egyesült Államok rekordját, ahol 297 430 napi új fertőzést regisztráltak egyszer januárban.
A fertőzöttek száma 16 millióhoz közelít.
A halálesetek száma 2104, amivel együtt összesen több mint 184 ezren haltak már meg a koronavírus miatt Indiában a hivatalos adatok szerint.
Az alacsony fertőzési arányú területek nyugodtan visszavonhatják a korlátozásokat, de az országos arány még mindig túl magas – ezt Anthony Fauci immunológus, a Nemzeti Allergológiai és Járványügyi Intézet (NIAID) igazgatója, az amerikai elnök orvosi főtanácsadója mondta a CNN-nek.
Azokon a területeken, ahol a fertőzés kockázata alacsony, nyilvánvalóan érzékelhető lesz a korlátozó közegészségügyi intézkedések visszaszorulása
– jelentette ki Anthony Fauci, és hozzátette: az egészségügyi vezetés mindennap beszél ezekről a lehetőségekről.
A szakember szerint az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Megelőzési Központja nemsokára visszavonja útmutatásainak egy részét, mivel egyre többen védettek az oltások révén. Mint mondta, ehhez az kell, hogy a fertőzés szintje csökkenni kezdjen.
Nem számítok arra, hogy ezek a változások megtörténnek addig, amíg átlagosan napi 60 ezer fertőzésünk van
– mondta Anthony Fauci.
Aggasztó helyzetről számolt be Romániában az oltási kampányban és a koronavírus-kutatásban jelentős szerepet vállaló MedLife magánegészségügyi hálózat legújabb tanulmánya. Becsléseik szerint az idei év végéig alig ötmillió ember oltatja be magát, ami a 16 évesnél idősebb romániaiak kevesebb mint egyharmada. Ez pedig távolról sem elegendő ahhoz, hogy a járványhelyzet miatt bevezetett szigorításokat feloldják.
Ezek a kilátások élesen ellentmondanak a bukaresti kormány várakozásainak – írta a Kolozsváron szerkesztett Főtér. Florin Cîţu miniszterelnök ugyanis arra számít, hogy az áprilisban és májusban Romániába érkező több mint 8 millió adag vakcinával a legrosszabb esetben is sikerül elérni az ötmillió beoltottat június elejéig és kezdődhet a járványkorlátozások enyhítése. Ehhez elegendő lenne naponta 50 ezer embert beoltani. Bár a kormányzat 115 ezerre emelte a napi oltási kapacitást, de a legfrissebb adatok szerint alig éri el a 88 ezret a napi beoltottak száma.
Szintén a napokban derült ki, hogy az emberek oltakozási kedve igen alacsony, Románia-szerte több százezer szabad hely van az oltóközpontokban. A MedLife felmérése szerint mindössze kétmillióan szeretnék mielőbb megkapni az oltást, leginkább az 50–69 éves férfiak. A tanulmányból az is kiderül, hogy a lakosság harmada bízik csak a vakcinák hatásosságában, kétharmaduk a lehetséges mellékhatásokra vagy az ellentmondó információkra hivatkozva idegenkedik az oltástól Romániában.
A New York-i Rockefeller Egyetem kutatást készített 417 alkalmazottja körében, akik már a második dózist is megkapták a koronavírus elleni oltóanyagból, ami vagy Moderna, vagy Pfizer volt esetükben. A kutatás szerint a vizsgáltak közül csak ketten fertőződtek meg a vírussal a második dózis után.
Az egyik fertőzött egy egészséges, 51 éves nő, aki február 19-én kapta meg második adagját a Moderna-vakcinából, és március 10-én lett pozitív a koronavírustesztje, miután tüneteket produkált. A másik fertőzött egy szintén egészséges, 61 éves nő, aki február 9-én kapta meg a második dózist a Pfizer-vakcinából, és március 17-én kapta meg pozitív koronavírustesztjét – írja a CNN.
A világon 143 511 162 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 055 894, a gyógyultaké 82 230 811 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 142 642 783 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 041 753 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
Az amerikai–német Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájának hamisított változatait fedezték fel Lengyelországban és Mexikóban – írta a The Wall Street Journal szerdán. A Pfizer/BioNTech-címkékkel ellátott, hamisított oltóanyagokat egymástól független nyomozásban foglalták le a két ország hatóságai.
Lengyelországban feltehetőleg egy ránctalanító folyadék volt az üvegcsékben, amelyeket még januárban foglalták le egy férfi lakásán. A hatóságok szerint senkit sem oltottak be ezzel a szerrel.
Mexikóban viszont nagyjából nyolcvan embert oltottak be a hamis készítménnyel egy helyi klinikán,
dózisonként ezerdolláros áron.
Ennek ellenére eddig nem tapasztaltak az érintetteknél egészségügyi problémákat. Mexikó emellett egy szállítmány állítólagos Szputnyik V vakcina ügyében is nyomozást folytat. A mintegy hatezer dózist egy magánrepülőgépen foglalták le, amely Hondurasba indult volna.
A The Wall Street Journal szerint a kínai és a dél-afrikai rendőrség is több ezer dózis hamisított vakcinát foglalt le márciusban raktárakban és üzemekben. Gyanúsítottak tucatjai kerültek rács mögé.
A bűnözők a csak korlátozottan rendelkezésre álló vakcinákból és a globálisan zajló oltási kampányból próbálnak hasznot húzni. A nagyobb gyógyszergyárak a hatóságokkal együttműködve próbálják elejét venni az ilyen tevékenységeknek. Az Egyesült Államokban és Mexikóban például honlapok tucatjait törölték, amelyeken keresztül hamis oltóanyagokat próbáltak árusítani.
Köszöntjük kedves Olvasóinkat! Indul az Index élő hírfolyama. Amennyiben kíváncsi, mi történik a nagyvilágban koronavírusfronton, tartson velünk ma is. Percről percre hozzuk a legfrissebbeket.