Az Európai Unió szankciókat vezetett be az orosz magánhadsereggel szemben
További Külföld cikkek
- Pakisztán Afganisztánt támadta, több mint 40 ember meghalt
- Számos OnlyFans-fiókban szerepel gyermekekkel való szexuális visszaélés
- Még mindig keresik az egyik magyar túrázót, hipotermiás lehet
- Kínában meghaladta az 1 milliárdot az 5G-előfizetők száma
- Gyalogosok közé hajtott egy autó London belvárosában
A Wagner Csoport (Wagner Group) egy oroszországi székhelyű, jogi személyiséggel nem rendelkező katonai magánszervezet, amelyet 2014-ben a Szláv Hadtest (Slavonic Corps) utódszervezeteként hoztak létre. Alapítója és vezetője Dmitrij Utkin, a GRU (orosz katonai hírszerzés) egyik volt kommandósa, akit „Wagnerként” emlegetnek. A leginkább zsoldoscsoportra hasonlító Wagner Group fő finanszírozója pedig - az uniós határozat szerint - Jevgenyij Prigozsin orosz üzletember. Prigozsin egyébként mindig tagadta, hogy köze lenne a szervezethez, írta meg az MTI.
A csoport saját kiképzést követően küldi embereit a világ különböző konfliktusövezeteibe.
Az Európai Unió szerint a Wagner Csoportot felelősség terheli Kelet-Ukrajnában, Szíriában, Líbiában, a Közép-afrikai Köztársaságban, Szudánban és Mozambikban elkövetett súlyos emberi jogi visszaélésekért, többek között kínzásért és bírósági eljárás nélküli, azonnali vagy önkényes kivégzésekért és emberölésekért. Az Európai Unió szerint a csoport célja, hogy
erőszakot szítson, kifossza a tevékenysége által érintett területek természeti erőforrásait és megfélemlítse a civileket, megsértve ezzel a nemzetközi jogot, beleértve a nemzetközi emberi jogi törvényeket is.
A szankciók jelenleg nyolc emberre, az egész Wagner Csoportra, valamint a csoporttal kapcsolatban álló három vállalkozásra terjednek ki.
Mivel a csoport - az Unió álláspontja szerint - fenyegetést jelent nemcsak ott, ahol jelen van, hanem a tágabb régióra és az Európai Unióra is, a megszorító intézkedés célja a szervezet „felforgató tevékenységének korlátozása” - közölték.
A büntetőintézkedések az EU-ba történő beutazási tilalmat, illetve vagyon-befagyasztást foglalnak magukban.
Emellett uniós állampolgároknak és szervezeteknek tilos a jegyzékbe vettek rendelkezésére pénzeszközöket bocsátaniuk.