Szlovákiában a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) tömegrendezvényekről szóló új határozata szerdán lépett érvénybe. Ez alapján a tömegrendezvényeket három csoportba sorolják a veszélyességi fokozat alapján – adta hírül a Paraméter.
Alacsony, közepes és magas kockázatú rendezvényeket határozott meg az ÚVZ, ez alapján a legelső kategóriában sorolt rendezvényeken legfeljebb 100-an vehetnek részt, vagy a teljes kapacitás legfeljebb 50 százalékát foglalhatják el a nézők. A kormány idesorolta azokat a rendezvényeket is, ahol reszpirátort viselnek a résztvevők, ételt vagy italt nem fogyasztanak, a közönségnek ülnie kell, és mentesek énekléstől és/vagy kiabálástól.
A közepes kockázatú rendezvényeken már csak maximum 25 százalékát javasolják kitölteni a megmozdulás befogadóképességének, vagy legfeljebb 100-an lehetnek jelen. Itt is kötelező a reszpirátor viselése, és fix ülőhelyek, illetve állóhelyek vannak.
Az utolsó kategóriában, a magas kockázatú tömegrendezvényeken legfeljebb 20-an lehetnek, és a jelenlévők elérhetőségét dokumentálni kell. Az esküvők, a vásárok, az ünnepségek, a partik, a bálok, a diszkók, a vendéglőben megszervezett rendezvények magas kockázatú eseménynek minősülnek. Reszpirátor viselése itt is ajánlott, de az ételfogyasztás engedélyezett.
(via Paraméter)
A világon 313 464 214 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 504 225 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban a világon 310 314 594 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 494 848 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 62 308 132. A halálos áldozatok száma 842 141.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A kanadai Québec tartomány különadót tervez kivetni azokra, akik orvosi felmentés hiányában nem akarják beoltatni magukat a koronavírus ellen – közölte kedden Francois Legault, a tartományi kormány vezetője.
„Egy egészségügyi hozzájáruláson dolgozunk olyan felnőttek számára, akik megtagadják az oltást” – jelentette ki Legault, aki szerint az oltatlanok „pénzügyi terhet jelentenek” polgártársaik számára.
A québeci politikus mindemellett azt vetette az oltást megtagadók szemére, hogy „elárasztják a kórházakat”. Mint mondta, miközben a tartomány területén élő felnőttek mindössze tíz százaléka nincs beoltva, addig az intenzívosztályokon kezeltek felét ők adják. „Nem dolga Québec minden lakójának ezért fizetni” – hangsúlyozta.
A nyolcmillió lakosú kanadai tartomány hatóságai szerint jelenleg 2742 pácienst kezelnek koronavírus miatt a québeci kórházakban, 255-öt közülük intenzív osztályon.
A járvány újabb hulláma miatt a tavalyi év végén ismét korlátozásokat vezettek be Québecben, így a többi között éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el, és betiltották a nagyobb magánösszejöveteleket is.
(MTI)