Magyarországon is lehetett érzékelni a tongai tengerrengést
További Külföld cikkek
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
Teljesen összeomlott az internet- és telefonszolgáltatás Tongán, miután a Csendes-óceán mélyén kitört egy vulkán. A Reuters szerint egyelőre nem találtak megfelelő megoldást a kommunikáció helyreállítására.
A Csendes-óceáni Szökőárjelző Központ (PTWC) vasárnap lefújta a Tonga közelében lévő, tenger alatti vulkán kitörése nyomán elrendelt szökőárriadót. Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök közölte, hogy bár a kitörés jelentős anyagi károkat okozott az ország északi partvidékén, nem történt személyi sérülés. Amint a repülési viszonyok lehetővé teszik, Új-Zéland katonai repülőgépet küld a térségbe – tette hozzá az új-zélandi kormányfő, hozzátéve, hogy „kisebb tengermozgások” még várhatók.
A tongai média hamuesőről, elárasztott ingatlanokról, áramkimaradásokról és megszakadt telekommunikációs összeköttetésekről számolt be. A cunami hatásait egyebek között Peruban is észlelték, ahol a parti őrség 23 embert mentett ki a part menti vizekből.
A CNN jelentése szerint Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök vasárnap közölte a sajtóval, Új-Zéland egyelőre nem kapott jelentést arról, hogy Tonga szigetén halálos áldozatokat, illetve sérülteket követelt volna a szombati szökőár. Hozzáfűzte: amíg nem stabilizálódik a tenger működése azon a területen, ahol megtörtént a kitörés, nem zárható ki újabb vulkáni tevékenység. Az aucklandi kormány 340 ezer dollár támogatást nyújt a károsultaknak, illetve a helyreállítási munkálatokra.
Absolutely surreal video from Tonga. A family who’d just finished choir practice when the tsunami hit. pic.twitter.com/MVrNRnHDel
— Mariner Fagaiava-Muller (@marinerfagaiava) January 16, 2022
Az Egyesült Államok külügyminisztere, Antony Blinken a közösségi oldalán közölte, készek megadni a szükséges segítséget a Tongai Királyságnak, hogy helyrehozzák a cunami okozta károkat.
Mélyen aggódom Tonga lakossága miatt. Az Egyesült Államok kész segítséget nyújtani a csendes-óceáni szomszédainak
– írta Twitter-oldalán Antony Blinken.
Deeply concerned for the people of Tonga as they recover from the aftermath of a volcanic eruption and tsunami. The United States stands prepared to provide support to our Pacific neighbors.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) January 16, 2022
Eközben a japán meteorológiai szolgálat által korábban kiadott szökőárriadót visszavonták. A meteorológusok azonban felhívták a figyelmet, hogy Japán partjai mentén továbbra is fennáll a lehetőség az enyhe vízállásváltozásra.
A nyugati Tokusima és Kócsi prefektúrák kikötőiben tartózkodó hajók közül legalább húsz megsérült. A hajókat a hatalmas hullámok felborították. A cunamiveszély miatt korábban a hatóságok elrendelték a Csendes-óceán partvidékén élő mintegy 230 ezer japán lakos evakuálását. Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés – jelentette a TASZSZ.
#Peru - Tsunami wave causing extensive damage hits coastline of El Chaco beach in Paracas. This comes after the underwater volcanic eruption in Tonga that the Peruvian National Emergency Operations Center issued an alert for abnormal waves along the coast pic.twitter.com/QXUutU4Bvc
— CyclistAnons (@CyclistAnons) January 16, 2022
Kitört a vulkán a tenger mélyén
A Csendes-óceán déli térségében szombaton rendeltek el szökőárriadót, mert egy tenger alatti vulkán kitört Tonga közelében. A Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai vulkán tevékenysége cunamihoz vezetett a mintegy százezer lelket számláló szigeten. A tűzhányó robaját állítólag a kétezer kilométerrel távolabb található Új-Zélandon is hallani lehetett. A tongai média hamuesőről, elárasztott ingatlanokról és áramkimaradásokról is beszámolt.
More chilling images out of #Tonga, as the country reels from the intense Volcanic eruption today 🌋
— Sanya Ruggiero (@Sanya_Ruggiero) January 15, 2022
Electricity & Telecommunications lines are currently down, with the entire South Pacific Kingdom effectively ‘offline’ from the rest of the 🌍 at present
📸 Laviniah Tupou pic.twitter.com/Q6TqOOqcgl
Közösségi oldalakon nyilvánosságra hozott felvételek alapján az árhullámok elöntötték a part menti területeket. Az ausztrál meteorológiai szolgálat szerint 1,2 méteres cunamit figyeltek meg Tonga fővárosában. A szigetország királyát, VI. Tupout kimenekítették palotájából, és sok helyi lakos keresett menedéket a magaslatokon a hullámok elől.
Szamoán, a Fidzsi-szigeteken és Új-Zélandon is szökőárriadót rendeltek el. A helyieket figyelmeztették, hogy maradjanak távol a part menti területektől. Cunamiriadót adott ki az Egyesült Államok Hawaiin, valamint Peru is.
I can't fathom seeing the #tonga Volcanic eruption in real-time from boat. This is insane.pic.twitter.com/1dXRa0lX25
— Doc V (@MJVentrice) January 15, 2022
Magyarországon is érzékelték
Az Országos Meteorológiai Szolgálat a közösségi oldalán jelentette, hogy a Magyarországon lévő mérőállomások is regisztrálták a hirtelen bekövetkező nyomásváltozást.
A nyomási zavar egyébként az összes állomáson átment, jellemzően 0,5–1,0 hektopascalos változásokat okozva, egy-két helyen azonban több mint 1 hektopascalos változást produkált – olvasható a bejegyzésben. Hozzátették:
mivel a lökéshullám két irányból érte el hazánkat, így kétszer figyelhető meg a mérésekben a zörej.
A bejegyzésben arról is írnak, hogy a vulkán hamufelhője 20 kilométeres magasságba tört, a hatalmas robaját pedig több mint ezer kilométeres távolságban is hallották. A hirtelen kialakuló légköri nyomáshullám körbeérte a Földet, így azt a bolygó minden egyes pontján érzékelték.
(Borítókép: Planet Labs Pbc / AFP)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.