Kárpátalja és még további két ukrán megye február 11-től átkerül a koronavírus-járványhelyzet szerinti legszigorúbb korlátozásokkal járó, vörös színkódú besorolásba.
Kárpátalja utoljára tavaly tavasszal volt ilyen besorolásban. Rajta kívül az országrészben lévő Ivano-Frankivszk és Rivne megye van vörös színnel jelölve.
A vörös kóddal megjelölt területeken csak azok látogathatják a tömegrendezvényeket, a bevásárlóközpontokat, a kulturális és sportlétesítményeket, akik felvették a védőoltás mindkét dózisát, vagy átestek a fertőzésen, illetve friss negatív PCR-teszttel rendelkeznek.
Kárpátalja egyike az ország azon régióinak, amelyekben a legalacsonyabb a lakosság átoltottsága.
A diagnosztizált fertőzöttek száma Ukrajnában szerdára 38 257-tel 4 380 047-re, az elhunytaké 240-nel 101 887-re, az aktív betegeké pedig csaknem 21 ezerrel 564 812-re emelkedett.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bejelentette, hogy az omikron-variáns felfedezése óta már több mint 130 millióan kapták el a fertőzést és több mint 500 ezer ember halt meg a koronavírusban.
A világszervezet közlése szerint ezeket a számokat tavaly november óta regisztrálták. Abdi Mahamud, a WHO szakértője azt mondta: „a hatásos vakcinák korában” ez soknak számít.
Ez több, mint tragédia. Az előző hullámok a mostaniakhoz képest szinte nem is látszódnak
– ezt már Maria van Kerkhove, a WHO koronavírus-járvány elleni küzdelemért felelős vezetője mondta a bejelentésről. Hozzátette: még mindig a világjárvány közepén vagyunk, sok országban még csak most tetőzik vagy fog tetőzni az omikron-hullám.
Maria van Kerkhove azt is hozzátette, hogy az utóbbi hetekben sorozatosan növekedett a halálesetek száma világszerte, annak ellenére is, hogy az omikron-variáns általánosságban véve enyhébb tünetek okoz a többinél.
A vírus még mindig veszélyes
– szögezte le ezzel kapcsolatban.
(via The Guardian)