Szakértő az Indexnek: Európa Oroszország túsza maradhat
![2022-07-26T120151Z 113285525 RC2AYS9TB1CJ RTRMADP 3 UKRAINE-CRIS](https://kep.index.hu/1/0/4455/44559/445599/44559960_ec3c2cd51de4989c3653968ce5a70f4e_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
- Kényszerleszállást kellett végrehajtania egy tenerifei járatnak, de az utas mégis meghalt
Oroszország meg akarja akadályozni, hogy az izraeli földgáz váltsa ki az oroszt az elkövetkező hónapokban. Ziad Nasereddine libanoni gazdasági elemző az Al-Manar TV-ben arról beszélt, hogy ha Amos Hochstein amerikai diplomatával nem találnak olyan megoldást a Jeruzsálem és Bejrút közötti tengeri határvitára, amely lehetővé tenné Libanon számára a földgázkitermelést, annak Izrael fogja megfizetni az árát. Gázmezői és finomítói célponttá válnak, és a helyzet háborúvá is fajulhat – jelentette ki az elemző.
Hozzátette, hogy Libanonnak kevesebbe kerülne megvívni egy háborút, mint eljutni az éhezésig, a csődig vagy a belső harcig.
Ha Amos Hochstein azért jön Libanonba, hogy megtévesszen minket, akkor megtámadják a megszállt Palesztina gázmezőit. Olyan megoldással kell Libanonba jönnie, amely lehetővé teszi számunkra, hogy földgázt nyerjünk ki, cserébe pedig Izrael megteheti ugyanezt. Többnek kell lennie, mint a 23-as vonalnak, és Libanon választhatja ki a kívánt vonalat. A megoldásnak lehetővé kell tennie a TotalEnergies számára, hogy folytathassa munkáját. Ellenkező esetben a megszállt Palesztina finomítóit meg fogják támadni
– részletezte a műsorban. „Véleményem szerint a Földközi-tengeren végrehajtott összecsapás költsége sokkal alacsonyabb, mint egy belső háborúskodásé” – tette hozzá Ziad Nasereddine.
Oroszország túsza maradhat Európa
Az Israel Democracy Institute vezető elemzője, Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő ezzel kapcsolatban elmondta, hogy eddig az oroszok csupán passzívan alkalmazták a gázt mint fegyvert Európa ellen. Zárták és nyitották a csapokat.
Ha egy ilyen támadás bekövetkezik egy helyi orosz szövetséges által, akkor ez azt jelenti, hogy az oroszok aktív lépéseket is készek tenni annak érdekében, hogy Európa energetikailag Oroszország túsza maradjon
– jelentette ki a szakértő az Indexnek, aki szerint ez azt jelenti, hogy az azerbajdzsáni alternatívára sem lehet építeni. A vezeték az oroszokkal szövetséges Örményországhoz közel húzódik több száz kilométeren keresztül – emlékeztetett. Az elemző szerint ez azt is jelentheti, hogy az Amerikából érkező LNG-szállítmányok is fenyegetés alatt állnak.
Robert C. Castle úgy látja, hogy a július 2-ai robbantásos merénylet a kazakhsztáni Tengizben az első lépés volt az energia-hidegháborús helyzet forróvá válása felé.
A kritikus energiainfrastruktúrák támadásával Közép-Ázsiában és a Közel-Keleten az ukrán háború globálissá válhat
– vélekedett a biztonságpolitikai szakember.
(Borítókép: Hannibal Hanschke / Reuters)