Már nem indulhatnak büntetett előéletűek a román elnökválasztáson
További Külföld cikkek
-
Ukrán katona az Indexnek: Remélem, a magyaroknak sohasem kell átélnie azt, amit nekünk
- Ilyen pozíciót még nem töltött be magyar politikus, de most megtört a jég
- 2002 óta először hatoltak be izraeli tankok Ciszjordániába
- Volodimir Zelenszkij megsúgta az uniós vezetőknek, mely országok lehetnek Oroszország következő célpontjai
- Elindult Magyarországra Ukrajna újdonsült nagykövete, Sándor Fegyir
Alina Gorghiu, a Nemzeti Liberális Párt szenátora 2017-ben még ellenzékből terjesztette a parlament elé a most elfogadott törvényjavaslatot, miszerint nem indulhatnak büntetett előéletűek a romániai elnökválasztáson. Ekkor százezrek tüntettek korrupcióellenes jelszavakkal a Szociáldemokrata Párt (PSD) akkori kormánya, illetve a kormányt háttérből ellenőrző Liviu Dragnea pártelnök ellen.
Korábban elutasították a tervezetet
A szenátus szociáldemokrata többsége 2017-ben elutasította a törvénytervezetet, amelynek megszavazása megakadályozhatta volna, hogy a – korrupcióért akkor még csak felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélt pártelnök induljon az államelnök-választáson.
Dragneát közben egy második korrupciós ügyben 2019-ben már letöltendő szabadságvesztésre ítélték. A Dragneától elhatárolódott, két évig ellenzékbe kényszerült PSD most már a PNL-vel és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) együtt ismét kormányon van,
a Marcel Ciolacu házelnök vezette párt pedig a törvénytervezet képviselőházi vitájában már hozzájárult ahhoz, hogy jogszabályban korlátozzák a büntetett előéletűek megválaszthatóságát.
A PSD–PNL–RMDSZ nagykoalíció annyit finomított az eredeti tervezeten, hogy a jogszabályban szereplő tiltás érvényét veszti, ha a priusszal rendelkező, elnöki ambíciókat tápláló jelölt helyzetében olyan fordulat következik be – például az ítélet megsemmisítése, amnesztia, vagy kegyelem – amely megszünteti az ítélet jogkövetkezményeit.
Nem minden párt értett egyet
A képviselőházi szavazáson a törvénytervezetet a „Bűnözők nélküli közéletet” jelmondatú polgári kezdeményezésnek egymillió aláírást gyűjtő ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is támogatta. Egyedül a parlament többi pártja által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tartózkodott, állítólag azért, mert a törvény „csak egyes” büntetett előéletűek államfővé választását akadályozza meg.
Romániában a jobbközép pártok alkotmánymódosító népszavazást is akartak rendezni a 2020-as választások idején a „Bűnözők nélküli közéletet” mozgalom polgári kezdeményezéséről, amely nemcsak az államfői méltóság, hanem a parlamenti és az önkormányzati választott tisztségek megpályázásától is eltiltaná a szándékos bűncselekményekért jogerősen szabadságvesztésre ítélt állampolgárokat mindaddig, amíg meg nem szűnnek az ítélet jogkövetkezményei. A parlamentben még többséggel rendelkező PSD azonban 2020 novemberében megakadályozta a népszavazás kiírását.