Az orosz állami média kiemelten foglalkozik a magyar vétóval
További Külföld cikkek
- Letartóztattak egy boszniai minisztert, miután durva vádak érték őt
- Meghalt a szlovén Alpokban eltűnt magyar túrázó
- Amikor karácsonykor együtt fociztak a lövészárkok között az ellenséges katonák
- Friss kutatásban kérdezték a lengyeleket a Magyarországon menedéket kapó lengyel politikusról
- Az elsüllyedt orosz teherhajó tulajdonosa szerint terrortámadást hajthattak végre ellenük
Az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ egyik vezető anyagában arról írnak, hogy Magyarország ellenzi az orosz olaj- és gázszállítási tilalom bevezetését az Európai Unióba. Korábban a német állami televízió, a Zweites Deutsches Fernsehen számolt be arról, hogy három uniós ország, köztük Magyarország is visszavonta vétóját az Oroszországgal szembeni olajembargóval kapcsolatban.
Később Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár közösségi oldalán határozottan kijelentette: a magyar kormány továbbra sem támogatja az embargót.
A magyar álláspont az olaj- és gázembargó esetében nem változott: nem támogatjuk!
– írta bejegyzésében az államtitkár.
Rengeteg pénzbe kerülne az átállás
A TASZSZ arról is ír, hogy Magyarország, mint a legtöbb kelet-európai ország, erősen függ az oroszországi energiától. A magyar MVM energetikai társaság áprilisban külön számlát nyitott a Gazprombanknál, hogy euróról rubelre konvertálva fizesse ki a gázt.
Tavaly szeptemberben két hosszú távú szerződést kötött a Gazprommal, melyek összesen évi 4,5 milliárd köbméter üzemanyag szállítását írják elő Szerbián és Ausztrián át vezető vezetékeken, Ukrajnát megkerülve – emlékeztetett az orosz hírügynökség. A megállapodás 15 évre szól, és a végrehajtás megkezdése után 10 évvel felülvizsgálható.
Magyarország egyetlen nagy dunai olajfinomítója technológiailag úgy van berendezve, hogy az ott feldolgozott olaj legalább 65 százalékának Oroszországból kell származnia – írja az orosz állami média. Idézik többek között Hernádi Zsoltot, a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság elnök-vezérigazgatóját is, aki korábban arról beszélt, hogy „2-4 évbe és több száz millió dollárba” kerülne az újraszervezés, ha nem orosz olajat használnának. Ennek ellenére a Mol kénytelen egy ilyen forgatókönyvet kidolgozni – tették hozzá.
(Borítókép: Bartek Sadowski / Bloomberg / Getty Images)