Anonymous-csoport: ki van az álarc mögött, és mit akar?
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Az Anonymous közössége 2016 márciusában közzétette Donald Trump republikánus elnökjelölt társadalombiztosítási számát (az Egyesült Államokban ez a legfontosabb azonosítási információ), mobilszámát és más személyes adatait.
Az érintettek számára sok bosszúságot okozó hekkerek csoportja azonban sokkal korábban, még 2003-ban alakult meg a 4chan portálján, és magát egy decentralizált nemzetközi mozgalomnak nevezi.
A tagok közül néhány a V mint vérbosszú című képregényből ismert Guy Fawkes-maszkot visel. A jellegzetes bajszáról elhíresült, a 16. században élt angol katona ma az igazság bajnokaként él az emlékezetben.
Az Anonymous egyik első nagy megnyilvánulása a Chanology-projekt fedőnevű, a Szcientológiai Egyház elleni össztűz volt 2008-ban, azok után, hogy a Gawker közzétett egy videót, amelyben a szcientológusok jeles híve, Tom Cruise a vallást magasztalta.
Az egyház a szerzői jogok megsértésével vádolta meg a portált, mire a 4chan felhasználói látványos megtorlásba kezdtek.
Telefonüzenetekkel árasztották az egyház ügyfélszolgálatát; színfekete faxokat küldtek, hogy elpazarolják a tintapatronokat, és túlterheléses támadásokat indítottak a szcientológusok honlapjai ellen.
„A követőitek és az egész emberiség érdekében – a kacaj célzatával – ki fogunk űzni titeket az internetről” – üzente az Anonok egy csoportja egy videóban a DDoS-támadások idején.
Kik az Anonok, és mi a céljuk?
Az amorf csoportnak bárki tagja lehet, aki az Anonymous védjegyet kívánja használni ügyének képviseletére – idézett az ABC egy internetes aktivistát, aki korábban az Anonymous tagja volt.
Gregg Housh szerint az Anonymoust úgy alakították, hogy bárki használhassa és elfogadhassa működését. A bemutatkozás pusztán formalitás.
Gyakorlatilag semmilyen ellenőrzés nem folyik.
Az Anonymoushoz csatlakozó amerikaiak például hovatartozásuktól függetlenül széles skálán mozognak. Housh szerint a tagok között vannak nők, férfiak, demokraták, republikánusok, fiatalok, idősek, különböző fajú és nemzetiségű emberek.
Az úgynevezett közösséget – egykori tagja szerint – általánosítható szándék ösztönzi cselekvésre: például a cenzúra elleni küzdelem, a szólásszabadság előmozdítása vagy éppen a kormányzati ellenőrzés elleni fellépés.
Az „elnyomásellenesség” talán az egyetlen vezérelv – véli Housh.
Elmondta, hogy mivel nincsenek taglisták, hírlevelek vagy alosztályok, az emberek két elsődleges úton szerveződnek: korábbi kapcsolataik révén, illetve a másik módszer, ha valakinek ötlete támad, mozgósíthat másokat, akikkel egy chatcsoportban vitathatja meg a részleteket.
„A javaslattól függően csoportosulnak az emberek az ötletgazda körül” – mondta. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a csoport nem minden tagja ért egyet minden, a csoport nevében tett intézkedéssel.
„Nem hiszem, hogy találsz olyan Anont, aki ne lenne felháborodva legalább egy művelet miatt” – emlékeztetett a csoport demokratikus elveire Housh.
Senkit sem kímélnek
Az Anonymous hacktivizmusának célpontjai közé tartoztak a többi között az Egyesült Államok, Izrael, Tunézia, Uganda és más országok kormányszervei; az Iszlám Állam; gyermekpornográf oldalak; szerzői jogvédő ügynökségek; a Westboro Baptista Egyház; valamint olyan vállalatok, mint a PayPal, a MasterCard, a Visa vagy a Sony.
Több tucat azonosított tagjukat tartóztatták le kibertámadásokért az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Hollandiában, Spanyolországban, Indiában és Törökországban.
Értékelésük végletesen eltérő. Támogatói „szabadságharcosoknak” és digitális Robin Hoodoknak nevezik a csoportot, míg a kritikusok „kiberterroristáknak” minősítették őket. A Time amerikai hírmagazin mindenesetre 2012-ben az Anonymoust a világ száz legbefolyásosabbja közé sorolta.
Kiberháború az elnyomás és a korrupció ellen
A kanadai Aubrey Cottle az az internetes tréfamester, aki a kétezres évek elején megalapította az Anonymous nevű, hekkerekből és aktivistákból álló amorf kollektíváját, amely kiberháborút folytat az elnyomás és a korrupció ellen, továbbá olyan intézmények ellen, mint a szcientológiai egyház, a Westboro Baptista Egyház és legutóbb pedig a rendőrség – fedte fel 2020 elején az Atlantic.
„Az Anonymous az élet minden területén jelen van” – jelentkezett hónapokkal később maga Cottle a Redditen közzétett bejegyzésében. „A leghírhedtebb nyilvánvalóan a hekkertípus, ugyanakkor ugyanilyen fontosak azok is, akik online mozgósítanak és terjesztik a tudatosságot, kutatást végeznek, és ily módon együttműködnek. Ha van véleményed, segíthetsz az Anonymousnak” – üzente az alapító.
Az Anonymous akciói 2018-ra látványosan csökkentek, aztán a csoport 2020-ban újra felbukkant, hogy támogassa a George Floyd megölése miatt kirobbant tüntetéseket és például a BLM-mozgalmat.
(Borítókép: Bilgin S. Sasmaz / Anadolu Agency / Getty Images)