Az amerikai Pfizer és a német BioNTech kedden közleményben jelentette be, hogy megkezdte a koronavírus omikron változatára kifejlesztett védőoltás klinikai tesztelését.
A tesztelés által értékelik a vakcina biztonságosságát, az emberi szervezet toleranciaszintjét és immunválaszát mind első oltás, mind emlékeztető oltás esetén alkalmazva.
A vizsgálatokat egy 1420 fős, 18 és 55 év közötti, egészséges felnőtt emberekből álló csoporton végzik, a vakcinát ugyanis elsősorban az 55 év alatti korosztályoknak szánják. A klinikai tesztelés három, kisebb csoportra bontva zajlik:
Az omikron változatra most kifejlesztett védőoltást 30 mikrogrammos adagokban adják be, a mostani vakcinákhoz hasonlóan. „Miközben a jelenlegi kutatások és az empirikus adatok is azt mutatják, hogy az emlékeztető oltások továbbra is magas szintű védelmet nyújtanak az omikron változat okozta súlyos betegséggel és a kórházi kezeléssel szemben, fel kell készülnünk arra az esetre is, ha ez a védettség idővel csökkenni kezd, és az omikron- vagy más, jövőbeli változatok okozta betegségeket kell kezelnünk” – fogalmazott a közleményben Kathrin Jansen, a Pfizer védőoltás kutatás-fejlesztéséért felelő vezető alelnöke.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója még decemberben úgy nyilatkozott: ha az omikron változat miatt új védőoltásra lenne szükség, ez márciusra a vállalat rendelkezésére fog állni. A Pfizer korábban már megerősítette, hogy a cég már el is kezdte gyártani az új védőoltást. „Az omikron-variáns megjelenése miatt proaktívan teszteljük és saját felelősségünkre elkezdtük gyártani az omikron elleni védőoltást, hátha szükség lesz rá, de természetesen megvárjuk a tesztek eredményét, és közben folytatjuk a szokásos egyeztetési-jóváhagyási eljárást az illetékes egészségügyi hatóságokkal, mielőtt az oltást bevezetjük a piacra” – fejtette ki a szóvivő.
Mindeközben a két vállalat azt is hangsúlyozta, hogy azok, akik már megkapták a jelenlegi emlékeztető oltást, „továbbra is magas fokú védelmet élveznek az omikron változattal, különösen a súlyos betegséggel vagy kórházi kezeléssel szemben”.
A legújabb, publikálás előtt álló laboratóriumi vizsgálatok azt mutatják, hogy a harmadik adag Pfizer/BioNTech-védőoltás beadását követően az antitestek négy hónapig erős védelmet nyújtanak az omikron-variánssal szemben is.
(via MTI)
Csaknem 23 koronavírusos tagja van annak az ausztrál hadihajó legénységének, amely a vulkánkitörés miatt szenvedő Tonga szigetére visz szállítmányt – mondta a Sky Newsnak adott interjújában az ausztrál védelmi miniszter.
Tongában a pandémia óta mindössze egy koronavírusos esetet jelentettek. Peter Dutton elmondása szerint az ausztrál kormány azon dolgozik a szigetország hatóságaival együtt, hogy a szállítmányt anélkül adják át, hogy megfertőznék Tongát a koronavírussal.
Japán csütörtöktől az omikron-variáns súlyos terjedésének megfékezése érdekében több prefektúrára is kiterjeszti az eddig bevezetett szigorításokat – írja a Guardian.
A Kyodo hírügynökség beszámolója szerint az ország 47 prefektúrája közül újabb 18-ban változnak majd a nyitvatartási és alkoholárusítási szabályok, leginkább az egyes bárokban és éttermekben. Az intézkedések előreláthatólag február 20-ig maradnak érvényben.
A portál beszámolója szerint a japán miniszterelnök, Fumio Kishida várhatóan még ma bejelenti az új intézkedéseket. A felkelő nap országában hétfőn 44 ezer új fertőzést regisztráltak a koronavírussal összefüggő megbetegedésben.
A kormány eddig bevezetett intézkedéseivel szembeni ellenérzések közben egyre nagyobb méreteket öltenek, leginkább az étteremtulajdonosok körében, akik – mint mondják – semmiféle kompenzációt nem kaptak a bevételkiesésük rendezésére a kormánytól.
A 125 milliós lakosság 80 százaléka kapta meg már mindkét vakcinát, míg az emlékeztető oltást a lakosság csupán csak kevesebb mint 2 százaléka vette fel.
(via Guardian)