A johannesburgi potyautas elképesztő szerencséje: négy próbálkozásból három halállal végződik
További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
„Mindenképpen nagyon szokatlan, hogy valaki ilyen magasságban képes volt túlélni a hideget. Nagyon-nagyon szokatlan, hogy a férfi még életben van” – Ezt mondta a holland katonai rendőrség szóvivője arról az egyelőre meg nem nevezett utasról, aki egy teherszállító repülőgép kerékaknájában elrejtőzve Dél-Afrikából Amszterdamba menekült. Meglepő módon stabil állapotban szállították kórházba, pedig a gép útközben Nairobiban is leszállt.
Igazán szerencsésnek vallhatja magát. Az iszonyatos hideg és az oxigénhiány miatt a potyautasok általában nem élik túl az ilyen próbálkozást.
A Cargolux járata este érkezett Dél-Afrikából az amszterdami Schiphol repülőtérre rakományával és egy jegy nélküli utassal. A férfi feltehetően az indulás előtt bújt meg a gépen – idézte a Deutsche Welle Joanna Helmondst, a holland királyi katonai rendőrség szóvivőjét. A szállítmányozó megerősítette, hogy a potyautas a Cargolux Italia által üzemeltetett járaton utazott.
Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy további információkat adjunk, amíg a hatóságok és a légitársaság nem fejezi be a vizsgálatot
– áll a fuvarozó közleményében.
A Cargolux egyetlen teherszállító járata, amely január 23-án landolt a Schipholon, egy Boeing 747-es teherszállító volt, amely Johannesburgból indult, és a járatkövetési adatok szerint megállt a kenyai Nairobiban. A teljes repülési idő Johannesburg és Amszterdam között körülbelül 11 óra.
A Hollandiába tartó járatokon potyautasok ritkán fordulnak elő – tette hozzá Helmonds, és megjegyezte, hogy korábban nigériai és kenyai menekültek próbálkoztak ilyen módszerrel.
Utóbb egyébként – miután magához tért –, kiderült, hogy a most érkezett potyautas egy 22 éves kenyai fiatalember, aki menedékjogért kíván folyamodni Hollandiában.
Életveszélyes próbálkozások
A potyautasok a repülés minden szakaszában hatalmas kockázatnak teszik ki magukat. Néhányan felszállás vagy leszállás közben esnek ki a gépből, ráadásul a nagy magasságban uralkodó rendkívül alacsony hőmérsékleten és alacsony légnyomáson
a kihűléses fagyhalál, a hipotermia és az oxigénhiány, a hIpoxia vár rájuk.
Tavaly egy nigériai férfi holttestét találták meg a Schiphol repülőtérre érkező repülőgép futóművében.
Novemberben az amerikai határőrök Miamiban elfogtak egy 26 éves férfit, aki egy Guatemalából érkező repülőgép futóművében rejtőzött. A férfiról több videofelvétel is felkerült a közösségi portálokra, az egyiken jól látható, hogy zavart állapotban hagyta el a gépet. Az Egyesült Államok Vám- és Határvédelme is azt közölte: a férfi rendkívül nagy kockázatot vállalt azzal, hogy a futóműházban utazott.
A tavaly nyári kaotikus amerikai kivonulás során Afganisztánból számos potyautas a kabuli repülőtérről embereket evakuáló repülőgépek futóművéből zuhant a halálba.
Video: People run on tarmac of Kabul international airport as a US military aircraft attempts to take off. pic.twitter.com/9qA36HS0WQ
— TOLOnews (@TOLOnews) August 16, 2021
A gyászos statisztika szerint négy próbálkozásból három halállal végződik. A túlélők közül néhányan összezúzódnak, amikor a mechanikus futómű visszahúzódik a kerékaknába, a legtöbb túlélő azonban fagyási sérüléseket szenved, aminek következtében gyakran veszítik el végtagjaikat.
Egy fonttal a zsebben
Egy potyautas még 2015-ben a British Airways Johannesburgból Londonba tartó egyik járatáról zuhant ki. Holttestét egy nyugat-londoni bolt tetején találták meg a hatóságok. Egy másik potyautas, aki ugyanezzel a repülővel „utazott”, túlélte a kilencezer kilométeres utat, de kórházba került.
A Scotland Yard kezdetben rejtélyként vizsgálta, hogyan került egy tetem a háztetőre.
Utóbb kiderült, a két férfi a repülőgép testébe visszahúzott futóműbe kapaszkodva utazott 11 órán át tíz kilométeres magasságban, ahol a külső hőmérséklet a legjobb esetben –50, de inkább –60 Celsius-fok. Egyikük nem bírta ki a viszontagságot.
Egy 20 éves román férfi 2010-ben egy magánrepülőgép futóművében elrejtőzve jutott élve Bécsből a legforgalmasabb londoni reptérre, a Heathrowra. A kisgép – szerencséjére – viszonylag alacsonyan repült, ahol még épp csak hogy volt a tüdő működéséhez elegendő oxigén a levegőben.
José Matada azonban nem élte túl. Az angolai 2012-ben kétségbeesett kísérletet tett arra, hogy az Egyesült Királyságba jusson. Holttestét a délnyugat-londoni East Sheenben találták meg, a járdán. A vizsgálat megállapította, hogy vagy halott volt, vagy a hipotermia és az oxigénhiány miatt a halál küszöbén állt, amikor kizuhant a repülőgépből.
Egy angol fontot találtak a zsebében.
(Borítókép: Kirill Kukhmar TASS / Getty Images)