Már Dél-Amerikát is elérte a majomhimlő
További Külföld cikkek
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
- Meghiúsult ünnepi program, síkideg emberek: több órát vesztegeltek egy vonat utasai a Csalagútban
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidáman elhúzó Mikulás
Az argentin egészségügyi minisztérium közlése szerint egy nemrégiben Spanyolországban járt argentin férfinál, valamint egy, a héten az országba érkezett spanyol állampolgárnál is kimutatták a vírust. Mindketten jól vannak, és megfigyelés alatt tartják őket. Szoros kontaktjaik eddig nem mutattak tüneteket.
Argentína a legutóbbi ország, ahol felbukkant a majomhimlő. A ritka vírus az utóbbi időben olyan térségekben is felütötte a fejét, ahol korábban nem számított ismertnek. A majomhimlő az elmúlt időszakban több mint húsz országban jelent meg szerte a világon, köztük az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, az Egyesült Arab Emírségekben, illetve számos európai országban.
A járvány egyik központja Spanyolország, ahol az egészségügyi hatóságok pénteken elmondták: 98 esetről tudnak. Az Egyesült Királyságban 106, Portugáliában pedig 74 volt a fertőzöttek száma.
Sylvie Briand, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) globális vészhelyzetekre történő felkészülésért felelős igazgatója pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta:
mindez csak a jéghegy csúcsa lehet, sok eset felderítetlen. Egyelőre nagyon az elején vagyunk a problémának, és időben ahhoz, hogy könnyen meg lehessen fékezni a vírust. A következő napokban valószínűleg további fertőzöttekről hallunk majd, de nincs ok az aggodalomra
– idézte a Guardian a szakértőt.
A Közép- és Nyugat-Afrikában honos vírust először 2018-ban azonosították Európában, az Egyesült Királyság területén. A majomhimlő tünetei közé a jellegzetes kiütések mellett láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és fáradtság tartozik. Az ember és ember között nehezen terjedő betegségnek nincs ellenszere, az eredetileg a fekete himlő ellen készült vakcinák mindazonáltal magas fokú védelmet nyújtanak ellene – számolt be az MTI.