Kivonul Európából a Facebook?

További Külföld cikkek
-
Európában eddig még nem látott tervvel állt elő Dánia, drónok lepik el a Balti-tengert
- Szobrot állítottak Washingtonban, Orbán Viktortól és Vlagyimir Putyintól is van egy idézet rajta
- Akár száz gyermeke is lehet a Telegram vezérének, de Elon Musk tervén nem tesz túl
- Kilenc gyilkos bálna vett körbe egy magyar szörföst Izlandon
- Áttörést értek el a Patrióták Brüsszelben, vizsgálatot indítanak az NGO-finanszírozások ügyében
- Mivel fenyeget a Meta?
Mint idén februárban megírtuk, ultimátumszerű követeléssel állt elő a Facebook, az Instagram és a WhatsApp anyacége, a Meta: ha nem tárolhatja az uniós felhasználók adatait amerikai szervereken, leállítja az említett szolgáltatásokat, és teljesen kivonul az európai piacról.
- Milyen apropóból?
Az Európai Unió Bírósága 2020 júliusában megsemmisítette az EU és az Egyesült Államok között létrejött, a személyes adatok továbbítását lehetővé tevő, Adatvédelmi Pajzsnak (Privacy Shield) nevezett megállapodást.
- De mi történt most?
Az ír adatvédelmi bizottság nemrég arról tájékoztatta európai kollégáit: megakadályozza azt, hogy a Meta az európai felhasználóinak az adatait az Egyesült Államokba továbbítsa. A határozattervezetet – amely egyébként nem csak a Facebook anyavállalatát érintené – már elküldték a többi európai adatvédelmi szabályozó hatóságnak. Nekik most egy hónap áll rendelkezésükre, hogy véleményt nyilvánítsanak.
- Már a nyáron Facebook, Instagram és WhatsApp nélkül marad Európa?
Nem ennyire egyértelmű a helyzet, ugyanis jelenleg is tárgyalások zajlanak az Európai Unió és az Egyesült Államok között egy olyan új adattovábbítási szabályozásról, amely lehetővé tenné a Metához hasonló vállalatok számára, hogy az ír megrendeléstől függetlenül továbbra is átküldhessék az adatokat az Atlanti-óceánon.
- Akkor most mi lesz?
Mint azt megírtuk, Koi Tamás szakújságíró szerint egyelőre még nem ismertek az ír adatvédelmi bizottság határozattervezetének részletei: például nem tudni, hogy jogellenesnek minősítették-e a Facebook által eddig folytatott adatkezelési gyakorlatot. Ugyanakkor az uniós tagállamok adatvédelmi hatóságai is dönthetnek másként az ír határozattervezetről, és a Meta a számára kedvezőtlen döntést jogi úton is megtámadhatja.
A szakértő arra is kitért: könnyen lehet, hogy mire a végéhez ér a jogi eljárás, már lesz egy új adatcsere-egyezmény. Az Egyesült Államok és az Európai Unió márciusban arról tájékoztatott: letették az új egyezmény alapjait. És nem mellékes szempont az sem, hogy Írországnak sem érdeke a Facebook kivonulása, mivel a cég a befizetett adóval jelentős összeggel járul hozzá az ottani költségvetéshez.
(Borítókép: Ruzsovics Dorina / Index)