- Külföld
- ema
- astrazeneca
- vakcina
- vérrögképződés
- oltás
- egészségügy
- eu
- európai unió
- koronavírus
- koronavírus-járvány
Tovább vizsgálja az AstraZeneca vakcináját az Európai Gyógyszerügynökség
További Külföld cikkek
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
Az Európai Gyógyszerügynökség pénteken mutatta be azt a jelentést, amely tovább elemzi az AstraZeneca-vakcina előnyeinek és kockázatainak arányát.
Noel Wathion, az EMA helyettes vezetője és Peter Arlett, a hatóság adatelemzési munkacsoportjának vezetője elmondta, hogy az új adatok fényében ismét megvizsgálták a vakcina előnyeit és a vérrögképződéses esetek kockázatát különböző korcsoportokban.
A vizsgálatban arra koncentráltak, hogy milyen az oltóanyag hatékonysága a kórházba szállítások, az intenzív osztályra kerülés, illetve a halálozások esetén, összevetve a vérrögképződés kialakulásával. Azt tapasztalták, hogy az oltás előnyei növekednek a korral, illetve az adott populáció fertőzöttségével.
Az eredmények alapján ismételten megállapították, hogy a vakcina előnyei messze magasan meghaladják a kockázatait. Az EMA ajánlja, hogy folytassák a második adagok beadását a gyártó által meghatározott négy és tizenkét hét közötti időpontban.
A hatóság átgondolja annak lehetőségét, hogy az ajánlottnál hosszabb idő múlva adják be a második dózist, esetleg teljesen hagyják el vagy helyettesítsék egy másik mRMS-alapú vakcinával.
Egyelőre még várni kell annak eldöntésére, hogy a második adag után is kialakulhat-e vérrögképződés. A hatóság egyelőre nem változtat az AstraZenecára vonatkozó ajánlásain.
A Vaxzevria előnyei minden felnőtt korosztály esetében meghaladják a kockázatokat. Az oltóanyag esetleges mellékhatásának kockázata nem emelkedik az életkor függvényében. A rendelkezésre álló adatok szerint a vakcina legkevesebb 80 százalékos hatékonyságot mutat - közölték.
Az EMA azért végez rendkívüli vizsgálatot, mert március elején és azóta több ország bejelentette: elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében. A korlátozást egyes országok azóta feloldották, mások megerősítették.