Tényleg háborúra készül Kína?
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
A CBS Face The Nation című műsorában, amelynek Margaret Brennan volt a házigazdája, McMaster azt mondta: az Egyesült Államoknak ügyelnie kell arra, hogy „ne essen ugyanabba a csapdába, mint amit Vlagyimir Putyinnal tettünk”, amikor a Kínával Tajvan miatt fenyegető konfliktusról van szó − írta meg az Insider.
Ő és több szakértő, köztük Michele Flournoy, a védelmi minisztérium volt politikai államtitkára a műsorban az amerikai külpolitikát vitatta meg, többek között az Iránnal, az ukrajnai háborúval és a Kínával kapcsolatos kérdéseket.
Former Trump administration National Security Adviser H.R. McMaster says China's president is serious about his threats involving Taiwan: "Xi Jinping is preparing the Chinese people for war." pic.twitter.com/6wfOuhtG9x
— Face The Nation (@FaceTheNation) January 1, 2023
McMaster nyugalmazott altábornagy, aki 2017-ben és 2018-ban nemzetbiztonsági tanácsadóként szolgált Donald Trump alatt, azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak komolyan kell vennie a Hszi részéről érkező potenciális fenyegetéseket, hozzátéve, hogy a vezető „komolyan gondolja, amit mond”.
Kína egyre agresszívabb
Kiemelte, hogy Hszi legutóbbi beszédeiben agresszívan pózolt, és azt mondta a kínaiaknak, áldozatokat kell hozni ahhoz, hogy Kína visszaállítsa nemzeti nagyságát. McMaster szerint az elnök közelmúltbeli nyilatkozataival „eléggé világossá tette”, hogy Tajvan bekebelezésére készül.
Kína egyre agresszívabbá vált, nemcsak gazdasági, pénzügyi és diplomáciai szempontból, hanem fizikailag, a hadseregével is
− tette hozzá.
McMaster sürgette, hogy az Egyesült Államok növelje katonai jelenlétét az ázsiai és csendes-óceáni térségben. „Sokat beszélünk arról, hogy a szövetségeseinkre támaszkodunk, és hogy talán ha hátrébb lépünk, akkor a szövetségeseink többet fognak tenni − mondta McMaster. – Szerintem valójában ennek az ellenkezője a helyzet. Ha az amerikaiak csak egy kicsit többet tesznek, sok szövetségesünk követni fogja a példát, és szintén megerősíti védelmi képességeiket és kapacitásaikat.”
A Kínai Kommunista Párt azzal nyitotta meg huszadik kongresszusát tavaly októberben, hogy kormánya „soha nem ígéri, hogy lemond az erő alkalmazásáról” Tajvan kérdésében. Novemberben Hszi sürgette a kínai hadsereget, hogy álljon készen egy esetleges háború esetén, és azt állította, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg 2027-re világszínvonalú haderő lesz.