Közel száz magyar állampolgár van Kazahsztánban
![GettyImages-1237543926](https://kep.index.hu/1/0/4134/41340/413405/41340587_ae13d048d29ca0d5a12f5cfc6c7d335e_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
- Kényszerleszállást kellett végrehajtania egy tenerifei járatnak, de az utas mégis meghalt
Jelenleg 12 olyan magyar állampolgárról tudunk, aki el akarja hagyni Kazahsztánt. Két hazatérni szándékozó magyar állampolgár még szombat este elhagyhatja az országot – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombat délutáni videóüzenetében.
Mint mondta, Magyarország kazahsztáni képviseleteinek az a legfontosabb feladata, hogy folyamatosan tartsák a kapcsolatot a Kazahsztánban tartózkodó magyar állampolgárokkal, és mérjék fel, hányan szeretnének hazajönni.
A miniszter tájékoztatása szerint a magyar állampolgárok közülük egy Nur-Szultanban tartózkodó magyar állampolgár már ma este haza tud jönni, a Wizz Air járata már úton van Nur-Szultanba. Egy másik magyar állampolgár, aki az Aktobe nevű városban tartózkodik, szintén úgy tűnik, hogy ma este Isztambul irányába el tudja hagyni az országot – tette hozzá a külgazdasági és külügyminiszter.
A nagyobb kihívással azok néznek szembe, akik Almati városában tartózkodnak, tíz ilyen magyar állampolgár van jelenleg
– mondta Szijjártó Péter. Hozzátette: tekintettel arra, hogy az almati repülőtér még mindig nem nyílt meg, és az országon belüli közúti közlekedés is komoly korlátozásokba ütközik, az ő hazatérésük egyelőre nehézkes.
Jelenleg azon dolgoznak, hogy ők is el tudjanak indulni, amennyiben a biztonsági körülmények adottak lesznek, várhatóan Kirgizisztán irányába hagyhatják majd el az országot. Az ottani magyar nagykövetség már felkészült a fogadásukra, illetve a hazautazásuk elősegítésére.
Folyamatosan kapcsolatban vagyunk az almati amerikai főkonzulátussal, ők legkorábban holnapra, esetleg holnaputánra tervezik a saját állampolgáraik evakuálását. Az ő helyzetértékelésük szerint jelenleg egyelőre biztonságosabb Almatin belül tartózkodni, semmint megindulni közúton a kirgiz határ irányába
– emelte ki a miniszter. Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy
összesen közel száz magyar állampolgár tartózkodik Kazahsztánban, nagy részük, mintegy hetven-nyolcvan ember egy nagy energetikai cég alkalmazásában áll, és egyelőre nem kért segítséget a hazatéréshez.
A tárcavezető közölte, minden, Kazahsztánban tartózkodó magyar állampolgárról név szerint tudnak, és valamennyien kapcsolatban állnak valamelyik magyar képviselettel.
Eközben a helyi média a légitársaság sajtószolgálatára hivatkozva közölte, hogy az Almati repülőtér egészen január 10-ig nem fog működni. Kazahsztánban a szombatra tervezett 216 belföldi járatból több mint 160-at töröltek, a járatok késésének és törlésének fő oka a légitársaságok bezárása volt – írja a TASZSZ orosz hírügynökség.
Korábban az Index is beszámolt arról, hogy január 2-án tüntetések kezdődtek Kazahsztánban, az ország délnyugati részén fekvő Mangisztau régióbeli Zsanaozenben és Aktauban, ahol a lakosok a cseppfolyósított gáz árának emelkedése ellen tiltakoztak. Két nappal később zavargások törtek ki Almatiban – és az ország más városaiban –, ahol a tüntetők összecsaptak a rendőrökkel, aminek halálos áldozatai is voltak.
Kaszim-Zsomart Tokajev elnök szerdán kéthetes szükségállapotot rendelt el az egész országban, és menesztette a kormányt. Egyben bejelentette, hogy segítségért fordult az Oroszország vezette, több volt szovjet köztársaságot tömörítő katonai szövetség, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete államfőihez az országát fenyegető „terrorveszély” ellen. A segítség gyorsan meg is érkezett az orosz féltől. Vlagyimir Putyin orosz elnök már csütörtök délelőtt csapatokat és páncélozott járműveket küldött Kazahsztánba.
Pénteken Kaszim-Zsomart Tokajev kazahsztáni elnök is beszédet tartott, miután a rendfenntartó erők figyelmeztetés nélkül tüzet nyitottak a zavargó tömegre. Az elnök beismerte, ő adta ki a tűzparancsot. Beszédében azt is hangsúlyozta, hogy nem fognak terroristákkal tárgyalni.
(Borítókép: Égő autó Kazahsztánban 2022. január 5-én. Fotó: Stringer / Anadolu Agency / Getty Images)