Kim Dzsongun üzent Amerikának: Ezért még drágán megfizetnek!
További Külföld cikkek
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- Több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók egyik demonstrációjához Belgrádban
Nancy Pelosi amerikai házelnök a tajvani látogatása után Dél-Koreába utazott, ahol a Közös Biztonsági Területen az Észak-Korea atomfegyver-mentesítésére vonatkozó amerikai programról tárgyalt Kim Dzsin Pjóval, a dél-koreai kollégájával. A találkozón fogadalmat tettek Észak-Korea elrettentésének támogatására, és kiadtak egy közös nyilatkozatot, amelyben mindkét fél kifejezte aggodalmát Észak-Korea nukleáris és rakétafenyegetésével kapcsolatosan.
Az észak-koreai külügyminisztérium képviselője, Dzso Jong Szam szerint az amerikai házelnök látogatása egyértelműen ellenségességet mutat az Egyesült Államok részéről az országuk felé – írja az ABC News.
Pelosi, akit Kína jogosan bírált, amiért tajvani vizitjével megsemmisítette a regionális békét és stabilitást, dél-koreai tartózkodása során felkavarta az Észak-Koreával való konfrontáció légkörét is
– fogalmazott Kim Dzsongun külügyminisztériuma a közleményben.
Észak-Korea az amerikai házelnököt a nemzetközi béke és stabilitás legnagyobb romba döntőjének nevezte.
Hatalmas hiba lenne a részéről, ha azt hinné, hogy ezt megúszhatja, és sértetlenül elhagyhatja a Koreai-félszigetet
– közölte a külügy. Majd hozzátették, hogy az Egyesült Államoknak drágán meg kell fizetnie azokért a gondokért, amelyeket a házelnök a látogatásával okozott.
Nancy Pelosi augusztus elején indult ázsiai körútjára, amelyen útba ejtette Tajvant is. Kína korábban megtorlással fenyegetett abban az esetben, ha az amerikai képviselőház elnöke látogatást tesz a szigeten, ezért Nancy Pelosi fokozott katonai kísérettel érkezett.
A látogatás miatt Kína bekérette az Egyesült Államok pekingi nagykövetét is, és hadgyakorlatokba kezdett, amelyek vasárnap délig tartanak. Ennek keretében éles lőszert is használtak, valamint rakétákat lőttek át Tajvan fölött. A tajpeji hatóságok szerint pénteken 68 repülőgép és 13 hadihajó sértette meg a középvonalat. Tajvan válaszul figyelmeztető lövéseket adott le, aktiválta szárazföldi rakétarendszereit, valamint a levegőben és a tengeren járőrözött.
Kína, amely saját részének tekinti az 1949 óta önálló politikai vezetéssel bíró Tajvant, árulásként hivatkozott Pelosi útjára.
(Borítókép: Kim Dzsongun. Fotó KCNA / Reuters)