Már több mint 20 millió tonna tavaly termesztett gabona és egyéb növény nem került a világpiacra a háború miatt – jelentette ki Mikola Szolszkij ukrán agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszter.
A miniszter elmondta, Ukrajna február 24-ig havonta 5 millió tonna gabonát exportált tengeri kikötőin keresztül. Márciusban 200 ezer tonnára esett vissza az export, áprilisban 1,1 millió körül volt, ami azt jelenti, hogy több mint 20 millió tonna tavaly termesztett gabona és egyéb növény nem került a világpiacra.
Szolszkij kiemeli: idén csak 50 százalékos termésre számítanak a tavalyi évről, mivel az őszi búza nagy részét Kelet- és Dél-Ukrajnában vetették el, ahol továbbra is dúlnak a harcok.
Az ukrajnai orosz háború miatt a búza és a kukorica világpiaci ára több mint 20 százalékkal emelkedett, ami az élelmiszerárak emelkedéséhez vezetett. A globális élelmezésbiztonság csak akkor garantálható, ha véget ér az Ukrajna elleni orosz háború, és feloldják az ukrán mezőgazdasági export blokkolását
– idézi Szolszkijt a TSN.
Bohdan Krotevics, az Azov-ezred vezérkari főnöke kedd este egy fotót tett közzé a Twitteren az Azovsztalból, amely mellé azt írta:
A harc folytatódik.
18.05.2022 Азовсталь
— Bohdan Krotevych (@BohdanKrotevych) May 18, 2022
Боротьба триває pic.twitter.com/6tsi4uXypz
A bejegyzést ukrán politikusok is megosztották, többek közt a belügyminisztérium tanácsadója, Anton Herascsenko is.
Egyelőre nincs biztos magyarázat arra, hogy mi lehet a bejegyzés mögött, de többé-kevésbé két verzió lehetséges:
Mindeközben az orosz parlamentben – javaslat szintjén – már az is felvetődött, hogy akár halálbüntetést is kaphatnának az Azov elfogott katonái.
Köszöntjük kedves olvasóinkat!
Kövesse velünk ma is az orosz–ukrán háború fejleményeit, és értesüljön elsőként a legfrissebb hírekről.
Szerdai percről percre frissülő cikkünket itt találja.