Gulyás Gergely a Gecse Géza Orosz nagyhatalmi politika 1905–2021 című könyvének bemutatójára szervezett kerekasztal-beszélgetésen kifejtette: jelenleg az európai politikát annak a kérdésnek a megválaszolása határozza meg, hogy meddig terjednek ezek a birodalmi ambíciók.
Megjegyezte: a kérdésre a balti államok és Magyarország más választ adnak. Előbbiek úgy gondolják, ha Ukrajna veszít, akkor Lengyelország következik, és ezért a lengyelek például azt gondolják, ha már úgyis háborúzni kell az oroszokkal, akkor azt jobb Ukrajnában megvívni. Mi pedig azt mondjuk, semmiféleképpen sem szabad a NATO-nak hagynia magát beleprovokálni ebbe a háborúba és a részesévé válni – mondta, rámutatva: ha sikerül a háborúból kimaradni, akkor a NATO-tagállamokra nem jelent veszélyt a mai Oroszország.
Ez nem változtat azon, hogy egy elhúzódó és Európára nézve már csak a saját szerencsétlen reakcióink miatt is rendkívüli veszélyt jelentő és nehéz gazdasági időszakot hozó konfliktussal van dolgunk – fogalmazott Gulyás Gergely.
A miniszter kifejtette: az Oroszországgal szembeni szankciós politika jelenleg nem váltotta be a reményeket, sőt „hihetetlen bevételt hozott” Oroszországnak, és ezzel segítette az agresszort. Jelezte: hosszú távon ez nem biztos, hogy így marad, mert egyfajta átrendeződéshez vezet, Oroszországot „Ázsia felé löki”, Európáról pedig gazdasági értelemben leválasztja Oroszországot – írja az MTI.
Megjegyezte: miután Nyugat-Európa 1990 után úgy gondolta, nincs akadálya az oroszokkal való gazdasági együttműködésnek, „nem végezte el a házi feladatát”, hogy diverzifikálja a nyersanyagforrásait. Mint mondta, nem az a hiba, hogy Oroszországtól vásárolta Európa az energiát, hanem az, hogy annak ma sincs alternatívája.
Kiemelte: ugyanakkor egy másik egyoldalú függőség létrejötte sem előnyös. Jelezte, Magyarország megtette az indokolt lépéseket a diverzifikáció érdekében.
Gulyás Gergely európai érdeknek nevezte, hogy a kereskedelmi kapcsolatok mielőbb helyreálljanak Oroszországgal, legalább az energetika területén.
Az orosz állami televízió egyik kommentátora csütörtökön felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy dolgozza ki a NATO elleni nukleáris támadás tervét, írja a Newsweek.
A BBC News munkatársa, Francis Scarr által a Twitterre feltöltött videóban Igor Korotcsenko katonai szakértő a moszkvai állami 1-es csatornán beszélt az Oroszország és Ukrajna között zajló háborúról.
„Oroszország nukleáris zsarolásnak van kitéve, mivel az amerikai taktikai atomfegyverek most számos NATO légibázison vannak elhelyezve, amelyekkel elérhetik az orosz területeket. Eljött az idő, hogy a hadsereg elővegye a nukleáris fegyverek gyakorlásáról szóló forgatókönyvet” – mondta Korotcsenko.
They're talking about tactical nukes on Russian state TV again
— Francis Scarr (@francis_scarr) September 14, 2022
Igor Korotchenko says "the time has come for us to hold drills for practising scenarios in which Russian tactical nuclear weapons are used... We will soon be issued with a direct nuclear ultimatum from Nato" pic.twitter.com/hnZQrBggOh
Korotcsenko megjegyzései mellett Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a héten bírálta az Egyesült Államokat, amiért továbbra is fegyvereket küld Ukrajnának, mondván, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei „cinkossá váltak Ukrajna háborús bűneiben”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki percről percre közvetítése az orosz–ukrán háború eseményeiről. Csütörtöki tudósításunk ide kattintva érhető el.
Tartsanak velünk ma is!