A háború által keltett bizonytalanságok erősödése jobban befolyásolja a háztartások, mint a vállalatok konjunktúraérzetét – közölte a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. májusi konjunktúrakutatása alapján hétfőn az MTI-vel.
A konjunktúrakutató 2022. májusi felmérése alapján a lakosság és a vállalkozások konjunktúraérzete egyaránt mérséklődött, a -100 és +100 közötti skálán értelmezett lakossági index a mínusz 7,5-ről mínusz 13,3-re, míg a vállalati mutató értéke mínusz 6,8-ről mínusz 8,7-re változott.
A mutatók visszaesését továbbra is az orosz-ukrán háború magyarázza, de jelentős szerepet játszanak benne a már bevezetett, illetve az energiahordozók importjának tilalma kapcsán belengetett szankciók.
A feszültség növekedéséhez fog vezetni a NATO bővítése, ami egyáltalán nem szolgálja az észak-atlanti szövetség tagállamainak biztonságát – jelentette ki a szovjet utódállamok egy részét tömörítő Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) főtitkára.
Sztanyiszlav Zasz a Belarusz–1 televízió műsorában nyilatkozva beszélt Svédország és Finnország csatlakozási kérelméről.
Mi persze úgy tekintünk erre a bővítésre, mint ami a feszültség növekedésének előfeltételeit teremti meg, illetve a térség militarizációját vonja maga után. Valójában nem szolgálja a NATO-tagállamok biztonságát sem
– idézte a főtitkár szavait az MTI.
Eddig több mint 8 millió ember kényszerült elhagyni az otthonát az Ukrajnában zajló háború miatt az ENSZ legfrissebb adatai szerint – számolt be a Sky News.
A világszervezet Menekültügyi Főbiztossága jelentése szerint az ukrajnai események és más háborúk miatt menekülők száma világszinten először lépte át a 100 milliós mérföldkövet.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői percről percre közvetítése az orosz–ukrán háború eseményeiről. Vasárnapi tudósításunk ide kattintva érhető el.
Tartsanak velünk ma is!