Az Európai Bíróságon is lezárult a cseh–lengyel bányavita
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítania, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Csehország pénteken visszavonta az Európai Bíróságon Lengyelország elleni keresetét a határ menti Turów lignitbánya üzemeltetésének ügyében – erősítette meg Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő péntek délelőtti varsói bejelentését Anna Hubáčková cseh környezetvédelmi miniszter.
A két ország között feszültséget okozó ügy megoldásáról csütörtökön Prágában államközi megállapodást írt alá Petr Fiala cseh és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő. A megállapodásban Varsó egyebek között kötelezte magát, hogy 45 millió eurós kártérítést fizet a cseheknek, Prága pedig megígérte, hogy ezután visszavonja Lengyelország elleni keresetét az Európai Bíróságon.
Anna Moskwa lengyel környezetvédelmi miniszter csütörtök késő este közölte, hogy már átutalták a pénzt Csehországnak. Közlését Anna Hubáčková cseh környezetvédelmi miniszter megerősítette azzal, hogy Prága azonnal visszavonta az Európai Bírságon a lengyelek elleni keresetét, azzal a megjegyzéssel, hogy a pénz még nincs a minisztériuma számláján.
Az ügy (Turów) ezzel lezárult
– idézte Morawiecki szavait a Cseh Sajtóiroda (CTK).
A csehek a víztartalékok elapadásától tartottak
A cseh határ közelében fekvő Turów felszíni lignitbányáról azt követően bontakozott ki vita Prága és Varsó között, hogy tavaly a lengyel kormány 2044-ig meghosszabbította a bánya működési engedélyét, egyben döntést hozott a külszíni barnaszénbányászat kiterjesztéséről, elsősorban a cseh határ irányába. Prága attól tartott, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést.
A csütörtökön aláírt államközi megállapodásban, amelyet mindkét fél kompromisszumnak minősített, a kártérítés megfizetésén kívül Varsó kötelezte magát, hogy Turów közelében föld alatti védőrendszert épít ki, amely megakadályozza a csehországi víztartalékok elfolyását lengyel területre, továbbá egy földgátat, amely akadályozni fogja a zajszennyezés átterjedését a cseh határrégióba, és néhány további környezetvédelmi intézkedést is tesz.
A Lengyelország által kifizetett kártérítésből tízmillió euró a cseh államkasszába megy, míg 35 millió eurót a Turów bánya üzemeltetése következtében közvetlenül érintett Libereci régió kap. Martin Půta, a régió elöljárója kijelentette, hogy elégedett a megállapodással.
(Borítókép: A lengyelországi Turów szénbánya 2021. június 14-én. Fotó: MTI / EPA / Martin Divisek)