A japán Moon-szekta tagja volt Abe Sinzó gyilkosának anyja
További Külföld cikkek
- Biológiai szüleihez kerül Izraelben az a kétéves kislány, akit lombikprogramban cseréltek el
- A szükség törvényt bont: hol végezheti a dolgát a transznemű képviselő a Capitoliumban?
- Lefolyócsőbe szorult egy macska, ki kellett vágniuk a tűzoltóknak
- Elrabolhatták a 28 éves rabbit, akinek Dubajban találták meg a holttestét
- Bulizó fiatalokra robbant egy kézigránát Horvátországban, egyikük azonnal meghalt
A pénteki gyilkosság helyszínén azonnal letartóztatott 41 éves férfi kihallgatásakor az egyház iránti gyűlöletéről beszélt. Eredetileg az Egyesítő Egyház fejét akarta meggyilkolni, mert mint mondta, anyja 20 éve akkora pénzügyi adományt adott az egyháznak, hogy az teljesen megroppantotta családjuk anyagi helyzetét. Végül azért döntött inkább a volt japán kormányfő elleni merénylet mellett, mert Abe egyértelmű támogatója volt az egyháznak.
Tomihiro Tanaka, az Egyesítő Egyház Japánban működő szervezetének feje, sajtótájékoztatóján nem akarta kommentálni a hatalmas adományról szóló értesülést. A rendőrség is megerősítette, bár név nélkül, hogy a merénylő komoly ellenszenvet táplál egy japán intézmény irányába. Tanaka megerősítette, hogy sem a merénylő, sem pedig a meggyilkolt kormányfő nem voltak tagjai az egyháznak – írja összefoglalójában a Guardian.
Az Egyesítő Egyház története
Még 1954-ben Dél-Koreában alapította az egyházat Sun Myung Moon tiszteletes, aki után vált közkeletűvé a Moon-szekta elnevezés. Híveinek száma milliós, és ma már sokfelé van lokális egyháza, ilyen például a cikkben említett Japán is. Dél-Koreából az USA-ba települt át az Egyesült Egyház, amely furcsa keveréke a konfucianizmusnak, a kereszténységnek, valamint a kelet-ázsiai törzsi vallásoknak. A hetvenes évektől kezdve egyre több fiatalt vonzott magához. Később egyre inkább befektetésorientált lett az egyház vezetője. Hatalmas vagyonát idővel az amerikai belpolitika formálása is megpróbálta felhasználni. 1976-ban azt mondta a Time magazinnak, hogy: „Isten bennem lakozik, és én vagyok az ő megtestesítője.” Adóelkerülés miatt börtönbüntetést is kapott. 2012-ben halt meg.
Pénteken délelőtt tartott választási beszédet a volt kormányfő Nara városában, amikor merénylője a háta mögé került és kétszer meglőtte. Abe Sinzót a tüdején és a nyakán érték a lövések. Annak ellenére, hogy 15 percen belül helikopterrel kórházba vitték és az orvosok hat órán át küzdöttek, életét már nem sikerült megmenteni. Japánban 90 éve nem esett vezető merénylet áldozatául. Ugyanakkor az ázsiai országban roppant szigorúak a fegyvertartási szabályok és nagyon kevesek tarthatnak fegyvert, éppen azért, hogy elejét vegyék a lőfegyverrel elkövetett bűncselekményeknek.
Abe Sinzó búcsúztatása
A meggyilkolt kormányfőért virrasztanak hétfőn este Tokió központjában az egyik legnagyobb buddhista szentélyben. Ugyanott lesz kedden szűk családi körben a temetése is. A világ minden részén államférfiak sora rótta le kegyeletét a helyi japán nagykövetségeken. A G20-as államok Bali szigetén tartott múlt heti találkozója után az amerikai külügyminiszter váratlanul Japánba utazott.
Antony Blinken a jelenlegi miniszterelnökkel, Kisida Fumióval folytatott tárgyalásai után úgy beszélt Abéról, mint egy olyan politikusról, akinek munkássága eredményeként még sohasem voltak ilyen jók és rendezettek a két ország kapcsolatai.
A merénylet rányomta bélyegét a választásokra is
Vasárnap tartottak felsőházi választásokat a szigetországban, alig két nappal a merénylet után. Bár a történtek sokkolták a japánokat, Kisida Fumio a voksolás előtt arra biztatott mindenkit, hogy minél nagyobb számban járuljanak az urnák elé. Így az 52 százalékos részvétel valóban magasabb lett, mint a három évvel ezelőtti szavazáson. Szakértők ezt részben a tragikus eseménynek tudják be.
A voksoláson a Liberális Demokrata Párt győzött – majdnem 10 éven át Abe volt a párt vezetője –, amely koalíciós partnerével a 125 mandátumból végül 76-ot szerzett meg. Bár nem ez a japán parlament politikailag meghatározó háza, azonban a voksolás egyfajta véleménynyilvánítás a tíz hónapja hivatalban lévő kormányfő munkájáról, különösen az egyre nagyobb régiós biztonsági problémák és a vágtató megélhetési költségek árnyékában.
(Borítókép: Elfogják a fegyverét tartó feltételezett tettest, Jamagami Tecuját, miután lelőtte a választási kampánybeszédet tartó Abe Sinzó volt japán miniszterelnököt a Japán középső részén fekvő Narában 2022. július 8-án. Abe belehalt sérüléseibe. Fotó: Kyodo News / Nara Shimbun / MTI / AP)