Egyre több halálos áldozatot követelnek az iráni tüntetések
További Külföld cikkek
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
- Újabb részletek derültek ki a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Donald Trumpnak a világ legnagyobb szigetére fáj a foga, de hatalmas kosarat kapott
- Kiverte a biztosítékot lengyel jogászoknál, amit Varsó művel Magyarországgal
Ali Hámenei ajatollah a témáról szóló első nyilvános nyilatkozatában azt mondta, hogy a zavargásokat Irán fő ellenségei és szövetségeseik tervelték ki − írta meg a BBC.
A tüntetések egy évtized óta a legnagyobb kihívást jelentik Hámenei uralkodása ellen, aki felszólította a biztonsági erőket, hogy álljanak készen a további megmozdulásokra.
Az Egyesült Államok megdöbbenéssel fogadta a tüntetésekre adott erőszakos válaszlépéseket. Joe Biden elnök nyilatkozatot adott ki, amely szerint komolyan aggódik a békés tüntetők elleni, „fokozódó erőszakos fellépésről” szóló jelentések miatt. A tüntetők „igazságos és egyetemes elveket” követelnek − mondta, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok „az iráni nők mellett áll, akik bátorságukkal inspirálják a világot”.
Nagy-Britannia is csatlakozott a véleményhez, és hétfőn a külügyminisztérium behívatta az iráni nagykövetet, hogy közölje a teheráni vezetőkkel:
ahelyett hogy külső szereplőket hibáztatnának a zavargásokért, vállalniuk kellene a felelősséget tetteikért, és meg kellene hallgatniuk népük aggodalmait.
A 22 éves Mahsza Amini órákkal azután esett kómába, hogy szeptember 13-án Teheránban az erkölcsrendészet őrizetbe vette, mert állítólag megszegte azt a szigorú törvényt, amely előírja, hogy a nőknek hidzsábbal, azaz fejkendővel kell eltakarniuk a hajukat. Három nappal később meghalt.
A legfelsőbb vezető hétfőn a rendőrség és a fegyveres erők kadétjainak diplomaosztó ünnepségén felszólalva azt mondta, hogy Amini halála „összetörte a szíveket”.
De az nem normális, amíg bizonyíték sincs és a vizsgálat is tart, hogy veszélyessé tették az utcákat, elégették a Koránt, levették a hidzsábot a nőkről, felgyújtották a mecseteket és az autókat
− tette hozzá, anélkül hogy konkrét incidenseket említett volna.
Az ajatollah, aki minden államügyben kimondja a végső szót, azt állította, hogy külföldi hatalmak azért terveztek zavargásokat, mert nem tűrhetik, hogy Irán „minden téren erőre kapjon”.
Azt állítom, hogy ezeket a zavargásokat és a bizonytalanságot Amerika és a megszálló, hamis cionista rezsim [Izrael], valamint fizetett ügynökeik tervelték ki néhány külföldön élő áruló iráni segítségével
− mondta.
Az Iran Human Rights nevű norvégiai székhelyű, Iránra specializálódott jogvédő csoport vasárnap közölte, hogy eddig legalább 133 embert öltek meg a biztonsági erők.
Breaking: #Iran security forces have laid siege to #Sharif university of Tehran. Many students and professors have been beaten up, some students are entrapped inside. The security forces are rounding up students. Shots can be heard in these videos… #MahsaAmini pic.twitter.com/gx9Bugu4ea
— Rana Rahimpour (@ranarahimpour) October 2, 2022
Hámenei ajatollah megjegyzései egy nappal azután hangzottak el, hogy a biztonsági erők lecsaptak az legtekintélyesebb iráni tudományos és műszaki egyetem diákjainak tüntetésére, és állítólag több tucat embert tartóztattak le.
Kasra Naji, a BBC tudósítója elmondása szerint miután a teheráni Sarif Műszaki Egyetem campusán vasárnap este lövéseket hallottak, sokan attól tartottak, hogy a hatóságok példát akarnak statuálni a diákokkal. A biztonsági erők megpróbáltak behatolni a campusra, de a diákok visszaverték őket, és bezárkóztak.
Ezután ostrom alakult ki, és a diákokat, akik egy szomszédos autóparkolón keresztül próbáltak távozni, egyenként elfogták, megverték, bekötötték a szemüket, és elvitték őket. A közösségi médiában közzétett egyik videón számos ember látható, amint a parkolóban fut, miközben motoros férfiak üldözik.