A dél-afrikai elnököt emberrablással és vesztegetéssel vádolják
További Külföld cikkek
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
Arthur Fraser elmondta: az ügy az elnök egyik ingatlanában 2020-ban megkísérelt állítólagos 4 millió dollár (1,5 milliárd forint) ellopásával és a történtek eltitkolására tett állítólagos erőfeszítésekkel kapcsolatos.
A dél-afrikai elnök szerint „nincs alapjuk a bűncselekményre vonatkozó állításoknak”.
Arthur Frasert egyesek Jacob Zuma volt elnök szövetségesének tekintik, és a vádak összefüggésben lehetnek az Afrikai Nemzeti Kongresszuson belüli vitákkal a decemberi vezetőségi verseny előtt.
A rendőrség megerősítette, hogy vizsgálatot indítottak. Arthur Fraser 2016 és 2018 között az ország állambiztonsági ügynökségét (SSA) vezette. Most fényképeket, bankszámlaadatokat és videofelvételeket adott át a rendőrségnek.
Nyilatkozatában azt állította, hogy bűnözők 2020 februárjában betörtek egy Limpopo tartományban lévő farmra, hogy több mint 4 millió dollárt lopjanak el. Ezután a birtokon őrizetbe vették és kihallgatták őket, és fizettek nekik, hogy hallgassanak a történtekről. Válaszul Ramaphosa hivatala megerősítette, hogy limpopói farmján történt egy rablás, amely során a vadak eladásából származó bevételt ellopták.
Az elnök, aki akkoriban nem tartózkodott az országban, jelentette az esetet a rendőrség elnöki védelmi egységének a hivatala által kiadott közlemény szerint, és készen áll együttműködni a bűnüldöző szervekkel az ügyek kivizsgálásában – írja a BBC.
Régóta tartó korrupció Dél-Afrikában
Miután tavaly Fraser az ország büntetés-végrehajtási szolgálatának élére került, szeptemberben Zuma feltételes szabadlábra helyezését rendelte el, közel két hónappal a bíróság megsértése miatt kiszabott 15 hónapos börtönbüntetés után – ezt a döntést sok dél-afrikai bírálta. A Zuma elnöksége alatti korrupciót vizsgáló, Zondo-bizottság néven ismert vizsgálat tanúi azzal is vádolták, hogy lehetővé tette a korrupciót, amíg ő vezette az SSA-t. Fraser azzal vádolta a tanúkat, hogy hazudtak róla.
Ramaphosa 2018 februárjában lett elnök, miután Zuma számos korrupciós vád miatt lemondott, amit ő tagadott. Az Afrikai Nemzeti Kongresszus továbbra is megosztott a két férfi támogatása között. Még az idén meg kell választania, hogy ki legyen az elnökjelöltje a 2024-es választásokra.
Az elnök a korrupció elleni küzdelmet kormánya egyik prioritásává tette.
Ez iránti elkötelezettségét azonban megkérdőjelezték, mivel elnöksége alatt is folytatódott az állami pénzekkel való visszaélés, különösen a koronavírus elleni küzdelemre szánt pénzekkel.
(Borítókép: Cyril Ramaphosa 2022. május 24-én. Fotó: Phill Magakoe / AFP)